„Přece tu nebudeme jako na schůzi,“ řekl před 30 lety Václav Havel a sedl si na jeviště

„Přece tu nebudeme jako na schůzi,“ řekl před 30 lety Václav Havel a sedl si na jeviště
Foto: ilustrační foto
Uherské Hradiště Kultura 29 / 03 / 2022

Je to právě třicet let let. 27. března 1992 přijel na Uherskohradišťsko tehdejší československý prezident a dramatik Václav Havel. I když program jeho dvoudenní návštěvy regionu byl nesmírně nabitý, našel si čas na setkání se členy souboru Slováckého divadla a jeho tehdejším ředitelem Igorem Stránským. Pro toho to ale nebylo první setkání s výjimečnou osobností české politiky a kultury.

„V roce 1969 jsem absolvoval na JAMU a hrál jsem roli Evžena Humla v Havlově hře Ztížená možnost soustředění. Tam jsme se s Václavem Havlem potkali poprvé. A když se pak v 92. roce chystala jeho návštěva Uherského Hradiště, dozvěděl jsem se z radnice, že jeho přáním je navštívit Slovácké divadlo. Když přijel, říkám: ‚Vážený pane prezidente, dovolte, abych vás přivítal.‘ A Havel se na mě podíval a říká: ‚No tak prosím tě, Huml, ahoj,‘“ připomíná s úsměvem 30 let starou vzpomínku Igor Stránský.

„V hledišti seděl celý soubor, na jevišti byly připravené židle, ale Václav Havel říkal: ‚Přece tu nebudeme sedět jako na schůzi‘ a posadili jsme se na okraj jeviště. Pak jsme si dlouze povídali, velmi ho zajímalo, jak funguje oblastní divadlo.” Když setkání skončilo, Václav Havel se zvedl z jeviště Slováckého divadla a pěšky odešel na radnici. „Viděli jsme se pak ještě jednou - když jsem připravoval ve Slováckém divadle jeho hru Vyrozumění. Říkal mi: ,Slyším o tobě jen dobré věci.‘ Moc jsem si jej vážil. Václav Havel byl výjimečný člověk s výjimečným myšlením a výjimečným srdcem,“ uzavírá Igor Stránský.

Tagy článku

TOPlist