Předplatné 2024: Hostina dravců a velkolepý návrat Igora Stránského

Předplatné 2024: Hostina dravců a velkolepý návrat Igora Stránského
Foto: Kuba Jíra
Uherské Hradiště Kultura 13 / 11 / 2023

Čtvrtý titul Předplatného 2024, které je právě teď v prodeji, potěší fanoušky emeritního ředitele Slováckého divadla a úspěšného režiséra Igora Stránského. Psychologické drama s prvky černého humoru s názvem Hostina dravců se stane jeho návratem do pomyslného režijního křesla. Premiéry se diváci dočkají 27. dubna příštího roku.

O čem je Hostina dravců?

Francie roku 1942. Vybraná společnost sedmi přátel oslavuje, panuje skvělá nálada. Najednou se před domem ozve střelba, na ulici zůstávají ležet dva zabití němečtí důstojníci, pachatel je neznámý. Do domu vtrhne gestapo a žádá jako odplatu z každého bytu po dvou rukojmích, které s největší pravděpodobností čeká smrt. Ale důstojníci gestapa nejen že společnosti dovolí dokončit večeři až do dezertu, ale ještě „umožní“ oslavujícím, aby si dva rukojmí ze svého středu vybrali sami. Začíná „hostina dravců“, která prověří vztahy i charaktery jednotlivých postav…

 99. režie Igora Stránského

Igor Stránský přišel do Slováckého divadla jako mladičký herec po škole. Poté se z něj stal režisér a v letech 1990 až 2015 v něm působil jako principál. Režíroval nezapomenutelné inscenace jako například Králova řeč, Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Macbeth.

Nyní se vrací, aby na divadelní prkna uvedl černou komedii Hostina dravců. „Nejde jen o nadčasovost. Mám rád hry, které takzvaně smrdí člověčinou, a Hostina dravců taková je,“ říká oblíbený režisér.

„Ta hra je výjimečná nadčasovostí lidských vztahů, a to plusových i záporných. Je sice zasazena do roku 1942, ale klidně se může úplně stejně odehrávat v roce 2024, kdy budeme mít premiéru,“ říká Igor Stránský. „Vztahy jsou věčné téma. Lidstvo je nepoučitelné a tvrdím - a nejsem sám -, že člověk není tím nejlepším experimentem, který se přírodě povedl,“ myslí si. Právě Hostina dravců se stane jeho neuvěřitelnou 99. režií. „Naučil jsem se to od pana Miloše Hynšta, docenta režie, abych si vedl záznamy o svých premiérách. A jestli to dotáhnu ke stovce? Když bude zájem, tak ano,“ uzavírá s tajemným úsměvem.

 

Tagy článku

TOPlist