Přichází vrchol divadelní sezóny: Farma zvířat
Foto: Kuba Jíra
Už za pár dnů čeká Slovácké divadlo i jeho publikum vyvrcholení letošní divadelní sezóny. V sobotu 26. října inscenační tým režiséra Doda Gombára představí slavnou Farmu zvířat. V inscenaci si zahraje téměř celý soubor Slováckého divadla: Lukáš Matěj, Pavlína a Jiří Hejcmanovi, Jitka Hlaváčová, Tereza Novotná, David Vaculík, Zdeněk Trčálek, Pavel Šupina, Petra Staňková, Tereza Novotná, Daniel Gajdoš a další.
O čem je novinka
Jednoho dne zahlédl spisovatel a novinář George Orwell v malé vesnici chlapce, jak kočíruje pomocí švihání bičem obrovského koně táhnoucího vůz po úzké cestě, a napadlo ho, že pokud by si taková zvířata uvědomila svou sílu, neměli bychom nad nimi žádnou moc.
Díky tomu vznikl světoznámý román, bylo to na přelomu let 1943 a 1944, kde se zvířata na farmě pana Jonese vzbouří proti lidem a nastolí si svůj vlastní řád. Nový režim se zdá být zpočátku skvělý, jenže: „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější!“
Kniha vyšla v češtině poprvé v roce 1946, po únorovém komunistickém převratu se George Orwell dostal na seznam zakázaných autorů a jeho díla nemohla v Československu vycházet. Podruhé kniha vyšla až v roce 1981 jako Zvířecí statek u exilového nakladatelství Index a byla pak tajně přepisována pod stejným názvem. Třetí vydání přišlo na pulty knihkupectví v roce 1991, od té doby vyšla Farma zvířat několik rát.
V roce 1954 byla natočená animovaná Farma zvířat v britsko-americké produkci, v roce 1999 vznikl ve Spojených státech televizní hraný film.
Česká premiéra byla ve Slováckém před 31 lety
Na prknech Slováckého divadla se Farma zvířat objevuje podruhé. Poprvé ji coby českou premiéru uvedlo v roce 1993 v režii Igora Stránského a už tenkrát připoutala originalita divadelní dramaturgie pozornost napříč republikou.
„Byla to tehdy radostná práce, protože se na jevišti mohly objevovat věci, které byly padesát let tabu. Jsem moc zvědavý, kam s Farmou zvířat směřuje Dodo Gombár. Jsem si však zároveň jistý, že přesně ví, co a proč dělá, a celému inscenačnímu týmu přeji úspěch,“ říká zasloužilý režisér a emeritní ředitel Slováckého divadla Igor Stránský.
Dodo Gombár: „Farma zvířat nás nutí přemýšlet o svobodě a demokracii“
Farmu zvířat režíruje Dodo Gombár, který se podepsal pod veleúspěšné inscenace Slováckého divadla z posledních let - rockovou operu Jesus Christ Superstar a klasiku Cyrano z Bergeracu. Obě inscenace získaly dohromady tři nominace na Cenu Thálie pro herce v hlavních rolích. Do Slováckého divadla se tak respektovaný slovenský režisér v krátké době vrací už potřetí.
Farma zvířat podle režiséra pojednává především o svobodě, demokracii a podobně silných fenoménech. „Myslím, že silně alegorický obraz Farmy zvířat mluví o společenství, o komunitě, která se nachází ve zlomových časech. Nutí nás přemýšlet o tak silných jevech, jako je svoboda, demokracie, štěstí. Podněcuje v nás otázky, čeho jsme součástí my, čeho byli součástí naši předci. Nutí nás zavnímat křehkost reality, která není sevřena žádným autokratickým systémem. Ale taky artikuluje křehkost a vzácnost takto žitých životů. Nutí přemýšlet o podstatě naplněného lidského bytí. Byl bych vděčný, kdybychom dokázali z jeviště tyto myšlenky sdělit, nechat v hledišti rozeznít možnost katarze,“ říká režisér k aktuální novince.
„Valach hraje valacha,“ směje se Zdeněk Trčálek
Adrenalin ve Slováckém divadle stoupá. Téměř celý soubor se v těchto dnech vžívá do podoby zvířat. Výjimkou není ani Zdeněk Trčálek, kterému připadla role koně Boxera.
„Jeho předobrazem je onen kůň, kterého švihal bičem chlapec na povoze, jak o tom psal George Orwell. Boxer je jméno, takže je to trošku zavádějící. Každopádně ho mám v představě jako tažného koně, valacha, rozvážného, pomalého a extrémně silného. Prostě Valach hraje valacha,“ směje se Zdeněk, jehož rodnou vesnicí je Ústí u Vsetína a na svůj kraj nedá dopustit.
A jakého žánru se diváci vlastně u Farmy zvířat dočkají? „I když je to původně dramatický román, určitě tam budou i prvky komedie. Třeba Jirka Hejcman coby koza Majka je stvořený vyloženě jako komická postava. Na začátku té legrace bude hodně, začátek inscenace je odlehčený. Ale postupně se bude schylovat až k dramatu, kterým příběh vyvrcholí,“ prozrazuje oblíbený herec.
Jak se dělají u divadla kopyta pro koně
Coby kůň nebude Zdeněk Trčálek na jevišti osamělý, do jeho „stáda“ patří ještě dvě kobyly Lupina a Molyna v podání Pavlíny Hejcmanové a Kateřiny Michejdové. „Dostali jsme od paní výtvarnice slovácko-antické koturny. To jsou boty s velmi vysokou podrážkou a mají připomínat kopyta. Takže budeme na jevišti nejvyšší a jako takové ušlechtilé stádečko budeme trčet nad všemi ostatními,“ prozrazuje Zdeněk Trčálek.
Koturny hercům v rolích koní na nohy obula kostýmní výtvarnice Linda Holubová, a to zcela záměrně. „Chtěla vytvořit majestátnost, která je u koní charakteristická. Nohy a kopyta jsou taky tím, čeho si na koních často všimneme. Navíc hercům tyto boty změní chůzi, a i tím budou koně připomínat,“ vysvětluje Linda Holubová.
O zcela novou dramatizaci světoznámého románu se postaral sám Dodo Gombár. Scénu Farmy zvířat vytvořila Lucie Žilák Labajová, kostýmy Linda Holubová, hudbu složil Jakub Krajíček, pohybovou spolupráci měla na starosti Linda Caridad Fernandez Saez. Dramaturgie se ujala Iva Šulajová a divadelníci využili překlad Pavla Gössela.
Slavnostní premiéra Farmy zvířat je naplánovaná na 26. října. Zájem je velký a potvrzuje jej i páteční veřejná generální zkouška. Už několik týdnů je zcela vyprodaná, na premiéru zbývají poslední desítky lístků. „Jsme rádi, že 79. sezóna vyvrcholí zrovna touto inscenací. Slibujeme si od ní nejenom velký divácký zájem, ale také pozornost divadelních odborníků. Téma svobody, demokracie a strachu o ně je totiž dnes aktuálnější než kdykoliv dřív,” říká mluvčí divadla Josef Kubáník.