Půjdem spolu do Ostrohu

Půjdem spolu do Ostrohu
Foto: Lucie Pšurná  /  Magda Štachová.
Uherský Ostroh Kultura 03 / 12 / 2013

Výstava panenek udělala Uherskému Ostrohu jméno po celém regionu. Také Zámecké bloudění nebo přednáška Karmické souvislosti života ukázaly, že ostrožský zámek získal svými akcemi pro návštěvníky odjinud na atraktivitě.
Od neděle zdobí reprezentativní prostory zajímavá výstava Půjdem spolu do Betléma, kterou připravila Magda Štachová. Potrvá do 12. ledna a zámecká galerie bude otevřena pro veřejnost kromě pondělí a pátku denně od 14.00 do 17.00, pro skupiny, školy a školky na objednávku i ve všední dny dopoledne.

Paní Štachová, jak dlouho jste výstavu připravovala?
Poprvé jsme se o této výstavě začali bavit už před rokem. Nejdřív to byla jen taková myšlenka, která se mi líbila a myslela jsem si, že to bude snadné. Ale během doby jsem zjistila, že to má samozřejmě mnohá úskalí. Hlavně v jednání s lidmi, kteří už mají většinou své roky a jejich potomci velmi těžko jejich betlémy zapůjčují, protože se jim s nimi nechce loučit.
Našla jste v Uherském Ostrohu nějakého výrobce betlémů?
V Uherském Ostrohu žil významný umělecký řezbář, který tvořil v minulém století, a i když netoužil po slavě, jeho díla zdobí kostely v Moravském Písku, v Uherském Hradišti a v Hroznové Lhotě má nádhernou vyřezávanou bustu Ježíše. Pan Matuška studoval ve Vídni a já jsem opravdu ráda, že jeho betlémy můžeme zhlédnout na naší výstavě.
Jaké rarity skrývá tato výstava?
Významný betlém od Františka Gajdy ze Strážnice, který je lidový řezbář a jeho postavy tomu odpovídají. Jsou v krojích a vyjadřují zemitý charakter Moravského Slovácka. Betlém tvoří půlmetrové postavy, kterých bude více jak třicet.
Kdo dál přinesl svoje práce na zámek?
Jan Mička ze Strážnice, Jan Křižka z Březolup, Ludmila Kočišová ze Vnorov, která přes 40 let tvoří betlémy a postavičky ze šustí a je nositelkou řádu Tradice Moravského Slovácka. Ale můžeme se těšit i na betlémy z perníku, paličkované krajky, háčkované i keramické.
Na výstavě ale nejsou k vidění jen betlémy, ale také dřevořezby.
Ano, především bych chtěla jmenovat Karla Táborského z Uherského Brodu, který tvoří nádherné, barevné reliéfy.

TOPlist