Rekonstrukce blatnického kroje zdobí vizuál Slavností vína
Foto: Zdeněk Odstrčilík / Modelem byli Kateřina Bršlíková a Petr Žajdlík z Blatnice pod Sv. Antonínkem. Garanten rekonstrukce kroje je Kristýna Petříčková, vedoucí ateliéru Design oděvu, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, make-up Andrea Duchovny.
V těchto dnech spatřil světlo světa nový plakát patnáctých Slováckých slavností vína a otevřených památek, které se odehrají o víkendu 9. a 10. září. Titulní fotografie krojovaného páru, za nímž vidíme město Uherské Hradiště a zapadající slunce nad Buchlovem, byla pořízena na střeše domu ve Františkánské ulici fotografem Zdeňkem Odstrčilíkem.
„Chtěli jsme, aby plakát slavností vyzařoval alespoň střípek z jejich atmosféry, aby se oživil a získal jiný nádech. Pečlivě jsme volili místo a chvíli, okamžik, který chceme zachytit,“ upozorňuje Antonín Mach, ředitel Klubu kultury. „Záměrem letošního vizuálu Slavností vína bylo propojení krásy a tradice starobylého kraje Slovácka. Pro tento záměr jsme vybrali rekonstrukci slavnostního kroje pro svobodný pár z Blatnice pod Sv. Antonínkem na Uherskoostrožsku z přelomu 19. a 20. století. Modelové Kateřina Bršlíková a Petr Žajdlík na sebe oblekli variantu obřadního kroje, kterou dnes známe zejména z nejstarších fotografických záznamů a díky některým vzácně dochovaným částem kroje,“ objasňuje Kristýna Petříčková, vedoucí ateliéru Design oděvu UTB ve Zlíně.
Žena na sebe oblékala spodní rubáč, následovalo vytvoření objemu sukní pomocí přiškrobených plátěných spodnic. Poté se uvazoval zadní fěrtoch s výšivkou přes vrapy skládaný do záhybů. Fěrtoch se zdobil tráčky vyšitými na jemném etamínu. Další oděvní součástkou byl fěrtúšek s tzv. opasovačkou, tkanicí na uvázání fěrtúšku. Ještě na přelomu 19. a 20. století byl oblíbeným materiálem na fěrtúšek jemný etamín s drobným potiskem či výšivkou. Siluetu ženského kroje dotvářely plátěné přiškrobené rukávce vyšívané specifickou výšivkou zhotovenou technikou na výřez, doplněné hedvábnou kordulí, která byla zdobena šňůrováním. Součástí celkové skladby kroje byla také pokrývka hlavy a krojová obuv. Mužská varianta kroje neprošla v průběhu 20. století tak výraznou změnou jako kroj ženský. Rekonstrukce ženského kroje je do 8. října vystavena v rámci výstavy Pod povrchem ornamentu ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti. Na webových stránkách Slavností vína jsou již k dispozici informace o jejich programu.