Rockeři zvolnili a vznikl akuStyk

Rockeři zvolnili a vznikl akuStyk
Foto: Zdeněk Odstrčilík  /  Partička, která si říká akuStyk
Uherské Hradiště Kultura 27 / 12 / 2016

Koleda nezazní ani jedna, máme připravené jiné pecky...

V Uh. Hradišti vznikla nová kapela, která si říká akuStyk. Skládá se ze šesti členů - Simon Škrabal (cajon), Zbyněk Kalina a Roman Zich (akustické kytary), Erik Lichý (basa) a hlavního pěveckého postu se ujala známá dvojka - Monika Kalinová a Honza Slováček. I když hrají už dva roky, teprve poslední dobou o sobě dávají vědět. Před Vánocemi vystoupila na adventních trzích v Uh. Hradišti. Se zpěvačkou Monikou jsme vznik kapely probrali pro vás, čtenáře DOBRÉHO DNE.

Proč akusticky? Vždyť někteří z vás jsou tvrdí rockeři...
Kytaristi se dlouhou dobu věnovali hard coru a měli chuť zkusit si lehčí žánr, přejít od elektrických kytar a hlasitých bicích k něžnější muzice. Já mám za sebou taky několik let koncertování s metalovou partičkou a možnost vrátit se po mateřské k aktivnímu zpívání a navíc vybírat si, co budu zpívat, jsem s nadšením přivítala. Ale při rozšiřování repertoáru je největší inspirací internet. Stačí zadat název písničky, kterou se rozhodujeme nacvičit, a k tomu přidat anglické acoustic a otevřou se nekonečné zdroje inspirací. Akustické covery známých hitů mě i kluky moc baví. Mnohdy se předháníme v tom, kdo našel na netu zajímavější, lepší, zábavnější nebo i bizarnější verzi.

Název akuStyk hodně napovídá, ale přesto - jaký repertoár od vás mají posluchači čekat?

V zásadě máme dvě linie, kterými naše tvorba směřuje. Ta primární se orientuje na skladby, které se nám líbí a které jsme si vždycky toužili zahrát, řekněme taková kvalitnější muzika od Pink Floyd, Erica Claptona, R.E.M, Mamas and Papas, ale i novější věci třeba od Adele, Amy McDonald, Daft Punk či Pharrella Williamse. Druhá část našeho vystupování je pak složená z toho, co chtějí slyšet lidé na oslavách - něco od Kabátů, Tří sester, Sladké mámení, Zrcadlo a podobné. Důležité ale je, že my se vyblbneme i u tohoto.

Budete se se svými fanoušky i hodně stýkat? (Jak se nabízí z druhé části názvu...)

Určitě. Mám moc ráda, když cítím zpětnou vazbu, a myslím, že to tak mají i kluci. Je vždycky příjemné, když se při hraní družíme s posluchači. Třeba na oslavách je to hodně důležité. Nejsme kapela, která by si odehrála to svoje a pak si sedla do rožku. I při produkci se snažíme lidi zapojovat. Honza třeba moc rád chodí s mikrofonem do davu a nechává lidi, ať si něco do mikrofonu zazpívají, já zas ráda půjčuju dětem svá shaking eggs (chrastící vajíčka).  

Jaké máte plány?
Žádné mety a cíle si nedáváme. Opravdu se muzikou bavíme a doufáme, že nás to bude dlouho spojovat. V hlavách se nám motá spousta songů, které bychom ještě chtěli secvičit, a možná bychom se mohli pustit i do nějaké vlastní tvorby. Ale to spíš jen pro zpestření, covery nám vyhovují.

Máte bohaté zkušenosti ze Svatého Pluku, který v současné době utichl. Plánujete někdy ještě postavit se za mikrofon pod taktovkou Honzy Gajdošíka?

Ano, ano, Honza (Slováček) a já jsme v Pluku strávili spoustu let, já osobně bych bez Honzy Gajdošíka určitě nikdy nezpívala. To on mě našel, díky němu jsem v sobě objevila samu sebe. Vděčím mu za moc. Pluk jako takový oficiálně stále existuje. Je těžké po dvaceti letech jen tak říct, že je konec, a tak jsme se domluvili, že jednou až dvakrát do roka vystoupíme - jen tak z nostalgie - v Hradišti, pro ty věrné fanoušky, sebe sama a pro Honzu. Ostatně zlatou neděli jsme opět koledovali na náměstí.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace