Šaman Vladimír Václavek vás zasvětí hned nadvakrát

Šaman Vladimír Václavek vás zasvětí hned nadvakrát
Foto: archiv VV  /  Vladimír Václavek díky šamanství našel sám sebe.
Uherské Hradiště Kultura 12 / 03 / 2020

Na besedě či workshopu můžete nalézt nový směr života

Hudebník kapely Dunaj, básník a šaman Vladimír Václavek vás hned nadvakrát zasvětí do tajů šamanismu. Inspirován vlastními prožitky po mnoha letech studia pořádá besedy a workshopy, při kterých zájemce provází světlem jejich životních příběhů a pomáhá jim hledat vlastní cestu z problémů, které je obklopují... Ve čtvrtek 12. března od 18.00 bude besedovat v Cafe Portal a v sobotu 14. března od 9.00 do 13.00 vás čeká šamanský workshop v centru Hnízdo v Uherském Hradišti.

Studoval jste šamanismus - co vás při studiu překvapilo nejvíc?

Jak jsou si představa a skutečnost blízké a zároveň vzdálené a jak se abstraktní nebo transcendentní může stát v životě konkrétním a přítomným. Při studiu šamanismu je člověk vystaven silovým fenoménům, stává se svědkem nemožného, sám si občas také připadá nemožný. Učení, kterému je vystaven, mu vrůstá do života, do jeho charakteru i návyků, prochází hlubokou proměnou.

Inklinoval jste i jako hudebník Dunaje k poznávání světa i za běžnými hranicemi?
Ano, vždycky to ve mně bylo, cit pro sílu, ducha. Jen bych to tenkrát nedokázal popsat, vložit do slov, to potřebovalo zkušenosti a zrání. Člověk musí potkat své učitelky a učitele, ať už v jakékoliv formě, a oddat se učení, k čemuž je obvykle přinucen krizí nebo nemocí. To je vlastně zasvěcení, žádná velká romantika a nic na prodej.

Prolínají se vám vaše duchovní zkušenosti s hudbou?
To ano, odtud čerpám inspiraci, tam je má „studánka, co nikdy nelže“. Duchovní poznáme podle obsahu, ne podle formy.

Na mě nejvíce zapůsobilo Bílé inferno ve spolupráci s Ivou Bittovou. Plánujete další projekty?
Určitě, nikdy jsme od té doby spolupracovat nepřestali. V této chvíli hrajeme společně hlavně v Čikori, občas si vzpomeneme na Bílé inferno v duu. Naše společné hraní pro mě bylo vždycky zdroj potěšení.

Do jaké míry vám váš směr ovlivnil život?
No úplně ve všem, nový životní směr, který neurčuje to, co si zrovna usmyslím, ale dává mi ho síla, které naslouchám. Cítím se tak naplněný a život má smysl bez toho, že bych o tom musel dlouze přemýšlet. Život je intenzivní, třeba i v jemnosti.

Šamanismus se však stal velkou módou. Lidé jezdí za ayahuascou, za kterou jsou lidé ochotni dát i velké peníze. Jak tuto módní vlnu vnímáte vy osobně?
V prvé řadě nejvíce záleží na tom, kdo jim tu ayahuascu podá a provádí je rituálem. Vyvolat si šamanský zážitek není nic složitého, je na to spousta metod, děje se to i spontánně a lidé jsou vnímaví. Rozhodující je jeho integrace do života. Osoba šamanky nebo šamana je tady zásadní, jeho kvality a vnitřní hodnoty. Jak to ale poznat, že? Osobně bych doporučil najít někoho, u koho se můžu učit dlouhodobě, i proto, abych poznal, co je to za člověka a mohl navázat hluboký vztah postavený na důvěře.

Jak má ale člověk poznat, že šaman, za kterým se případně vydá, je „ten správný“?
Důvěřovat svému srdci, těm prvním a nejjemnějším pocitům, nenechat se ničím a nikým přesvědčit, když mi můj vnitřní hlas říká něco jiného. To, že někdo kolem sebe má nějakou mediální auru, nevypovídá nic o jeho kvalitách a člověk musí být opravdu obezřetný. Dnes to platí dvojnásob.

A co když se něco při rituálu stane a člověk má život ohrožující potíže? Jsou i takové situace?
Ano, občas se to může stát. Člověk by měl především vědět, proč se chce rituálu zúčastnit, pro co si tam jde, a dodržovat pravidla a instrukce. Člověk nikdy neví, co přijde, ale neustále se na to připravuje. Být poctivý sám k sobě, to patří k šamanské stezce. Ne každý je pozván stát se šamankou nebo šamanem, ale většina lidí může mít šamanské zkušenosti a začlenit je do života ke svému prospěchu.

Jak vnímáte dnešní společnost?

Pokouším se jí porozumět.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace