Sezóna jde do finále

Sezóna jde do finále
Foto: Marek Malůšek
Uherské Hradiště Kultura 25 / 06 / 2022

Tři sestry se představí na dalším prestižním festivalu, divadlo bude hrát pod hvězdami

Deset měsíců, 7 premiér, stovky představení. Tak vypadala pomalu končící sezóna 2021/2022 ve Slováckém divadle. I když byla náročná, v jejím závěru divadelníci nepolevují a v následujících dvou týdnech je čeká ještě několik pozoruhodných akcí.

Prestižní festival v Hradci přivítá Tři sestry

Za necelý týden zavítá oceňovaná inscenace Tři sestry už na třetí festival v průběhu jednoho měsíce. Tentokrát to bude Mezinárodní divadelní festival evropských regionů v Hradci Králové. Jedná se o už 27. ročník největší české divadelní přehlídky. Mezi soubory ze Švédska, Polska, Francie, Belgie či Slovenska nebude chybět ani výběr toho nejlepšího z české divadelní tvorby posledních měsíců. V této vynikající společnosti odehraje Slovácké divadlo Tři sestry režiséra Michala Zetela v neděli 26. června.

Sám režisér nebude na festivalu chybět. „Do Hradce se chystám a velice se těším,“ vzkazuje a zároveň se s vědomím obrovského úspěchu své inscenace a s téměř půlročním odstupem od premiéry zamýšlí nad tím, v čem tkví její kouzlo. „Principem této inscenace je pokračující proces tvorby, který je plně v rukou herců. Zdeněk Trčálek jako poručík Tuzenbach, který přinese jako dárek Irině motorovou pilu?! Kdo jsem já, abych do toho mohl mluvit? Musím říct, že jsem velice spokojený s tím, jak herci s materiálem zacházejí a jak je to živé.

Udělal bych to znovu úplně stejně, ale znovu bych si pravděpodobně musel zvážit: Opravdu do toho půjdeme? Stále mě překvapuje, že na to herci kývli a zvládli to tak báječně,“ chválí svůj tým.

„Soubor je ve velmi dobré kondici,komentuje festivalové úspěchy umělecký šéf

Radost z festivalových úspěchů Slováckého divadla neskrývá ani umělecký šéf Lukáš Kopecký. „Každé pozvání na prestižní festival je pro naše divadlo menším svátkem, jehož si moc vážíme. Vypovídá to nejenom o té které povedené inscenaci, ale v obecnější platnosti jde o potvrzení, že ve Slováckém divadle se dlouhodobě daří dělat divadlo na vysoké profesionální úrovni, která recenzentům a festivalovým dramaturgům stojí za cestu do Uherského Hradiště. Herecký soubor je momentálně ve velmi dobré kondici, čehož si odborná veřejnost všímá, soudě dle značného zájmu recenzentů o každou novou premiéru. Mě osobně nejvíce těší, že se pozvání netýká jen jedné inscenace, která by se vymykala jakémusi našemu standardu, ale že je ze strany festivalů zájem o více inscenací. Samozřejmě největší poptávku v současné době registrujeme o Tři sestry režiséra Michala Zetela. Tam se zájem odborné veřejnosti setkal i s nadšeným přijetím ze strany našich předplatitelů, což radost ještě násobí,“ říká.

Jarní festivalová pouť Slováckého divadla v Hradci Králové končí. Už na podzim se ale chystá na další prestiží divadelní akci - Mezinárodní festival divadlo v Plzni, kde představí drama Její pastorkyňa. I tu režíroval Michal Zetel a Jitka Hlaváčová si dechberoucím výkonem v roli Kostelničky vysloužila nejužší nominaci na Cenu Thálie.

Tagy článku

TOPlist