Slaměný buchlovický klobouk

Slaměný buchlovický klobouk
Foto: tym  /  Ze zkoušky.
Buchlovice Kultura 31 / 03 / 2009

Divadelní spolek letos oslaví čtyřicetiny, chystá se setkání bývalých členů

„Ochotnické divadlo je krásné pro pobavení diváků i samotných herců, ale je to také dřina a odříkání všech, kteří se na tom podílejí. Když jsem v roce 1969 dával v Buchlovicích divadelní soubor dohromady, tak jsem si připadal jako náhončí na panské. Chodil jsem doslova dům od domu a škemral jako nějaký žebrák o kousek chleba, aby se někdo ke mně přidal a my mohli odehrát nějaké to divadlo. Hlavně mladá děvčata se těžko sháněla, ale to je vlastně problém, který přetrvává až do dnešní doby. Většinu herců a hereček se mi podařilo sehnat z Buchlovic, ale také jsem musel pátrat v okolních obcích, i v Hradišti a ... nakonec i mnohem dál,“ stojí v úvodu divadelních stránek stránek vyznání principála Jiřího Kutálka.
O tom, že se mu podařilo několikrát rozpuštěný soubor zachránit, svědčí i sobotní předpremiéra Slaměného klobouku od Eugéna Labiche v ořechovském kulturáku. V režii Ladislava Peška ochotníci nazkoušeli komický příběh mladého ženicha Fadinarda. Nejpodstatnější úlohu má zmiňovaný klobouk, který rozpoutá komické situace. „Cestou k nevěstě sežere jeho kůň v nestřeženém momentu květinami ozdobený slaměný klobouk paní Beauperthuisové, která právě podvádí manžela s důstojníkem. Protože se madam z pochopitelných důvodů nemůže bez klobouku vrátit domů, musí Fadinard stůj co stůj rychle sehnat náhradu,“ prozrazuje režisér, který s buchlovickým divadelním spolkem J. K. Tyla spolupracuje už osm let a připravil už pátou hru v pořadí.
„Vždycky mi šlo o to, aby každá hra, kterou tady se souborem dělám, byla typově trochu odlišná, aby zkoušení a hlavně samotné hraní herce bavilo,“ vysvětluje Ladislav Pešek, který chtěl, aby byl repertoár pestrý a spolek neustrnul v jednom typu her. „To by pak nebylo přínosné ani pro herce, ani pro diváky,“ usmívá se.
„Frašku, kterou jsme nacvičili, jsem se snažil upravit pro současnou dobu. Na základě klasického francouzského vandevillu vznikla současná sranda. Zápletkové komedie umožňují vytvářet typizované komediální postavy a řešit pak jejich komické situace,“ prozrazuje režisér, který pracoval jak s profesionály, tak s ochotníky. „Ochotnické divadlo v Buchlovicích mám moc rád. Je to klasický divadelní spolek, ve kterém se potkává několik generací, jak to dřív bývalo na každé vesnici,“ říká Ladislav Pešek
Jádro souboru se už devět let nemění. Základ zůstává - dochází k občasným obměnám. Půl na půl jej tvoří Buchlovjané i přespolní. „Když by měl někdo zájem, ať klidně příjde,“ prohlašuje principál Jiří Kutálek, který soubor založil a táhne těžkou divadelní káru už čtyřicet let. „Soubor letos v létě oslaví čtyřicátiny a doufám, že setkání s mnoha bývalými členy bude nezapomenutelné,“ těší se principál.
Slaměný klobouk můžete vidět předpremiérově v sobotu 4. dubna od 19.00 v Ořechově, premiéra se koná 24. 4. ve Véskách.

autor: IVA TYMROVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace