Slavíka zapíjel do rána

Slavíka zapíjel do rána
Foto: pas
Uherské Hradiště Kultura 17 / 12 / 2009

Naše baby se do auta prostě nevlezou, i kdyby bylo místo, smáli se Billové

Divokej Bill přijel do hradišťského klubu Mír s akustickým koncertem. Čtvrteční termín je pro náš region celkem neobvyklý, přesto příznivci Billa dorazili. Koncert doslova sálal energií už od první písničky a Billové nepolevili až do konce. Výborný zvuk už jen podtrhl plusové body. Staré hitovky střídaly nové pecky z alba Mlsná, které fanoušci přijali s nadšením. Vše vyvrcholilo křestem nového cédéčka, jehož kmotrem se stal Víťa Chromek za pořádající agenturu Vichr. Každý z přítomných odcházel spokojený - na cestu si ještě mohl vyfoukat triko od Besipu, v rámci akce Domluv se, jíž je Divokej Bill patronem.

Před koncertem jsme si s naprosto pohodovou kapelou popovídali v šatně a čtenářům DOBRÉHO DNE tak můžeme přinést exkluzivní rozhovor.  

Pomalu se blíží konec roku - jak bilancuje Divokej Bill letošek?

Štěpán Karbulka: Tento rok jsme prožili silně pracovně, ve studiu a na koncertech. Desku jsme točili během celýho roku a uvidíme co dál...

Vašek Bláha: U muziky je to vždycky tak, že jeden rok se jakoby seje a ve druhým roce pak sklízí. Příští rok vůbec nebudeme zkoušet a budeme jen hrát, což je paráda. (smích)

Vaším albem Mlsná jste se chtěli přiblížit k první desce Propustka do pekel. Jaké jsou první ohlasy - povedlo se?

Vašek: Všichni naši známí, kamarádi a fanoušci mají pocit, že se nám povedlo přiblížit se tam, kam jsme chtěli. Já jsme si na to vypěstoval i svou teorii, proč se nám to povedlo - po minulý desce jsme cejtili, že je potřeba trošku zabrat, a svědomitě jsme chodili dva až třikrát týdně do zkušebny a nový pecky jsme poctivě omílali. Na koncertech jsme dokonce ty nový věci hráli, i když ještě nebyly nahraný, a z reakcí lidí jsme pak měnili - zrychlili, zpomalili, přidali sloku, změnili tóninu, přidali refrén, ...

Sám jste někde prohlásil, že se vám daří liché desky. Tato je pátá - bude to šťastné číslo?

Štěpán: Pro mě osobně jsou všechny desky dobrý, tak nehodnotím šťastná čísla.

Vašek: To jsem vymňoukl já - já mám naopak pocit, že to tak je, a proto bychom chtěli prolomit naše prokletí a desky 5, 6 a 7 budou špičkové. Rozhodně to není záměr, jednu desku zkur.... a druhou pak udělat suprovou. (smích)

Ke kterým písničkám budete točit videoklipy?

Zatím se točí k Batalionu a pak se uvidí...

Jeden můj kolega tvrdí, že jste novodobým Brutusem. Byla pro vznik Divokého Billa inspirací tato legendární plzeňská kapela?

Vašek: Ježíší NÉ!!! Brutus je nejhorší kapela v republice a doufám, že nemáme společnýho vůbec nic. Nedávno jsem přijel s Medvědem 009 někam na fesťák a slyším něco příšernýho, falešnýho ... říkám si, ty vole, co je to za hrůzu? A byl to Brutus!

Takže s klidem říkám, že miluju všechny kapely u nás, kromě Kontrafaktů a Brutusu.

Spolupracovali jste s britskou folk-punkovou legendou Levellers, koncertovali i v cizině - plánujete další výjezdy?

Vašek: Rádi bychom, ale bohužel se nic takovýho nerýsuje. Všichni upínáme své cestovatelské choutky k září, kdy bychom možná měli odjet turné v exotické Číně, což by byla paráda.

S Levellers jsme si ohromně sedli. Ze Zlína jsme po koncertě pospíchali, protože jsme se na 112. kilometru měli s nimi potkat - právě totiž brouzdají Evropou a přejížděli z Berouna do Budapešti. Po roce jsme kluky zas rádi viděli a došlo takřka i na slzičky, protože naše společné turné bylo prostě úžasné.

A obrázek od Jeremyho na titulce našeho nového alba je rozesmál a potěšil.

V kapele je vás kotel - jak to vypadá, když se dohadujete? Hlasujete, vládnou kompromisy, nebo právo silnějšího? Nebo slovo kapelníka? Hodně se propíralo, že to před rokem v kapele moc dobré nebylo - už jste zase v poho?  

Tak tohle mi přijde takový nevyzpytatelný. Je jasný, že někdy nějaký drobný třecí plochy jsou. Ale když to vezmu zevrubně kolem a dokola, myslím, že celkově jsme v pohodě. V podstatě ten hlavní prudič jsem já, takže si sypu popel na hlavu. (smích)

Na slavíkovi jste byli třetí - jak jste to oslavili?

Štěpán: S přítelkyní jsem si dal půl flašky 52% slivovice a vytuhl. (smích)

Vašek: Vypařili jsme se z Opery a domů přišli o půl sedmý ráno. Já řídil a vezl zlitýho houslistu, bubeníka a basáka domů. (smích)

Opět se chystáte do Indie. Co vás tam táhne? Jste buddhista?  

Vašek: Ne, buddhista nejsem. Indii jsem pro sebe objevil - je tam fakt nádherně. Tady je brzy tma, bláto a hnusně, tam je do desíti do večera nádherně, chodíme v trenkách, tak se snažím vždycky načerpat síly, energii a zkrátit si zimu. Objevil jsem skvělou partu lidí, která tam jezdí... dneska totiž objevit parťáky, kteří s vámi budou ochotní jet na měsíc na druhou stranu zeměkoule, je takřka nemožný. V podstatě jsem se jim přizpůsobil, Indii si zamiloval a jsem za to hrozně rád.

Vaše baby s sebou neberete nikdy? Nedělají vám v kapele pořádky?

Kapela: Kdy a kde to vyjde? (smích) Pokud to vyjde jenom tady, tak odpovíme od srdce - nikdy je nebereme, je to starost navíc. Ani kdyby se vešly do auta, tak se prostě nevlezou (hrdinsky se překřikuje a chechtá celá kapela).

Vašek: Myslím, že žádný z nás nemá ženskou víc jak dvanáct let - holky přišly, až když už kapela existovala. V podstatě balily krásný muzikanty, tak je teda maj a nemůžou se divit. (smích)

Jak prožívá kapela Vánoce?

Štěpán: Dřív jsme se scházeli i na Štědrej den, ale teď už jsme tak rozstrkaný všude možně, že jsme to vzdali a věnujeme se svým rodinám.

Slavíte společného silvestr? Nebo jezdíte třeba na hory?  

Štěpán: I silvestra jsme dřív trávili společnýho, ale teď jsme rádi, že kapelu na chvíli nevidíme - jsme spolu celý rok po koncertech, hotelích apod.

Vašek: I když letos na silvestra hrajeme v noci s Andělem, takže budeme zase spolu.

Jak si užíváte akustického turné v klubech?

Vašek: Mě to teda hodně baví, španělka je taková výzva vždycky. Teď jsme si to užili hodně i v ašském klubu, kdy nějakej vůl hodil při koncertu pepřák na sál... I když to ze začátku vypadalo, že se koncert v první třetině zruší, my jsme nakonec hráli na schodech před klubem a byla to naprostá paráda... úžasná atmoška... všichni, ať už chtěli nebo nechtěli, odcházeli domů v slzách. (smích) IVA TYMROVÁ

 

autor: IVA TYMROVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace