Slovácké divadlo a Hrubínův Špalíček veršů a pohádek

Slovácké divadlo a Hrubínův Špalíček veršů a pohádek
Foto: Marek Malůšek
Uherské Hradiště Kultura 03 / 06 / 2017

seriál DOBRÉHO DNE

Uherskohradišťské Slovácké divadlo navštěvuje stále více a více spokojených diváků. Co je na slovácké scéně tak lákavé? V čem tkví její fenomén? Kromě rodinné atmosféry jsou to hlavně talentovaní herci a samozřejmě jedinečné inscenace. Rozhodli jsme se je postupně představit. Dnes nahlédneme do zákulisí pohádky Františka Hrubína Špalíček veršů a pohádek.

Květuška, zahrádka a babice Zimice
Známý titul Františka Hrubína s podtitulem O Květušce, zahrádce a babici Zimici divadlo uvedlo v premiéře první dubnovou neděli. Režie pohádkové novinky se ujala Zoja Mikotová. „Čerpala jsem z pokladnice Hrubínových veršů, ze sbírky, která byla vydána poprvé už v roce 1957. Ze Špalíčku jsem jako základ vybrala pohádku o Květušce a její zahrádce. Dodala jsem ještě do názvu a babici Zimici, abych více zdůraznila to, že pohádka zobrazuje boj dobra se zlem,” uvedla režisérka. Pohádka je určena už dětem od tří let.

Kdo je kdo nejen na jevišti
Do hlavní role Květušky režisérka obsadila Barboru Nesvadbovou, babici Zimici hraje netradičně herec, Josef Kubáník. „Babice Zimice je záporná role, ale především je to pohádková postava a mám pocit, že ji nemusí hrát výhradně žena. Není to stařenka nebo babička v pravém slova smyslu, ale spíš symbol zla. Myslím si, že muž v této roli může předvést daleko zajímavější nuance, ale zároveň i určitou komiku a odstup, který děti pro pochopení potřebují,” prozradila režisérka Zoja Mikotová. V ostatních rolích se diváci mohou těšit na Petra Čagánka, Martina Vrtáčka, Moniku Horkou, Pavla Majkuse, Pavla Hromádku, Kamila Pulce a Štěpána Goiše. Výpravu vytvořila Juliána Kvíčalová a Markéta Šlejmarová. Dramaturgie se ujala Eva Janěková a hudbu složil Zdeněk Kluka.

Kdo je Zoja Mikotová
Režisérka, herečka a pedagožka Zoja Mikotová se narodila roku 1951 v Brně. Zpočátku se živila rozmanitými výtvarnými a grafickými pracemi, učila děti, pracovala jako technik a kulisák v divadle. V roce 1992 založila na JAMU na tehdejší dobu velmi novátorský ateliér Výchovná dramatika neslyšících, se kterým dodnes hostuje na nejrůznějších festivalech. Do Slováckého divadla se vrátila letos už počtvrté. V roce 2010 zde uvedla celosvětově známého Pinocchia, o dva roky později dojemného Oskara a růžovou paní s hostující Květou Fialovou, a v roce 2015 krásný a křehký Deník Anny Frankové.

Víte, že…
… pohádka je už čtvrtou režií Zoji Mikotové ve Slováckém divadle?
… jde o první uvedení pohádky na českých jevištích?
… autorovi bylo 47 let, když Špalíček veršů a pohádek napsal?
… pohádkovou postavu Babice Zimice hraje muž?
… herci na jevišti nejenom hrají a zpívají, ale i hrají na hudební nástroje?

banner

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace