Slovácké divadlo a jeho Autista

Slovácké divadlo a jeho Autista
Uherské Hradiště Kultura 28 / 12 / 2016

SERIÁL DOBRÉHO DNE

Uherskohradišťské Slovácké divadlo navštěvuje stále více a více spokojených diváků. Co je na slovácké scéně tak lákavé? V čem tkví její fenomén? Kromě rodinné atmosféry jsou to hlavně talentovaní herci a samozřejmě jedinečné inscenace. Rozhodli jsme je postupně představit. Dnes nahlédneme do zákulisí tragikomedie Autista.

Tajemství Malé scény
Slovácké divadlo nehraje jen na velkém jevišti, kde vzniká většina jeho inscenací. Své kouzlo má i Malá scéna, tedy komorní prostor pro necelou stovku diváků. Od hlavní budovy je vzdálený pár metrů. Publikum jej najde v průchodu z Mariánského náměstí a jeho obliba spočívá v možnosti vidět hrát herce z bezprostřední vzdálenosti, pozorovat každý jejich pohyb, každou, i tu nejmenší změnu v obličeji. Mezi diváky je v posledních měsících stále populárnější.

Autista podle skutečných událostí
Velkým hitem poslední doby je především inscenace režiséra Michala Zetela Autista. Vypráví o mladém muži žíjícím s autismem a jeho rodině, pro kterou je tato zkušenost možná ještě náročnější než pro samotného hlavního hrdinu. Diváky si silný příběh získal především svou autenticitou. Všechny popisované situace se totiž skutečně staly. Jejich autorka Alžběta Michalová je dnes a denně prožívá se svým autistickým bratrem a inscenace tak má v sobě kus skutečného života. Možná i proto je mezi diváky tak populární.

Na vlastní oči
Autista se na Malé scéně hraje od předloňského června a zájem o něj je tak velký, že brzy herce čeká už šedesátá repríza. „Nejbližší volné vstupenky jsou na únor, do té doby je beznadějně vyprodáno,“ říká Markéta Kudeříková z marketingového oddělení divadla a připomíná, že vedle skutečných příběhů publikum lákají především čtyři velké herecké výkony. Představitel Kašpara Josef Kubáník získal loni za ztvárnění titulní role cenu Největší z pierotů. „Často se stává, že diváci v závěru tleskají vestoje. Tak moc je příběh autisty Kašpara dokáže zasáhnout. Jsem rád, že jsem se s takovou rolí setkal,“ říká Josef Kubáník.

Křest ohněm
Jmenovaného herce doplňuje Alžběta Kynclová, Tereza Hrabalová a Pavel Majkus. Autista je pro ně hodinou a půl absolutního soustředění. „Síla příběhu je v tom, že se skutečně stal, a na nás je převyprávět jej co nejvěrněji,” říká Pavel Majkus. Zároveň ale přiznává, že spolu s kolegy zažil i těžké chvíle. „Na jedno představení totiž přišel nejenom bratr autorky, o jehož životě hrajeme, ale i celá její rodina. Myslím, že to byl křest ohněm pro všechny. Pro nás na jevišti tím, že jsem jim hráli jejich vlastní osud, pro ně tím, že s odstupem sledovali to, co sami zažili.“

Víte, že…
… herci si kvůli Autistovi nastudovali několik dokumentů o chování lidí žijících s autismem?
… role Marty, sestry hlavního hrdiny, kterou ztvárňuje Tereza Hrabalová, byla její první v angažmá Slováckého divadla?
… tým režiséra Michala Zetela inscenaci připravoval pět týdnů?
… autorka Alžběta Michalová hru do poslední chvíle upravovala přímo na tělo uherskohradišťským hercům?
… Slovácké divadlo je jediným divadlem, které Autistu uvádí?

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace