Slovácké divadlo má dvě nominace na Ceny Thálie!

Slovácké divadlo má dvě nominace na Ceny Thálie!
Foto: Filip Fojtík  /  Zase cinkne?
Uherské Hradiště Kultura 12 / 09 / 2022

Ve čtvrtek 8. září ve Slováckém divadle bouchalo šampaňské. Herecká asociace zveřejnila jména umělců, kteří mohou už za měsíc získat nejprestižnější české herecké ocenění - Ceny Thálie. V nejužším výběru v kategorii opereta a muzikál se objevilo jméno Tomáše Šulaje, který odbornou porotu nadchnul výkonem v roli Jidáše v rockové opeře Jesus Christ Superstar režiséra Doda Gombára. V širší nominaci je navíc Tomáš David, který ve stejném díle ztvárnil Ježíše.

„Od Slováckého divadla bylo velmi odvážné, že Jesuse nasadilo,“ říká Tomáš Šulaj

Nikdo z českých herců nemá tolik nominací na Cenu Thálie jako Tomáš Šulaj. Letos, po nominaci za roli Jidáše, se počet nominací ustálil na rovné desítce.

 Tomáši, zprávu o nominaci na Thálii jste letos dostal už podesáté. Jak se mění vaše pocity v průběhu času?

Novinka už to není, ale prestiž a radost pořád trvá a bude trvat, i kdyby to bylo potřicáté. Je to zkrátka ocenění práce, kterou člověk dělá. Mám z toho pokaždé radost a myslím, že by to tak měl každý.

 O nominaci jste se dozvěděl už v červnu, ale podle pravidel jste o ní nesměl mluvit. Jaké to je, udržet to tajemství a nepochlubit se celému světu, že jste nominovaný na Thálii?

Je to hrozně těžké! Dřív se Thálie udělovala v březnu a věděli jsme to od února. Ale teď jsou to tři měsíce. U dřívějších nominací v jsem to pár lidem řekl, ale letos to věděla jen nejbližší rodina, volal jsem samozřejmě panu režisérovi Gombárovi. Vedení divadla Herecká asociace informovala taky, ale jinak jsem si to tentokrát nechal pro sebe.

 Za svou kariéru jste nasbíral spoustu dalších nominací na Cenu Thálie, které jste však nakonec neproměnil. Je v tom smutek, nebo už jen nominaci vnímáte jako ocenění?

Samozřejmě to člověka vždycky zamrzí, když nominace nebyla proměněna v cenu. Ale i sama nominace je skvělá. Pokaždé to beru s obrovskou pokorou a jsem moc rád i za nominaci. A nejen za sebe, ale za celé divadlo. Protože je to ocenění i pro ně. Myslím, že by Herecká asociace nenominovala herce v inscenaci, která je špatná. A celek tvoří všichni.

 Když si postavíte své nominační role do řady, vyčnívá z nich Jidáš něčím?

Pro mě vyčnívá tím, že to bylo nesmírně těžké zpívání, na hraně mého rozsahu. Ale za dva roky příprav, které byly způsobeny i covidovým odloučením, to pěkně dozrálo. Teď už s tím problémy nemám, pokud nejsem nemocný. A taky beru s obrovskou pokorou, že jsem mohl zpívat Jidáše v takovém díle, protože to se málokomu podaří, navíc v divadle, které není primárně muzikálové. Od Slováckého divadla bylo velmi odvážné, že tenhle kousek nasadilo, a já jsem za to opravdu rád.

 Před dvěma lety jste vyhlašování výsledků prožil doma online. Letos budete na místě?

Budu na místě. Pokud to zase nezhatí vyšší plány, tak určitě.

 

Nominace Tomáše Šulaje na Ceny Thálie:

Užší nominace (tři nejlepší herci)

Jerry - muzikál Donaha!

Jura Baran - Je třeba zabít Sekala (hostování v Národním divadle Brno)

Ambrož Potocký - Kříž u potoka

Billy - Chicago

Jidáš - Jesus Christ Superstar

 

Širší nominace (deset nejlepších herců)

Othello - Othello

Buča - Cikáni jdou do nebe

Carter - Adéla ještě nevečeřela

Lopachin - Višňový sad

Helmer - Nora

 

Cenu Thálie získal Tomáš v roce 2005 hned při své první užší nominaci za roli Jerryho v muzikálu Dohana! režiséra Radka Balaše. Letos se slavnostní večer s udělováním Cen Thálie uskuteční v sobotu 8. října od 20 hodin v Národním divadle v Praze. Živě jej bude vysílat Česká televize na programu ČT1.

 

„Vždyť na to nemáte zpěváky!“ říkali uměleckému šéfovi. Pak se omluvili

Stejně jako Tomáš Šulaj, i umělecký šéf Slováckého divadla Lukáš Kopecký byl postavený před úkol udržet radostnou zprávu o nominacích na Thálie několik měsíců v tajnosti. Věděl o ní od června. Zároveň vzpomíná na to, že i pro něj je kultovní rocková opera Jesus Christ Superstar ve Slováckém divadle v mnohém výjimečná.

 „Přiznávám, že zprvu se mi to jevilo jako šílenství. Vlastně šlo o jedno z mých prvních rozhodnutí v šéfovské pozici, zda tuto vizi umožním realizovat. Nastupoval jsem tehdy do funkce uměleckého šéfa a na našem Facebooku se zrovna objevila zpráva o tomto projektu. Ani vám nebudu popisovat, jakému posměchu jsem okamžitě čelil ze strany kolegů z jiných divadel. Brali to jako nesoudnost. ‚Vždyť na to nemáte zpěváky!‘ Nakonec se mi za to všichni do jednoho omluvili. Tým režiséra Doda Gombára totiž z této mírné nehoráznosti vykřesal zázrak, svátek na zemi,“ dodává Lukáš Kopecký.

 Radostný bonus

Kromě Tomáše Šulaje v nejužší nominaci za roli Jidáše a Tomáše Davida v širší nominaci za úlohu Ježíše se v ženské kategorii opereta a muzikál objevilo i jméno Kristýny Daňhelové. Odborná porota ji zařadila mezi tři nejlepší muzikálové zpěvačky za roli Jany Eyrové ve stejnojmenném díle v Městském divadle Brno. Kristýna však účinkuje i v muzikálu Jesus Christ Superstar coby Máří Magdaléna. Při další repríze Jesuse tak vedle sebe budou stát na jednom slováckém jevišti tři nominanti na Cenu Thálie.

 Co říká režisér Jesuse Dodo Gombár:

 O rekordním počtu nominací pro herce v jeho inscenaci?

„Pro mě je zadostiučiněním spíše to, že inscenace, která se rodila v tak náročných podmínkách, komunikuje na silné emocionální úrovni. Že její nevtíravý a v něčem třeba náročný jazyk je pro publikum srozumitelný, což se nám potvrzuje na jednotlivých reprízách. Nominace na Thálie jsou pro mne osobně potěšující nadstavbou. Pozornost odborné a poučené veřejnosti je pro všechny, kdo za inscenací stojí, zprávou, že naše snažení bylo namířeno inspirativním směrem.“

 O Tomáši Šulajovi a Tomáši Davidovi?

„Oceňuji jejich obrovskou pracovitost a vytrvalost, pokoru. Potřebu neustále růst, nespokojit se s žádným bodem, do kterého oba přišli. Ušli nádherný kus cesty, nechali se tak strhujícím dílem vyzvat i k poznání samých sebe, přetěžké úkoly je oba posunuly dál a hloub.“

 O Kristýně Daňhelové?

„Mě na Kristýnině Máří baví její jakási autorita, pevnost a zároveň skrytá bolest. Nejsem zvyklý malovat si dopředu nějakou představu, cítím ji snad jen v obrysech. Podoba postavy vzniká vždycky v dialogu s hercem, s týmem, rodí se v důvěře, ale i v pochybnostech. Myslím, že jsme se s Kristýnou v tomto dialogu potkali a vzájemně cítili.“

 Kdy na Jesus Christ Superstar:

Slovácké divadlo naplánovalo oceňovanou inscenaci na pondělí 26. září a středu 12. října. Na webu a v pokladně Slováckého divadla zbývá několik desítek vstupenek.

Tagy článku

TOPlist