Slovácké divadlo nasadilo komedii Rodina Tótů

Slovácké divadlo nasadilo komedii Rodina Tótů
Foto: Marek Malůšek
Uherské Hradiště Kultura 18 / 06 / 2018

Poslední předprázdninovou premiérou ve Slováckém divadle byla v sobotu uvedená hra Rodina Tótů v režii u diváků oblíbeného Igora Stránského.
„S Rodinou Tótů jsem se setkal dvakrát a pevně se usadila v mém podvědomí. Prvně to bylo v roce 1972, kdy jsem dostal od režiséra Petra Scherhaufera nabídku, abych nastoupil do angažmá v Divadle na provázku. Měl jsem tam vedle Bolka Polívky a Jiřího Pechy účinkovat v připravované inscenaci Tótovci. Protože však byl ve Slováckém divadle vynikající režisér doc. Miloš Hynšt a já moc stál o spolupráci s ním, nabídku jsem odmítl. Inscenaci Tótovců jsem však viděl a byla skvělá. Ještě lepší provedení jsem však měl možnost zhlédnout o deset let později v pražském Činoherním klubu. Herecký koncert Nárožného, Hálka, Divíškové, Šafránkové a Švandové byl neskutečným zážitkem. A když se po dalších pětatřiceti letech naskytla příležitost, abych Rodinu Tótů režíroval, ani na chvilku jsem nezaváhal,“ uvedl režisér.
V divadelní novince se představili Martin Vrtáček, Irena Vacková, Zdeněk Trčálek, Monika Horká, Tereza Hrabalová a David Vacke.

Co na to Zdeněk Trčálek?

Zdeněk Trčálek hraje v novince Rodina Tótů postavu Majora, kterou kdysi před lety ztvárnil Oldřich Kaiser. Herec popisuje, co je jeho postava tentokrát zač.
„Ten Major je vlastně takový vyšinutý magor. Dokonalý zelený mozek, despotický manipulátor, který nesnese, aby někdo kolem něj si vůbec dovolil přemýšlet. Nesnáší nicnedělání, všichni musí vytvářet nějakou činnost, ať už jakkoli pitomou, ale hlavně u toho nesmí přemýšlet. Dokonale tím manipuluje a terorizuje rodinu Tótů, u kterých je na ozdravném pobytu a léčí si pošramocenou nervovou soustavu z fronty. Někdy je až nebezpečný, ale všechno, co dělá, myslí vlastně dobře. Je to však absurdní komedie pod pláštěm grotesky, tak by to měla být pro diváka prča,“ říká Zdeněk Trčálek.

Víte, že…

… autor Rodiny Tótů István Örkény napsal také slavnou Kočičí hru, kterou proslavila Dana Medřická?
… rodina Tótů se doposud v Česku hrála pouze osmkrát?
… roli, kterou ve Slováckém divadle hraje Zdeněk Trčálek, si zahrál i Oldřich Kaiser či Bolek Polívka?
… Rodinu Tótů uvádí divadlo vůbec poprvé v celé historii?
… hra Rodina Tótů byla v Maďarsku i úspěšně zfilmována?
… Rodina Tótů získala v Paříži cenu Le Prix de l’Humour noir?

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace