Slovácké divadlo uvede grotesku Kosmické jaro

Slovácké divadlo uvede grotesku Kosmické jaro
Uherské Hradiště Kultura 29 / 01 / 2019

Groteskně-nostalgickou hru vesmírného rozměru Kosmické jaro uvede tuto sobotu v premiéře Slovácké divadlo. Režie se ujal ředitel divadla Michal Zetel.
„Jedná se v podstatě o grotesku, která k divákovi promlouvá v několika rovinách, ale mělo by to být každopádně i vtipné a veselé. Autor hry Ladislav Smoček pracuje podobně jako Čechov a Shakespeare a ve své tvorbě spojuje vysoké s nízkým. A je to herecké divadlo. Hra napsaná v roce 1969 byla už ve své době velmi vizionářská,“ upřesnil Michal Zetel.
Hru napsal český spisovatel, dramatik, divadelní režisér a spoluzakladatel legendárního pražského Činoherního klubu Ladislav Smoček. U nás byla dosud uvedena jen dvakrát, a to vždy v Činoherním klubu v autorově režii. Hrály v ní takové hvězdy jako Ivana Chýlková, Rudolf Hrušínský, Jiří Kodet, Nina Divíšková a další. První uvedení mimo její „domovskou“ scénu bude ve Slováckém divadle

Výpravu ke Kosmickému jaru vytvořila Zuzana Přidalová, hudbu složil Vojtěch Dlask, který už v minulosti s divadlem spolupracoval na inscenacích Táta, Zlatý drak a Sám na dva šéfy. V inscenaci se představí velká část souboru, diváci se mohou těšit na Pavla Hromádku, Josefa Kubáníka, Davida Vaculíka, Pavla Majkuse, Jitku Hlaváčovou, Davida Macháčka, Terezu Hrabalovou, Zdeňka Trčálka a další.

Otázka pro…

herce Pavla Hromádku:

Jak na tebe působilo Kosmické jaro po prvním přečtení?
Mám dojem, že jsem je vnímal tak, že se chce dotýkat transcendentních otázek, ale s ne příliš jasným vyzněním. Jako následovník Ježíše Krista se pohybuji v kontextu, který je pro mě jasný, srozumitelný, nabízí mi vysvětlení přítomnosti, minulosti a ukazuje mi směr do budoucnosti, i té posmrtné. Kdežto Pán domu složitě a často přespříliš racionálně hledá a je zklamáván tím, že nenachází anebo nachází, ale osamoceně, prostě velmi těžce a těžkopádně. Nejdříve jsme s Michalem Zetelem o hře mluvili, pak také na zkouškách, a to mi také pomáhalo lépe pochopit hru a svou roli a záměr, který tvůrčí tým má. A moc si vážím toho, že vytvářeli během zkoušek prostor a pobízeli k osobním příspěvkům na téma, čemu každý sám za sebe věříme, jak se stavíme k nejrůznějším otázkám současnosti i člověka-jedince nebo světa celkově. Každé takové sdílení považuji za vzácné a život a osobnost každého z nás opravdu obohacující. S tím má smysl ztrácet čas.

dramaturgyni Ivu Šulajovou:

Jak bys pozvala čtenáře na novinku Kosmické jaro?
Pokud bychom chtěli pozvat diváky na Kosmické jaro, mohli bychom říci, že uvidí hru s takřka ekologickou tematikou, kde děj se točí kolem toho, zda bude, nebo nebude zbourán dům v oblasti, která má být zatopena kvůli vládní těžbě. Můžeme sledovat roztodivné, pitoreskní snažení různých typů lidí se se situací vyrovnat: jedním protipólem může být lhostejnost, druhým naopak bizarní snaha po neracionálním řešení situace - spiritistická seance. Divákovi Kosmického jara bychom také mohli říci, že onen dům před katastrofou může být metaforou světa, planety, společnosti - a nemocný Pán domu, jemuž vila patří, zase metaforou současného lidstva. Banální řeči společnosti, jež se ve vile sešla, mohou působit, jako když se tančí valčík na potápějící se lodi. Laskavý divák si nepochybně vybere tu svou interpretaci a je zcela možné, a možná dokonce žádoucí, aby každý spatřil v jeden večer něco úplně jiného.

Tři otázky pro herce Josefa Kubáníka

Co ti jako první prolétlo hlavou, když jsi zjistil, že se bude v divadle hrát Kosmické jaro?
Že hru už uváděli v Činoherním klubu a že v ní hrála jedna herecká legenda vedle druhé, a byl jsem zvědavý, kdo vytvořil moji postavu Ing. Bedeckera. Pak jsem zjistil, že to byl Jiří Kodet a že se budu muset sakra snažit, aby si mě někdo zapamatoval tak, jako byl pokaždé zapamatovatelný on.
Co bys o své postavě, tedy zmiňovaném Ing. Bedeckerovi, řekl?
Že je úplně jiný než já. On totiž nevynechá jedinou příležitost k tomu, aby nadbíhal dámám a slečnám, ale dělá to způsobem, který bych sám nazval poněkud úchylným. Zase se ale jako herec můžu pořádně vyřádit, a to je vždycky radost.
Rozbíhá se nová sezóna. Na jaký titul se letos těšíš?
Jsem herec vděčný a s radostí přijímám všechno, co přijde. Nemám tak velké ego, které by chtělo hrát jen hlavní role, ba naopak si říkám, že když je postava menší a režisérovi není tak moc na očích, protože se zaměřuje na ty důležitější, můžu se vyblbnout. Tak se těším na cokoliv, co přijde, po premiéře Kosmického jara to bude role oblastního herce v připravované novince Les. Myslel jsem si, že budu moct hrát sám sebe, ale prý je to alkoholik, tak doufám, že panu režisérovi bude stačit, když to zahraju, a nebude po mně chtít uplatňovat hereckou metodu skutečného prožívání. To by mě zabilo.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace