Smedoma dokázali Projekt Kapinus dovést až do konce

Smedoma dokázali Projekt Kapinus dovést až do konce
Foto: Antonín Reňák
Strání Kultura 07 / 01 / 2022

Jak slíbili, tak udělali. Přesně v předvečer nedožitých 90. narozenin proslulého straňanského kantora a básníka Miroslava Kapinuse byl na internet zavěšen videoklip zhudebněných básní, na kterém spolupracovala parta okolo autora projektu Antonína Reňáka ze Smedoma.

O projektu Kapinus jsme informovali loni na podzim. „Často jsem od rodičů slýchával o jejich učiteli Miroslavu Kapinusovi, který i se svou ženou Ludmilou patřili k nezapomenutelným osobnostem učitelského sboru ve Strání a okolí,“ vypráví Antonín Reňák. „Když se mi do rukou dostaly jeho čtyři vydané básnické sbírky, překvapilo mě, jak jsou verše propojující lásku s přírodou zvukomalebné. Když mi pak došlo, že by učitel-básník letos oslavil devadesát let, ihned mě napadlo na toto výročí upozornit. Připravit zajímavou upomínku na kantora a poetického básníka, jehož osobnost se vryla do paměti mnoha žáků,“ vysvětluje Antonín Reňák, který vybral a hudebně propojil dvě básně Léto a A je tu srpen.

Nahrál podklad a oslovil mladé straňanské hudebníky k hudební spolupráci. Všichni se ochotně zapojili. Věřili v projekt, který nemá ambice je nějak proslavit, ale chce připomenout dobrého člověka. Přitom nikoho z nich neučil a všichni pracovali zdarma.

Přísný učitel s respektem

„Já jsem pana učitele Kapinuse ve škole aktivně také nezažil. Ale jeden postřeh jsem si díky jeho tvorbě odnesl. Když zhudebňujete něčí dílo či na ně navazujete, jde o to jej vlastně jakýmsi způsobem vystihnout a předat dál. Aby se to dobře povedlo, snažíte se daného člověka pochopit. Přemýšlíte o něm. Děláte si představu. O díle, hodnotách, výrazech apod.,“ dodává Tonda Reňák, který věděl, že se o učiteli tradovalo, že byl hodně přísný. Snažil se prý z žáků dostat maximum. „Vsadil bych se, že to tak bylo, a vsadil bych se, že i tak každý dodnes říká, že je za to rád,“ dodává Tonda.  

„Ovšem když jsem s básněmi pracoval, došlo mi, že byl také určitě vnímavý a citlivý. Se smyslem pro detail. V básních často oslavuje krásu a tajemství přírody, lásky, ale i tradic, zvyků či obyčejů. Hned je vám pak jasné, že tohle nenapíše nějaký studený čumák,“ usmívá se Tonda.

Kapinusovi byli svým žákům vzorem

Kapinusovi milovali kulturu a divadlo a k tomu vedli i své žáky, se kterými pravidelně jezdili do Slováckého divadla. „Propojili jsme i tento jejich odkaz. Básně do hudebního podkladu recituje herec Jožka Kubáník, který patří k výrazným členům hereckého ansámblu,“ dodává autor, který pro veřejnost natáčí videoklipy z příprav.

Miroslav Kapinus měl výročí první den v roce, proto, aby vše proběhlo podle plánu, po nahrání hudby Tonda Reňák s Martinem Vavříkem strávili podzim ve veselském studiu ZUŠ, kdy míchali hudbu a pracovali na finálním zvuku hudebního podkladu. Pak jen zbývalo přizvat Jožku Kubáníka k nahrávání mluveného slova. Jakmile bylo hotovo, Tonda Reňák opět svolal hudební těleso. „Seznámil jsem muzikanty s představou pojetí klipu a domluvili se na černobílém  dress code. Od začátku jsem chtěl, aby byl klip černobílý. Nějak mi to k panu Kapinusovi sedělo,“ popisuje autor. Jak se dílo podařilo, o tom se můžete přesvědčit sami:

https://youtu.be/Pa3xMWQkrCY

autor: Iva PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace