Snění, které tvoří svět

Snění, které tvoří svět
Uherský Ostroh Kultura 08 / 08 / 2014

Spisovatel, dobrodruh, a dramatik Vladimír Zajíc tráví krátkou dovolenou v Uherském Ostrohu. Když jsme se to dověděli, neváhali jsme ani chvíli a požádali ho, jestli by nám neudělal přednášku o svém putování za australskými domorodci, ze kterého byl v Českém rozhlase odvysílán dvacetidílný seriál.
„ Do Austrálie jsem se dostal na konci devadesátých let a jel jsem hlavně proto, abych konečně uviděl Jižní kříž jako hrdinové mého mládí a potkal se s aboriginci, o kterých jsem jen trochu četl a měl drobné povědomí o Cestách a písních a Dreamingu, což mne fascinovalo a vzrušovalo. Díky skoro tříměsíčnímu pobytu a tím, že mě silně zajímá výtvarné umění, jsem se nakonec k Austrálcům dostal. A to jak ve městě, tak v přírodě a dokonce i na pár dnů na jejich jedinou univerzitu v Austrálii v městě Adelaida. Měl jsem štěstí, že si mě jednotliví lidé podávali štafetou - což samozřejmě vyplynulo až na konci cesty - takže jsem si prošel soukromou Cestou písně, ale na to jsem samozřejmě také přišel, až když skončila. A tak jsem v Austrálii brázdil člunem řeku Murray, spal pod honáckým pláštěm u ohníčku z dříví eukalyptu a poslouchal Austrálce, jejich vyprávění, přičemž slovům jsem nerozuměl ani zbla, ale příběhům ano, a když je pak vyzpívali přes didgeridoo a já je namaloval klacíkem do písku, věděli, že jsem rozuměl a já pochopil, že jsem chycen,“ takto začíná zajímavé vyprávění Vladimíra Zajíce, kterého si můžete poslechnout v tanečním sále na zámku v Uherském Ostrohu v pátek 8. srpna v 19.00.
A o čem bude přednáška? „O setkávání a porozumění beze slov pouze přes kresby a zvuky. O tom, jak jsem první den uviděl malbu jedné Austrálky a řekl: S touhle malířkou bych se chtěl potkat! A jak v posledním týdnu přišla na univerzitu, přinesla mi své básně a povídky a mě šel mráz po zádech a navíc jsem ji neměl říkat jménem z civilizace, ale domorodým. Nejspíš proto, že zjistila, že mám také zvířecí totem. Nepřivezl jsem si záměrně žádné fotky, neboť buď to v hlavě zůstane - když je to gruntovní - nebo ne, a pak to žádné obrázky nenahradí. A dobře jsem udělal.“

autor: Klára Fabo
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace