Stará známá klasika, již brzy

Stará známá klasika, již brzy
Foto: archiv SD  /  Kamil Pulec.
Uherské Hradiště Kultura 10 / 06 / 2009

Kamil Pulec: Chtěl bych si zahrát s Ivanem Trojanem

Ve Slováckém divadle je pěkně rušno. Herci pod vedením režiséra Igora Stránského finišují s přípravou velmi očekávané hry. Na uherskohradišťská prkna se totiž po dvaadvaceti letech vrací česká klasika - Naši furianti Ladislava Stroupežnického - a s ní i postavy a postavičky, které vyvolávají smích třeba jen tím, jak se předhánějí, kdo zaplatí v hospodě punč, či kdo se stane ponocným. Premiéra je připravena na tuto sobotu, v jedné z hlavních rolí diváci uvidí Kamila Pulce. „Je to pořád stejné. Akorát dnes se místo o pole a krávy licituje o auta a nemovitosti,“ říká představitel furiantského Buška.

Jaký máte vztah k české klasice? Je vám bližší než světový repertoár?

Česká klasika je přece z domova, takže jako správnému česko-slovenskému patriotovi je mi pochopitelně bližší. Ale jinak hry jako takové rozděluji jenom na dobré a špatné a nezáleží na tom, odkud pocházejí. Pokud je hra dobrá a je v ní pro mě zajímavý úkol, je jedno, zda je česká, či světová. Na druhé straně v těch našich českých hrách je tolik krásných postav, které vystihují náš národní charakter, že je potěšením takové role hrát. Vlastně jenom vytáhnete tu kterou českou vlastnost, jež je prostě daná, a každý ji hned pochopí podle hesla: „To je přece náš soused!.“ (smích)
Maryša, Gazdina roba, Naši furianti - všechny tyto tituly lákají do hlediště spolehlivě velké množství diváků. Čím to podle vás je?
Tím, co už jsem naznačil v předchozí odpovědi. Ale abych nenazýval český národ jenom škodolibci. Myslím, že hlavní příčinou je naše národní hrdost, a to je moc dobře. I když by někdy mohla být dotažena do konce. Třeba při důležitých nadnárodních smlouvách o nás bez nás. Mám tím na mysli třeba Lisabonskou smlouvu, kde si myslím, že by té naší hrdosti mohlo být více. Nenechat se prostě opít rohlíkem.
V čem jsou Naši furianti nadčasoví, že se stále na česká jeviště vracejí?
Podle mého je ta nadčasovost dána našimi charaktery. Akorát místo o pole a krávy se licituje o auta a nemovitosti. To těch horních deset tisíc. A ten zbytek tiše závidí. Tak jak se závidělo před desítkami let, tak se podle mého závidí dnes. V této vlastnosti děkuji Bohu, že jsem Slovák. Ti mají velkorysejší pohled na danou problematiku.
Role v Gazdině robě vám přinesla cenu kritiků, zaujal jste i v Maryši - česká klasika vám tedy sluší. V jaké formě jste při Našich furiantech?
No to teda nevím. Je fakt, že jsem za poslední tři roky nedostal dobrou roli. A tak bych tuto příležitost nechtěl zásadním způsobem pokazit. Ale rovněž bych nechtěl říkat, že budu nadprůměrný Bušek. Jihočeským sedlákem jsem se naučil být (žil jsem od pěti let v Hluboké nad Vltavou) a hrdost a nadhled jsem dostal do vínku coby Slovák. A když se mi to podaří dobře skloubit dohromady, snad by se na to dalo dívat.
Prozradíte divákům, koho režisér Stránský obsadil do dalších rolí a jak se vám s kolegy spolupracuje?
Kolega Pavel Majkus hraje protipól - sedláka a starostu Dubského. Zatím je nejdůležitější, že na sebe na jevišti slyšíme. Máme spolu v podstatě první partnerskou roli. Co se z toho vyvine, uvidíme. A co se ostatních kolegů týče, ty trošíčku žulím, protože Bušek je takový sebestředný egoista. Tak já teď trochu zkouším. Jinak to neumím, než se vždy trochu do té které role vcítit. Ne, že bych kolegy nevnímal, ale tady se to jinak nedá. Prostě Bušek se jen tak s někým nekamarádí. Ale mimo zkoušku je to všechno v pořádku. Alespoň doufám.
Dočkají se diváci i známých vět „Ten punč platím já“ a dalších?
Pokud ten obraz v hospodě čirou náhodou neskočíme, tak dočkají. A spousty jiných.Třeba „Panečku, ten je drbanej“, „To je ouskok“, „To je taškářství“. Kolik těchto výrazů je v dnešní době použitelných, nechť posoudí divák sám. Ale bude se náramně bavit, když při tom bude myslet na jednání Parlamentu ČR.
Kdybyste si mohl vybrat jakoukoliv roli z české klasiky - kterou byste si chtěl zahrát a proč?
Mám za sebou Služebního čerta v Dalskabátech, Mlynáře v Lucerně, Švandu ve Strakonickém dudákovi, Chasníka ve Fidlovačce, Samka v Gazdině robě, Revírníka v Lišce Bystroušce, Vávru v Maryši a teď zkouším Buška v Našich furiantech. Co víc chtít? Snad  jenom maličko se vrátit na začátek a zahrát si znovu v Dalskabátech roli Matesa. Ale to je v současné době sci-fi. Možná až se to nasadí na náš repertoár, nebudu ještě tak stár.
Kdybyste si mohl vybrat ideální obsazení, se kterým z českých herců, ať žijících, či nežijících, byste si chtěl ve Furiantech zahrát?
Ze žijících herců bych si přál potkat se na jevišti ve Furiantech s Ivanem Trojanem. Jeho hraní je moc působivé a na jevišti s ním to musí být paráda. A co se legend týče, to je jenom utopie si s nimi zahrát, protože kdyby žili a hráli ve Furiantech oni, tak já bych tam buď hrál šestého chasníka zprava, nebo bych tam nehrál vůbec.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace