Střihavka dodnes věří na Ježíška

Střihavka dodnes věří na Ježíška
Foto: archiv KS  /  Akustický koncert českého Ježíše bude nezapomenutelný...
Uherské Hradiště, Zlín Kultura 07 / 12 / 2018

Advent a vánoční svátky upřímně miluju a těším se na ně celý rok. Dodnes věřím na Ježíška a dávám mu za okno dopisy s přáním. U nás to není hlavně o dárcích, těmi obdarovávám své nejbližší během celého roku. Ale o atmoféře setkání celé rodiny, kdy vládne úžasná pohoda, kterou bych za nic nevyměnil.

Obdobnou náladu Kamil Střihavka předá během svých vánočních akustických koncertů jen v neděli 9. prosince na Malé scéně ve Zlíně, protože koncert v Klubu kultury Uh. Hradiště byl z technických důvodů zrušen. Zakoupené vstupenky je možné vrátit v prodejním místě, kde byly zakoupeny, vstupné bude vráceno v plné výši.

Jak ses vlastně naučil takhle zpívat? Chodil jsi třeba do sboru?

Už od malička jsem v sobě měl hudební vlohy. Chtěl jsem být kytaristou, hrál na kytaru a u toho zpíval. Pak jsem zjistil, že ty ohlasy jsou takový… povídalo se, že bezvadně zpívám, ale nikdo tehdá neřekl, že hraju dobře na kytaru. (smích) Všechno to moje hraní a zpívání šlo přirozenou cestou. Už ve čtrnácti, když jsem napsal první písničku, jsem měl potřebu vyjádřit své pocity a emoce hudbou. A to mi pak už zůstalo. Nikdy jsem nebyl jen interpretem, vždycky jsem skládal.

V jakých situacích tě nejčastěji napadne písnička?

Na to není klíč. Hudba je tak abstraktní, že je to různý. Někdy to přiletí ve sprše, při umejvání nádobí. Jednou se mi stalo, že při koukání na fotbal přilítla melodie - tak jsem skočil po kytaře a vznikla písnička.

Jedna z tvých desek se jmenuje Woo doo - věříš na věci mezi nebem a zemí?

Každej z nás v něco věří, a je jedno, jestli je to víra v boha, nebo něco úplně jiného. Věci mezi nebem a zemí mě zajímají, mystiku mám rád a našlo by se pár témat, o kterých bych se dokázal bavit navážno. Myslím, že ten, kdo nevěří v nic, je vlastně nešťastnej člověk.

Máš ještě po třiceti letech na pódiu trému?

Po takový době hraní to není ani tak o trémě, ale spíš o zodpovědnosti za kapelu. Vždycky na mě ale přijde příjemné chvění… Po katarzi z každodenního shonu je pro mě živé hraní takovým balzámem na duši.

Neodsoudili tě zatvrzelí rockeři za muzikálové účinkování?

To víš, že má někdo kecy. Na koncerty chodí různorodé publikum. Někdo čeká rockera, jiný zase muzikálového umělce... Ale ať si každý udělá obrázek sám. Ten, kdo mě sleduje delší dobu, určitě ví, na kolika projektech jsem dělal, že to bylo pokaždé trochu jiný. Je jich za mnou a doufám, že i přede mnou dost. Rocková obec mě začala brát trochu skrz prsty i přes to, že jsem nikdy nepřestal hrát živě. Nebudu se nikde obhajovat, povídat otřepané fráze, raději budu mluvit hudbou. Každej má nárok na to, aby si k sobě pustil to, co mu vyhovuje, a udělal si úsudek sám - řeči o sobě neovlivním. Nepřestanu dělat hudbu a úsudky nechám na ostatních. Trochu mě to štve, ale,  že bych kvůli tomu nespával, tak to zase ne!

V čí kůži ses cítil lépe, jako Ježíš, král Artuš, nebo rocker s bluesovým srdcem?

Na to se nedá odpovědět dvěma větami. Nechci říkat nějaká obehraná klišé. Pro mě jsou muzikály práce a způsob, jak si vydělat na živobytí. Díky tomu, že v nich působím už třicet  let, propadl jsem divadelnímu prostředí. Ve Fantastice se už osmnáct let snažíme tento druh hudebního divadla dělat trošku jinak, takže to nejsou klasický muzikály. Vedle komerčních projektů se produkují i alternativní věci, které se snad ani muzikálem nedají nazvat. Já tomu říkám hudební divadlo. Je to krásná a zajímavá práce, která mě moc baví, a není to takové to otročení v megalomanském muzikálovém projektu. To hezké začalo Excalibrem Michala Pavlíčka, pokračovalo Obrazem Doriana Graye a Němcové, což byl první model, kdy jsme otevřeli dveře někam jinam.

Působíš jako velký gentleman. Přineseš své milé kytku jen tak pro radost?

Samozřejmě, jsem posledním romantikem u nás ve vchodě a sám o sobě říkám, že jsem pozitivním melancholikem. (smích) 

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace