Talent jsem zdědila po pradědečkovi

Talent jsem zdědila po pradědečkovi
Foto: archiv MŠ  /  Markéta Švehlíková je výtvarnice, fotografka, ale i novinářka.
Uherský Brod Kultura 06 / 07 / 2018

Markéta Švehlíkový nejraději pracuje s pastelem, olejem a tužkou

Výstavu portrétů, zátiší a krajinek z autorské dílny výtvarnice Markéty Švehlíkové si do konce prázdnin můžete prohlédnout v Domě kultury v Uh. Brodě. Z technik je zde zastoupen suchý pastel, tužka, perokresba a rudka.

  

Jak ses vlastně k malování dostala? Měla jsi talent už jako dítě?
Hlavně jsem jako snad každé dítě neustále něco čmárala. Maminka mě přihlásila do výtvarky na „lidušku“, protože usoudila, že jsem zdědila nějaký talent po pradědečkovi, který byl malířem (a také učitelem matematiky a deskriptivy, tyto geny mě ale zdaleka minuly). Chodila jsem rok do třídy k Haně Mahdalové a pak k Jardovi Kovandovi, zlínskému sochaři, malíři, básníkovi, učiteli, … V osmé třídě jsem uvažovala o UMPRUmce, ale nakonec jsem dala na rodičovskou radu a vystudovala gymnázium. Malování jsem se opět začala intenzivněji věnovat až před 8 lety, kdy brodská ZUŠka otevřela umělecké kurzy pro dospělé. Navštěvuji je dodnes.  

Která z výtvarných technik je tvá nejoblíbenější?

Suchý pastel a olej vedou, ale stačí mi i tužka.

Jste „umělecká rodina“. Kde na všechno bereš čas?  

Právě proto, že jsme opravdu dost „rozlítaná rodina“ a celkově všechno je takové nějaké zrychlené, potřebuji být někdy jen sama se sebou. Malování je pro mě relax, při kterém „vypínám“ okolní svět. Ale kdyby toho času bylo víc, nezlobila bych se. (smích)    

Jdou ve tvých stopách i děti?

Čtrnáctiletý syn určitě ne, ten jde zdárně v hereckých šlépějích tatínka. Osmiletá dcera sice také chodí do dramaťáku, ale má za sebou i první rok výtvarky na ZUŠce. I doma pořád něco tvoří a když maluju, tak se přidává…

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace