Těšíme se na úsměvy a vzájemné setkávání

Těšíme se na úsměvy  a vzájemné setkávání
Foto: LFS  /  Radana Korená
Uherské Hradiště Kultura 03 / 08 / 2020

Všichni milovníci letního filmového festivalu žili v obavách, že se Filmovka přiřadí ke zrušeným akcím napříč kulturním spektrem. Nakonec se po dohodě s hygieniky a vedením města rozhodlo, že při zachování hygienických opatření a bezpečnosti návštěvníků i obyvatel města FILMOVKA BUDE!

46. letní filmová škola proběhne od 7. - 12. srpna pouze pro držitele platné akreditace a dříve zakoupených balíčků či vstupenek.

Festival byl zkrácen na šest dnů, přičemž zachoval všechny programové sekce včetně doprovodného programu - dětský program, divadelní představení, koncerty či výstavy, na který mají místní speciální „off akreditaci“ za 50 korun! Nebude se konat letní kino ani koncerty pro veřejnost na Masarykově náměstí. „Chceme, abychom si Filmovku v rámci letošní výjimečné situace ve zdraví a v bezpečí užili," říká Radana Korená, ředitelka Letní filmové školy.

Kolik vrásek a šedivých vlasů tobě i štábu letošní příprava Letní filmové školy nadělila?

Tak to úplně nevím, ale jedno je jisté, že na tento ročník nikdo z nás nezapomene. Všichni v celém našem hlavním týmu byli celou dobu velice intenzivně testováni, jak jsou na tom s odvahou, schopností improvizace, jak silné mají srdce i vůli, jak umí být otevření neustálým změnám atd., atd.

LFŠ je inteligentním a klidným festivalem, který proběhne koroně navzdory - jak osobně vnímáš hysterii ohledně covid-19?

Už dlouho vím, že covid nám všem ukazuje, jak neumíme spolupracovat, jak těžké je pro všechny komunikovat pravdivě, postavit se za to, co skutečně potřebujeme, jak je na tom naše společnost na štíru se skutečnou zodpovědností, silou a odvahou, jak křehká je svoboda slova, což nám ukazují už pět měsíců téměř všechna média, v čele s Českou televizí i rozhlasem, která evidentně na toto rezignovala a celé své zpravodajství podřídila udržování covid paniky. Evidentně má někdo velký zájem udržovat lidi v permanentním strachu. Vystrašení lidé totiž daleko snadněji podléhají manipulacím a to je to, o co zde jde. Zvláště teď před volbami. Stačí se podívat na mediální masáž, kde již není prostor pro problémy a potřeby lidí s jakýmikoliv jinými vážnými nemocemi, na které denně umírají stovky či tisíce lidí, klimatickou změnu a mnoho dalších problémů, které si zaslouží možná větší pozornost. Kde se podíváte, vykoukne na vás covid jako strašák největší.

Novináře vůbec nezajímá Filmovka, ale každá reportáž musí začínat a mnohdy také končit bezpečností a hygienou. Jako by se svět zastavil a zbláznil. Uváděné statistiky jsou naprosto nepřesné, nikdo nebyl schopen shrnout skutečná fakta z jarní vlny, ale média fungují stále tak, jako bychom byli ve válce. Takže ano, je mně smutno, jak brzy se žurnalistika dostala do závislosti a neobjektivity. A jak moc se lidé nechávají svazovat a manipulovat mnohdy překroucenými, neúplnými a hystericky afektovanými vyjádřeními mnoha redaktorů. Věřte, že během příprav Filmovky jsem si tohoto užila vrchovatě. Za hysterii mezi lidmi mohou skutečně převážně média (samozřejmě podpořená chaotickými a nekoordinovanými opatřeními naší vlády). Vím, že kdyby si novináři udrželi svou svobodu, nezávislost a objektivitu, hysterie by v České republice nebyla.

Apeluji proto při každém mém rozhovoru na novináře, na jejich zodpovědnost a novinářskou čest, aby vstoupili do osobní statečnosti, do upřímnosti a pravdy a začali se ptát, hledat souvislosti… Svoboda mimo jiné znamená sílu k sebevyjádření vlastních názorů a postřehů...

A věřte, že při přípravách letošní Filmovky jsem se o tomto všem přesvědčovala téměř denně. Jak moc je pro lidi, včetně novinářů, hygieniků nebo politiků, těžké říct veřejně skutečnou pravdu… všichni vědí, jak se věci mají, ale nikdo je neřekne nahlas. Jako by nad námi visel meč strachu z odhalení pravdy, jako bychom ji neuměli unést. A to je jeden z důvodů, proč považujeme realizaci letošní Filmovky za důležitou. Aby se otevřel prostor pro otevřenost. Cestu k pravdě si ale musí najít každý sám, skrze své srdce a zdravý rozum. Obojí je potřeba otevřít a pak se pravda odhalí sama. Pevně věřím, že Filmovka vytvoří takový prostor, kde budou mít otevřená srdce a zdravý rozum dveře dokořán, a sjedou se na ni lidé, pro které jsou tyto hodnoty nejcennější.

Pro kulturu není dobré období a stát se v tom hodně plácá. Co by vám v této situaci nejvíc pomohlo?

Všichni bychom potřebovali, aby stát vydával opatření v souvislosti s čímkoliv na základě skutečnosti a faktů, ne na základě „prevence“ a touhy po moci. To už bychom totiž nemohli organizovat nic, možná ani vycházet z domu, aby se nám „náhodou“ něco nestalo. Chybějící fakta, strašení, chaotická komunikace a nesystémové řízení nejen akce covid-19, ale celého našeho státu je to, co bychom potřebovali, aby se změnilo. Rádi bychom, aby se do vedení státu vrátila úcta, respekt, zodpovědnost mimo jiné k životům, místům i práci občanů naší země, aby byla definována jasná pravidla založená na skutečném zájmu o lidi, naši zemi, v souladu s láskou, pravdou, lidskostí a tolerancí, s vědomím, že kultura je přesně tím faktorem, který toto kultivuje nejvýrazněji. Zcela jistě by pomohla intenzivní komunikace státu s kulturním sektorem a pružný návrh řešení dopadů celé covidové krize na tento segment, který byl vždy na samém konci zájmů vlastně jakékoliv vlády.

Vraťme se k LFŠ. Výroční cenu obdrží svérázný Vladimír Körner. Jaká byla jeho první reakce na ocenění? 

Reagoval tak, že to vypadá, jako by to bylo loučení. Což my pevně věříme, že nebude a že si společnost tohoto úžasného člověka a scenáristy budeme užívat nejen my na Filmovce společně s filmy Adelheid, Údolí včel, Cukrová bouda a dalšími, ale ještě i dlouho po ní. Výroční cena AČFK mu bude předána v sobotu 8. 8. pod patronací města Uherské Hradiště a všechny, které bude zajímat zákulisí nejen scenáristického umění, ale i jeho spolupráce s velikány českého filmu Františkem Vláčilem, Karlem Kachyňou a dalšími, srdečně zvu na jeho lekci filmu, která se uskuteční ve stanu RESPEKT ve středu 12. srpna ve 12.00.

Letošní program představí spoustu českých i slovenských filmů, které doprovodí i zajímavé delegace. Přijedou režiséři nových filmů Bohdan Karásek, Slávek Horák, Bohdan Sláma, Václav Marhoul, ... Který film se ti vryl pod kůži a proč?

Všichni jmenovaní autoři mají ve svých portfoliích zajímavé filmy a určitě patří k výrazným filmovým osobnostem. Bohdan Karásek je zajímavou osobností českého filmu a jsem moc ráda, že ho budeme moci na Filmovce uvést, stejně jako jeho filmy. Osobně mám moc ráda Bohdana Slámu a jeho filmy Štěstí či Venkovský učitel jsou mými oblíbenými. Bohdan má talent na plátně jako by jen tak mimoděk odkrývat intimitu a křehkost mezilidských vztahů, niternost našeho prožívání a není těžké se s jeho postavami lehce ztotožnit. Navíc jeho způsob práce se stabilním tvůrčím týmem je mi velice blízký. Já to mám s Filmovkou stejné. Takže na světovou premiéru jeho nového filmu Krajina ve stínu se skutečně nesmírně těším.

Směrem k Hradišťákům a místním jste udělali vstřícný krok, že mohou za pouhých padesát korun na doprovodný program. Mají místní zájem i o filmy? Ujaly se balíčky?

Máme radost, že ano, a věřím, že i letošní off akreditace, se kterými se dostanou na dříve volně dostupný program, je potěší. Hledali jsme cestu, jak místní i v době náročných nařízení na Filmovku pozvat, a máme radost, že se to podařilo. Díky off akreditaci mohou využít levnější vstupenky na koncerty a divadla, což je takový malý bonus navíc. Těšíme na vzájemné setkávání i úsměvy. Víme, že Filmovka je důležitá nejen pro nás, ale i pro město Uherské Hradiště. Příjmy z pronájmů a odebraných služeb nejsou vůbec malé a věříme, že mnoha firmám a institucím z Hradiště v tomto těžkém roce pomohou. Těšíme se na všechny, co si Filmovku užijí společně s námi.

Myslíš, že bezpečnostní opatření, která se budou dodržovat, účastníky i místní ochrání a uklidní ty, kteří se bojí?

Myslím, že budeme díky naší zodpovědnosti nejbezpečnější prostor široko daleko. Za své zdraví si ale každý odpovídá sám. Neustálý strach lidi oslabuje nejvíc. Takže to, co by mělo znít ze všech médií, místo neustálého strašení covidem, je to, co udělat pro to, aby byli lidé v dobré fyzické a psychické kondici a jak žít život s viry co nejbezpečněji. Covid nikam nezmizí, možná přijdou další a my se jako společnost potřebujeme naučit fungovat ne jako splašené a ustrašené stádečko, které neví co se sebou a potřebuje pana řídícího, který jim bude říkat, teď si roušky nasaďte, teď je sundejte, pro 100 lidí ano, pro 101 ne, ale jako zodpovědní lidé, kteří chápou, že za své zdraví jsou zodpovědní sami, nebojí se ptát a chtějí relevantní pravdivé informace. Chovají se ohleduplně a s respektem k druhému a s láskou a zájmem k sobě. A jsou ochotni jít do změn, aby jim bylo lépe. Až se toto stane, budeme mít jako společnost vyhráno a žádný vir to nezmění.

Štáb Filmovky je velká rodina, která se dokáže navzájem podržet a podporovat. Byli všichni pro, navzdory situaci, do toho jít?

Každý z nás si musel projít okamžikem pochybností (a někdo občas ještě do pochybností spadne, zvlášť když to mnohdy vypadá na boj s větrnými mlýny), ale rozhodnutí do Filmovky jít bylo týmové… Všem nám to dávalo a stále dává velký smysl. Věřím, že můžeme být inspirací pro další organizátory, ale i městské politiky či hygieniky, kterým spolupráce na naší Filmovce může ukázat, že i v době covidové je možné žít, spolupracovat, podporovat se a tvořit pro druhé. Jsme komunitní společenské bytosti a potřebujme se scházet, sdílet a spoluprožívat a cítíme, že je potřeba se velice rychle naučit, jak to tedy v dnešní době dělat. Zavřít a ukončit lze šmahem všechno. Daleko cennější je ale hledat a otevírat cesty, jak by to mohlo jít udělat. A tak je to se vším.

Jsi tváří Filmovky. Jsi připravena čelit těm, kteří LFŠ nepřejí a vychutnají si tě při komplikacích?

Má pro mě velký smysl Filmovku realizovat, stejně jako žít v míru se všemi lidmi, zvířaty, stromy a vším, co tvoří náš společný živý svět v souladu s mým srdcem, které má veliké pochopení pro strachy a obavy druhých lidí. Pevně věřím, že obyvatelé Uherského Hradiště, které strach ovládl, zůstanou během festivalu doma, nebo odjedou někam mimo, aby byla míra jejich komfortu zachována, a ti, kteří se nebojí, si ji užijí společně s námi v souladu se zodpovědností, ohleduplností a vzájemným respektem, v klidu a radosti. Držím celým svým srdcem jasnou vizi, že Filmovka proběhne bez jakýchkoliv problémů, a vím, že to tak bude.

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace