„To je dobré, to nám napiš,“ řekl umělecký šéf. A Pavel Drábek poslechl

„To je dobré, to nám napiš,“ řekl umělecký šéf. A Pavel Drábek poslechl
Foto: Kuba Jíra
Uherské Hradiště Kultura 22 / 06 / 2024

Pavel Drábek před více než třemi lety pro Slovácké divadlo připravil úplně nový překlad nejslavnějšího milostného příběhu všech dob, Romea a Julie. A jak prozrazuje, už do té doby sahají kořeny vzniku nové hry.

„Zapeklitě! je od počátku záhadná a trochu kouzelná hra. Když jsem Lukáši Kopeckému a tehdejší dramaturgyni Markétě Špetíkové odevzdal překlad Romea a Julie, stala se mi podivná věc. S Markétou jsme se osobně neznali. Byl covid a my jsme spolu mluvili jen jednou přes Zoom. Jedné noci se mi pak zdál sen, ve kterém se mi zjevila a říká: ‚Pane Drábku, tak tu vaši hru Falstaff mezi démony začínáme v pondělí zkoušet.‘ I v tom snu mě to zarazilo, protože žádnou takovou hru jsem nenapsal - ani ve snu. Ale nedal jsem to na sobě znát a blafoval jsem: ‚Ovšem, samozřejmě. To je dobře,‘“ směje se Pavel Drábek s tím, že ani po probuzení nebyl o nic moudřejší.

„Volal jsem Lukášovi, ten se smál a ocitoval slavný verš z Romea a Julie: ‚Á, vidím, že královna Mab tě navštívila!‘ Když se mě ptal, co to je za hru, tak jsem mu popravdě řekl, že netuším, ale asi se ten sen propojil s mým dávným, asi šest let starým nápadem na hru o člověku, který je štván jako posedlý neukojitelnou touhou. Na jevišti měla být rocková kapela a ten štvanec by byl frontman - něco mezi hladovým démonem, nenasytným harlekýnem a Mickem Jaggerem. Lukáš si to se zájmem vyslechl a pak řekl: ‚To je dobré. To nám napiš.‘ A tak o tři roky později vzniklo Zapeklitě!, hra s rockovou kapelou o člověku, který je štván vlastními neukojitelnými démony,“ uzavírá Pavel Drábek.

Tagy článku

TOPlist