Tománek s Tesařem přišli původně jen na chvíli...

Tománek s Tesařem přišli původně jen na chvíli...
Foto: pas  /  Petr Tománek, polovina z velína Míru.
Uherské Hradiště Kultura 21 / 09 / 2016

S klubem Mír jsou přes dvacet let propojeni pupeční šňůrou...

Petr Tománek a Richard Tesař jsou s Mírem spojeni pupeční šňůrou už pětadvacet let. Dali mu současnou tvář i dramaturgii. Pod jejich vedením se v klubu střídají všechny hudební styly, včetně těch alternativních. Klub Mír je jejich společné dílo...

Jaké byly začátky?
P: Když nás Jura Králík oslovil, měli jsme za úkol klub a bar zavést a poté se vrátit k nám do hospody. Jenže mezitím z projektu vycouval jak Jirka Moravčík, tak Zbyňa Bříštěla a my tu nakonec zůstali napořád.
R: Na otvíračku jsme dovezli pár beden piv a limonád a o půlnoci jsme jeli pro další...

Dramaturgie se během let podstatně změnila...
P: Dříve to byl čistě rockový klub, poté domov účinkujících a fanoušků Mírového sboru a po jeho rozpadu se tvrdé jádro návštěvníků roztříštilo, stejně jako rocková dramaturgie. Přes období techno party, popíku a indie se v současnosti na Míru snaží mapovat současné hudební světové trendy.
R: Já a možná ještě pár pamětníků tomu pořád ze zvyku říkáme rockový klub, ale ten už by se samostatně neuživil, takže se zákonitě musela měnit a vyvíjet dramaturgie v hudební klub.

Váš nejzásadnější koncert?
 
P: Asi koncert Napalm death v roce 1996, kdy pršelo ze stropu, kolik tady bylo lidí, dodnes mi běhá po zádech mráz z atmosféry, která tady tehdy byla. A jako perlička - dívám se, proč chodí tolik chlapů z dámských toalet. Jdeme tam a najdeme vyrvanou mříž. Oběhneme klub a vidíme, že si borci, kteří se nedostali na koncert, přitahali popelnice a lavičky z celého parku, nastavěli je jako schodky k okýnku, vyrvali mříže a protahovali se dovnitř jen proto, aby kapelu viděli… Pokud jsem si  myslel, že tento koncert nejde překonat, tak z omylu mě vyvedli blackmetalisté z kapel Gorgoroth a 1349 o  nějakých 10 let později. Kdo chtěl zažít peklo, tak měl možnost: ohňová show na pódiu, masky, strojově přesné metalové inferno podpořené rudým světlem v kombinaci s bílými blesky... to byl mazec!
R: Pro mě asi ten, který se na Míru přímo nekonal, ale druhý den se zde konalo setkání kapely s fanoušky - Uriah Heep.

A nejsrdcovatější?
P: No tak v devadesátkách se chodilo na zásadní kapely jako Garáž, Michael´s Uncle, Krucipüsk, ... Řádila tu i elektronická Vanessa Gun, později mě dostala Khoiba s Emmou Brabcovou nebo třeba Skyline. Z poslední doby Republic of Two, Never Sol atd. Záměrně si na závěr nechávám reunion Krabathoru, kteří se dali dohromady po patnácti letech. Loni měli  česko-slovenskou tour a Mír vyprodali rovnou dvakrát po sobě a byla to síla. Hrozně se mi líbili Jungle Funk a mohl bych pokračovat...
R: Všechny koncerty Mišíka, Topola a Hutky, který vystoupil na Míru jako úplně první.

Zaskočilo vás během provozování Míru něco?
P: Ale jo, pořád něco, ale jak říká klasik: Hlavně se nenech vyvést z míru.
R: Když hořel Mír.

Co vám v souvislosti s klubem udělalo radost?
P: Radost mám po těch letech hlavně z toho, že se nám podařilo klub Mír zachovat. Myslím, že v republikovém kontextu je to něco naprosto unikátního, a nevím o klubu, který by bez přerušení fungoval 25 let bez toho, že by uhnul z dramaturgické cesty. A také se jej nenápadně, ale přece jen snažíme posunovat dopředu. Dokončuje se kompletní výměna zvukové aparatury na sále, probíhá současně i obměna aparatury v baru. Vybudovali jsme druhý bar na sále a myslím, že povedená byla i rekonstrukce prostor v roce 2008, kdy se podařilo prostory plně uzpůsobit pro potřeby hudebního klubu.
 
Co vás naopak nejvíc trápí?
P: Asi to, že věci nejdou tak rychle, jak bych si přál, ale to asi pramení z mé vrozené netrpělivosti.
R: Na jednu stranu mě nic zásadního nenapadá a na druhou je tolik maličkostí, že nestojí ani za řeč.

Poznamenal vás nějak život v rockovém klubu?
P: Já jsem se díky tomu v poslední době naučil poslouchat death metal. Když tady hraje Hypnos s Brunem Kovaříkem, je to pro mě parádní zážitek - výborná muzika, muzikanti i skvělá podívaná… Osobně samozřejmě mě to poznamenalo taky, protože dělám něco, co mě baví, a když jsme začínali, tak by mě ani ve snu nenapadlo, že mě to bude bavit tak dlouho. Navíc se člověk pořád dovzdělává, ať už v oblasti hudební nebo světelné aparatury, promotérské, ale i v jiných činnostech, a je to svým způsobem tvůrčí proces, nemůžeš se zastavit, musíš pořád něco vymýšlet, reagovat na podněty…
R: Možná trochu překvapivě čím dál víc poslouchám i vážnou hudbu, ale jestli je to Mírem, netuším.
P: No jo, třeba Dvořák by byl dneska metalista a všechny by strčil do kapsy a vlastně by měl i dobrou image. To myslím vážně, mám ho naposlouchaného.

S Mírem byly vždycky spojovány drogy - jak to vidíte vy?  
P: Toto oblíbené negativní klišé je zaužívané u všech hudebních klubů. To pravé drogové Eldorádo se ale odehrává úplně  jinde. U nás to jako všude občas zavoní trávou... Já jsem oldschool, takže mě tady to všechno tak nějak míjí, mám rád víno, dám si dobré pivko…
R: Za přispění všech barmanů, štamgastů a příznivců Míru se nám, myslím, daří je dovnitř nevpouštět.

Změnily se za čtvrtstoletí klubu generace?
P: Poslední dobou je to klidnější. Divoká éra byla v letech 1999-2003, kdy se pořád něco řešilo, byly občas nějaké incidenty. Ale generace se nějak výrazně nemění, spíš se hodně rychle mění prostředí kolem a mladí na to reagují pružněji než starší, a tím pádem si pochopitelně vzájemně až tak nerozumí. Ale tak to bylo a má být, nebo ne?
R: Pro mě hudebně ano, i když jsem se přistihl, že se mi někdy líbí i rap.
 
Z vašeho pohledu - umí se dnešní mládež bavit, nebo se raději nechá bavit?
P: Myslím, že teď se hodně nechávají bavit, ale to tak možná bylo vždycky. Navíc dneska, než někam vyrazí, tak si akci tzv. checknou na sociálních sítích a vlastně až tak neriskují, tím pádem je to trochu méně o adrenalinu a objevení nečekaného, kouzlo překvapení se vytrácí. Chodí se prostě na prověřené věci. Nicméně nejvíce vyprodaných koncertů jsme měli v posledních dvou až třech letech, což o něčem také hovoří.
R:. Kus od kusu.

Chcete tady zůstat i do důchodu?
P: (smích) Nevím. Pořád mě to baví, ale dovedu si to představit i bez Míru… Možná...
R. (vážná tvář). Chci a zůstanu, mám to totiž opravdu za pár.

Koho byste na Mírový večírek pozvali?
P+R: Zveme všechny. Jak staré bardy, různé partičky, co se u nás scházely, aby si uvědomili, že prožili úžasnou dobu, ale i současné návštěvníky, aby se podívali do historie a inspirovali se do současnosti...
R. Druhou nejstarší mírovou dvojici, barmany Radima a Bernarda, kteří to s námi táhnou už dvacet let.
P: Ti tam budou určitě. Bez nich by to nebylo ono.

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace