Tož, vitaj, Jane!

Tož, vitaj, Jane!
Foto: retro MK  /  Ukázka mistrova díla.
Uherské Hradiště Kultura 02 / 12 / 2008

Výstava fotografií Jana Karáska ve foyer kina Hvězda

Ve čtvrtek 4. prosince se ve foyer kina Hvězda v 17.00 uskuteční zahájení výstavy fotografií Jana Karáska s prostým názvem Fotografie.
Před čtrnácti lety, kdy uspořádal Jan poslední autorskou výstavu, by jistě nikdo nevěřil, že přestávka mezi další jeho osobní zpovědí bude tak dlouhá. V jeden moment se zdálo, že to může být odklon od výtvarna definitivní. Z pramice na našem malebném slováckém rybníčku to tak určitě vypadalo. Nicméně mnozí jachtaři i fanoučci umění věděli, že malíř a fotograf (dnes už pouze fotograf?) Karásek vystavuje na společných výstavách prakticky po celou tu dobu.
Věděli také, že jednou musí ten první prosincový čtvrtek přijít. Vždyť každý Papinův hrnec musí jednou odpustit páru. Stalo se, i když mu ředitel Městských kin Josef Korvas notně pomohl nadzvednout odpouštěcí píst. Teď už jenom zbývá těšit se na to, co se v něm celou dobu vařilo. Podle první vůně, kterou jsem zahlédl na pozvánce a plakátech, budou mnozí překvapeni. Tak to bývá. Stejně jako když undergroundov mág z Clevelandu a lídr Pere ubu David Thomas za patnáct let přibere 80 kilo a místo vlasů mu zůstane na hlavě rantl kolena, jeho charismatický projev a uječený „neposlouchatelný“ hlas zůstává beze změn, tak i fotografie Jana Karáska se proměňují (nebojte se, netloustnou ani neplešatí), ale to podstatné - dráždivé zůstavá. Umění zůstává uměním.
Když uspořádal z trucu Jan Saudek v pražském Obecním domě v roce 1998 svou poslední výstavu v Čechách (ep, ep, normálně dál vystavuje!), nazval ji Sbohem, Jane. Já jsem si tedy troufnul na drobnou parafrázi: když se Jan Karásek rozhodl, že naopak bude zase vystavovat, volám na něho (a aby to bylo stylové) se žárovkou v ruce: Tož, vitaj, Jane!

autor: TOMÁŠ JEŽEK
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace