Úspěšné tituly Slováckého divadla: Pokrevní bratři

Úspěšné tituly Slováckého divadla: Pokrevní bratři
Foto: Marek Malůšek  /  Irena Vacková škrtí slováckého hosta, Yvettu Blanarovičovou.
Uherské Hradiště Kultura 09 / 12 / 2016

SERIÁL DOBRÉHO DNE

Slovácké divadlo připravuje stále nové a nové inscenace a přichází s neotřelými nápady. Přitom má na repertoáru téměř dvě desítky úspěšných titulů. Jaké to jsou? Rozhodli jsme se postupně je připomenout. Dnes je na řadě muzikál Pokrevní bratři.

Začalo to před patnácti lety
Psal se rok 2001, když režisér Radek Balaš ve Slováckém divadle nastudoval muzikál Pokrevní bratři o silném sourozeneckém poutu a tajemné kletbě, která praví, že toho, kdo dvojčata rozdělí, stihne krutý osud. Muzikál byl díky velmi silnému textu značně oblíbený, někteří diváci jej viděli několikrát. Naše místo mezi muzikálovými divadly jsme si ale tenkrát teprve hledali, a tak jsme Pokrevní bratry hráli jen přibližně třicetkrát,” vzpomná herec a mluvčí divadla Josef Kubáník. A i když stále někdo z diváků prosil, abychom je na repertoár vrátili, neměli jsme to v plánu. Všechno se změnilo loni na začátku prázdnin,” usmívá se mluvčí.

Plány změnila těhotenství
Na konci června 2015 totiž řediteli Michalu Zetelovi oznámila herečka, která měla hrát jednu z hlavních rolí v připravovaném muzikálu Chicago, že je v jiném stavu a roli nebude moct nastudovat. Ředitel okamžitě našel řešení, brzy nato přišla další herečka a oznámila totéž: Čekám miminko.” Když se k ní začaly přidávat další a další, bylo jasné, že Chicago ve Slováckém divadle publikum neuvidí. Celé prázdniny jsme zoufale hledali náhradu. Až si o znovuuvedení řekli Pokrevní bratři sami. Že bychom muzikál znovu uvedli, totiž napadlo najednou hned několik kolegů, to bylo znamení,” říká Josef Kubáník.

Ještě větší úspěch
Režisér Radek Balaš, známý například jako porotce televizní soutěže Star Dance, s nápadem hradišťských divadelníků vrátit Pokrevní bratry na scénu souhlasil a vymínil si, že i tentokrát budou hlavní role hrát stejní herci jako před patnácti lety, tedy David Vaculík a Tomáš Šulaj, jenž mezitím získal muzikálovou Thálii. K nim pak přidal další držitelku stejného ocenění Yvettu Blanarovičovou a před rokem, kdy měl muzikál obnovenou premiéru, se stal doslova zázrak. Diváci přijali napodruhé Pokrevní bratry s ještě větším nadšením než před lety. Všechny dostupné reprízy byly okamžitě vyprodány a divadelníci nestačí přidávat další. Takový návrat jsme nečekali,” raduje se Josef Kubáník.

Kdy se budou Pokrevní bratři hrát
Do konce roku jsou Pokrevní bratři téměř vyprodáni, na zítřejší představení zbývají necelé tři desítky vstupenek, v prosinci už je až asi na pět lístků plno úplně. Zájemce o lístky ale divadelníci uklidňují a vzkazují, že muzikál se bude hrát i po Novém roce, kdy se dočkají už čtyřicáté reprízy.

Pokrevní bratři jí změnili život
Může divadlo a jedno zhlédnuté představení změnit život? Ano, je to možné. Důkazem je neobvyklý dopis, který dorazil do Slováckého divadla. Jeho pisatelka v něm dojemně popisuje, co se stalo poté, kdy v roce 2001 viděla muzikál Pokrevní bratři. Od té doby je u ní totiž všechno jinak.
Před čtrnácti lety se mi narodila dvojčata - kluci. Už jsem doma jedno dítě měla a tohle nebyla zrovna klidná miminka,” napsala Eva Sedláčková z Uherského Brodu. Musím se přiznat, že jsem to zkrátka nezvládala. Moje kmotra chtěla, abych se odreagovala, a vzala mě s sebou do Slováckého divadla na Pokrevní bratry. Tak mě to vzalo, že jsem brečela celé představení i o přestávce a nebyla jsem k utišení ještě na nádraží. Najednou jsem to všechno viděla jinak,” vybavuje si sympatická divačka, která se poté stala předplatitelkou a s manželem do Slováckého divadla už jezdí pravidelně. Je to pro mne vždy nádherný zážitek a velký svátek. Jsem opravdu vděčná, že v našem kraji máme možnost zhlédnout tak hodnotnou kulturu. Všem vám moc děkuji a smekám.”
V závěru dopisu prozradila, že se rozhodla přivést na nové nastudování Pokrevních bratrů i svá dvojčata a hercům je ukázat. Pokud uvidíte v první řadě brečící ženskou, nic si z toho nedělejte - jsem šťastná,” dodala Eva Sedláčková.

Víte, že…
…v nejnovějším nastudování Pokrevních bratrů si kromě dvou hlavních představitelů svoji roli osudové dívky zopakovala i Anna Pospíchalová? I ji však po čase zasáhly mateřské povinnosti, a tak Lindu hraje Tereza Hrabalová.
 …v roce 2001 si ústřední dvojici Vypravěčů zahráli Jiří Juřina a Martin Vrtáček? První jmenovaný však zemřel, a tak druhého Vypravěče vedle Martina Vrtáčka tentokrát ztvárnil Jiří Hejcman.
…představitel jedné z hlavních rolí Tomáš Šulaj byl v programu Pokrevních bratrů z roku 2001 uváděn jako Tomáš Jaluš, a to proto, že na civilní vojenské službě, kterou zrovna absolvoval, nemohl vystupovat pod svým jménem?
…Pokrevní bratři z roku 2001 se dočkali 27 repríz?
…v současných Pokrevních bratrech na rozdíl od uvedení v roce 2001 hraje i živá kapela? Jedním z jejích členů je nejbližší spolupracovník a spoluhráč Tomáše Kluse Jiří Kučerovský.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace