V Popovicích opráší Slováckou besedu

V Popovicích opráší Slováckou besedu
Foto: Kateřina Mařáková
Popovice Kultura 16 / 01 / 2015

Krojový ples je další generační setkání milovníků slováckých písniček

Pátý krojový ples v Popovicích bude v sobotu 17. ledna opět výjimečným. Ve 21.00 zaplní taneční parket krojovaní, aby za doprovodu dechové hudby Hradčovjanka zatančili Slováckou besedu. Ani českou, ani moravskou, ale Slováckou besedu nacvičuje téměř čtyřicítka místních občanů ve věku od 15 do 66 let každý pátek a neděli.
Od počátku konání krojového plesu v Popovicích se zapojují do tančení besedy lidé všech generací, z těch nejmladších to bývají členové Popovjánku, hodové chasy nebo pořádajícího spolku SPOT Slunéčko. Střední generaci největším počtem zastupují Hopsáci. Nejstarší tanečníci - nebo spíš tanečnice jsou členky uskupení SEN. Ty už léta neodmyslitelně patří ke všem kulturním či společenským akcím, ať už jako účinkující nebo diváci podporující ostatní pořadatele v obci. Krojový ples je důkazem, že to jde. Bavit se i společně tvořit napříč generacemi. Chce to brnknout na správnou strunu a mít kolem sebe ty správné lidi, říká Jitka Nováková, starostka Popovic.
Nejmladší Alžbětě Lykové, tanečnici Popovjánku, je patnáct, u nejstarších dam z uskupení SEN - Libuše Dědkové, Boženy Kaňovské, Vlasty Turečkové a Dany Malinové - není slušné věk psát. Prostě jsou to čilé důchodkyně, bez kterých by to nešlo, dodává Nováková. Jsem moc ráda, že besedu tančí. V posledních dvou letech to jejich zdravé jádro poznamenal neoblomný čas a osud. Ale věřím, že se ty naše děvčice na nás shora dívají, drží nám palce a kontrolují, jestli tančíme dobře, prozradila šťastná první žena obce.
Na krojovém plese v Popovicích se vždycky tančila Moravská beseda. Už to chtělo změnu. Chtěli jsme tančit něco, co tady není  tak obvyklé a zaužívané, přiznala starostka a s členy SPOTu při výběru automaticky vyřadili Českou besedu. Volba padla na Slováckou besedu, která je známá spíše na Kyjovsku a Břeclavsku.
Liší se zejména tím, že není čtverylková, to znamená, že ji nemusí tančit kroužky po čtyřech párech. Má to svou výhodu, když často dáváme konečný počet tanečníků besedy třeba 14 dnů před konáním plesu, přiznala Radka Nováková, předsedkyně pořádajícího spolku SPOT Slunéčko, která s nácvikem každoročně pomáhá.
Noty doprovázející dechové hudbě Hradčovjanka poskytl obětavý kolega, kapelník DH Zlaťulka Petr Ondriska. Najdete v nich známé písničky jako Pověz ně, má milá, Řeznická, Když jsem chodil do školy, Holúbek a další v úpravě Václava Maňase.
Premiérově Slováckou besedu v Popovicích zatančí 36 tanečníků ve třech kroužcích po 6 párech. Oblečou se do kroje kunovického nebo hradčovického ve slavnostní i všednější úpravě, sem tam se objeví kroje souborové. Největší krojovou pestrost vždycky zajistí návštěvníci plesu, dodává Jitka Nováková, která i tentokráte bude večer moderovat v civilu.
Kromě dechové hudby zahraje pro své příznivce v přísálí CM Mladí Burčáci. Ta během večera dostane také svůj prostor v hlavním sále.
Ani na pátém ročníku krojového plese nebude chybět bohatá tombola a s ní spojená také dražba kroje, krojové součásti nebo předmětu spojeného s folklorem nebo tradicemi. Co to bude, to však většinou zůstává tajemstvím až do vlastní dražby. Výtěžek dražby pořadatelé vždy použijí na rozšíření krojové základny pro hodovou chasu v Popovicích.

autor: PAVEL PAŠKA

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace