V sobotu má premiéru brilantní komedie Dealer´s Choice

V sobotu má premiéru brilantní komedie Dealer´s Choice
Foto: Kuba Jíra
Uherské Hradiště Kultura 13 / 01 / 2023

Nový rok začal před pár dny a Slovácké divadlo už hlásí první premiéru. Představí ji už tuto sobotu a jedná se o brilantní komedii Dealer´s Choice, která se s obrovskými úspěchy uvádí po celém světě.

Silná herecká sestava, ostré dialogy, poker a whisky

O čem slavná komedie pojednává? Kamarádi se každou neděli večer schází v zázemí nepříliš honosné restaurace, aby si zahráli poker. Každý z nich má nějaký bláhový sen, ale taky nějaké to tajemství a pro každého z nich znamená hráčská vášeň a večer v čistě pánské společnosti únik z reality. Kartami ale zamíchá nečekaný příchod tajemného profesionálního hráče, který rozehrává partii, v níž lze prohrát daleko více než jen peníze…

Hra je velkou příležitostí pro šest herců: Pavla Šupinu, Jiřího Hejcmana, Pavla Majkuse, Jakuba Zelinku,  Pavla Hromádku a Ondřeje Kokorského. Režie se ujal Mikoláš Tyc, který před dvěma lety ve Slováckém divadle připravil úspěšnou komedii Perfect Days. „Po celou dobu mě zkoušení velice bavilo díky skvělé a silné herecké sestavě, ostrým dialogům a příjemné atmosféře. Přál bych si znát takový podnik, jaký máme na scéně, chodil bych tam na sklenku whisky a na partičku pokeru,“ říká režisér.

„Když jsou chlapi sami, chovají se jako malé děcka,“ směje se Jiří Hejcman

Roli kuchaře Sweeneyho v Dealer´s Choice ztvární oblíbený hradišťský herec Jiří Hejcman. „Zase jsme měli štěstí na výborný text,“ chválí dramaturgyni Ivu Šulajovou, která za výběrem stojí. „Je skvěle napsaný, je to úžasná kombinace komedie s psychologickou hrou. Každý ze šesti hráčů je svým způsobem s životem nespokojený outsider, i když se tváří, že je všechno v pořádku,“ říká Jiří Hejcman. „Zároveň ten příběh ukazuje, jak se chovají chlapi, když u toho nejsou žádné ženy. A můžu prozradit, že když jsou chlapi pohromadě, chovají se ve výsledku jako malé děcka. Dobírají se, špičkují se, používají mluvu za hranou, i lásku si dávají najevo jinak než ženy. Takže by na Dealer´s Choice rozhodně měly přijít i ženy, aby viděly, jak ten čistě mužský svět doopravdy vypadá. A třeba i ony na józe zažívají něco podobného a najdou se v tom,“ uzavírá s úsměvem Jiří Hejcman.

Poradce přes poker i vaření? David Vaculík

Jediným hercem, který ve Slováckém divadle aktivně hraje poker a umí ho, je David Vaculík. A i když čekal, že roli v pánské pokerové komedii dostane, nakonec to nevyšlo. Při přípravě Dealer´s Choice ale bokem nezůstal.

„Kluci ke mně aspoň chodili pro rady. Ptal jsem se jich, jak poker hrají, co a jak u stolu dělají, a oni mi vůbec nedokázali odpovědět, pravidlům pokeru absolutně nerozuměli. Takže se na jevišti ukáže, jak dobří herci jsou, když to vůbec neovládají,“ směje se David. „Dokonce jsem je chtěl vzít na pokerový turnaj, ale Pavlík Šupina mi odpověděl, že by při něm musel mít v mobilu otevřené pravidla,“ prozrazuje se smíchem.

Poker není jediné téma, které je Davidovi v připravované novince blízké. Je totiž vyučeným kuchařem, vaří často, skvěle a rád. A Delaer´s Choice se odehrává v restauraci. „Takže nejen že chodili na rozumy o pokeru, ale taky ohledně toho, jak to vypadá v kuchyni takové hospody. Ukázalo se, že třeba rozložení spotřebičů mají úplně špatně, a nakonec museli celou scénu předělat. Jirkovi Hejcmanovi, který hraje kuchaře, jsem zase pomohl s tím, jak nakrájet dvě okurky a jeden salát. Takže jsem byl poradcem nejen přes karty, ale i vaření,“ uzavírá s patřičným pocitem důležitosti David Vaculík.

Ve čtvrté cenové se mluví jinak než v Continentalu

Komedie Dealer´s Choice ukazuje mužský svět, který si na nic nehraje. A k tomu patří i odpovídající výrazy. „Celá hra se odehrává v hospodě, mezi drsnými chlapy, kteří pro sprosté slovo a někdy ani ránu nejdou daleko. Je proto jasné, že vulgarity padnou i v naší inscenaci. Ve čtvrté cenové se zkrátka mluví jinak než v hotelu Continental a bylo by od nás nefér tvářit se, že tomu tak není,“ vysvětluje mluvčí divadla Josef Kubáník.

„Po pravdě si přiznejme, že někteří chlapi tak mluví skoro pořád. Je to pro ně zcela normální způsob komunikace. Na místech, kde se hodně pracuje za málo peněz, to takhle bývá,“ říká Pavel Hromádka. Souhlasí s ním i kolega Pavel Šupina. „Vulgárně mluví mezi sebou, ve své komunitě, můžeme to vnímat jako součást jejich jazyka. Některé emoce prostě nejdou vyjádřit jen citoslovcem ‚a jejda‘, ‚kurník‘ to taky nevystihne úplně přesně. Pro mě to opodstatněné je.“

Věděli jste, že…?

Dealer´s Choice uvedlo jako českou premiéru v roce 2010 Dejvické divadlo a slavnou komedii mělo na repertoáru celých 12 let. Hráče pokeru ztvárnili David Novotný, Václav Neužil, Hynek Čermák, Martin Myšička nebo Matěj Hádek, Jaroslav Plesl a Ivan Trojan. Václav Neužil získal za roli Mugsyho (ve Slováckém divadle Pavel Šupina) Cenu Thálie 2011. „Líbí se mi ta britská bystrost, konverzační schopnost tyto věci podávat tak nějak, jako by lidé byli v klidu, přitom vevnitř to strašně tepe,“ uvedl k Dealer´s Choice Václav Neužil.

Anketa DOBRÉHO DNE

Jaký vztah máte k pokeru?

Pavel Šupina (Mugsy): „Už na střední jsem se ho odmítal naučit, i když jej hrála hromada kamarádů. Teď už vím, že to mělo jakýsi nepojmenovaný důvod. Jakási forma adrenalinu, pohybu na hraně, buď a nebo, mě při zkoušení komedie Dealer´s Choice až nebezpečně oslovila. I když prohraju, baví mě, co všechno ve mně to předchozí napětí spouští, a hrál bych znovu a znovu nehledě na výši prohry. Takže jednou za čas bych si poker dal klidně, ale po jisté době by mi někdo musel vzít peněženku a někam s ní utéct. Ale možná bych se z toho za chvilku vyhrál a objevil bych zdravou míru kázně, kdo ví.“

Pavel Majkus (Stephen): „Nejsem karetní hráč. Ale ta hra v Dealer´s Choice musí působit naprosto precizně, takže mastíme a doufám, že to nakonec bude působit věrohodně.“

Pavel Hromádka (Ash): „Sice jsem ho nikdy nehrál, ale hned u naší první zkušební hry jsem všechny obral. (smích) Jiné karetní hry hrávám rád, u pokeru je ale ten rozdíl, že jde o peníze. I když jsou to desetníky, najednou pracují nervy úplně jinak.“

Jakub Zelinka (Carl): „No, že by mi šel, to bych asi neřekl, ale mám strašně rád tu atmosféru kolem stolu. Čas od času si někde s někým zahraju a vždycky je to krásný, zadýmený večer. A pak mi ani nevadí, že občas nějaká ta koruna z peněženky zmizí. Věřím, ze se příště zase vrátí, a za tu hru to rozhodně stoji.“

Mikoláš Tyc (režisér): „Tuhle večer jsme si zašli s herci, ze studijních důvodů pochopitelně, na partičku pokeru. Dokonce se mi neplánovaně podařilo vyhrát, tak jsem je z mé výhry aspoň pozval, když byli ke mně tak štědří." (smích)

Tagy článku

TOPlist