Vánoční svátky v divadle ovládnou nejoblíbenější komedie

Vánoční svátky v divadle ovládnou nejoblíbenější komedie
Foto: Marek Malůšek  /  Deskový statek.
Uherské Hradiště Kultura 17 / 12 / 2021

K vánočním svátkům a silvestru patří pohoda, radost a smích, stejně jako chvíle strávené s rodinou a přáteli v dobré společnosti. Tomu přizpůsobilo svou nabídku vánočních představení i Slovácké divadlo. S končícím rokem odehraje své nejslavnější komedie.

Deskový statek

so 18. 12. v 19.00 a st 22.12 v 10.00

Laskavá komedie Václava Štěcha v režii Igora Stránského měla premiéru 27. června 2020. Pojednává o prohnaném a vlivném majiteli realitní kanceláře Fistrovi, který jako „vedlejšák“ dohazuje bohaté nevěsty svým klientům. Navíc má politické ambice, ale i dceru, která je více než zvídavá a tatíčkovu podnikání dokáže přijít na kloub.

I když je hra stará už více než sto let, z její aktuálnosti občas až mrazí. „Svým obsahem je natolik současná, že jsem zvolil podtitul: bylo, je a bude. Protože je to o komunální politice a diváci poznají, že doba se vlastně nemění. Ale dělat to takzvaně současně, to mě nebaví, to umí vymyslet každý. Takže jsem zvolil 30. léta, to bylo období Adiny Mandlové a Oldřicha Nového,“ řekl režisér Stránský.

Hlavní roli vytvořil Josef Kubáník, diváci se ale mohou těšit i na Terezu Hrabalovou, Terezu Novotnou, Pavla Hromádku, Davida Vaculíka, Petra Čagánka nebo Pavlínu Hejcmanovou a Davida Macháčka.

Rychlé šípy

ne 19. 12. v 17.00 a po 27.12. v 19.00

Nejslavnější, dnes už kultovní komedie Slováckého divadla, měla premiéru v říjnu roku 2000 a na repertoáru ji tak má hradišťská scéna neuvěřitelných 21 let. Na konci roku 2019 oslavila i pětistou reprízu a zařadila se tak mezi několik málo inscenací v České republice, které tuto neuvěřitelnou hranici pokořily.

„Dodnes si pamatuji, jak mám ručně popsané papíry rozložené na posteli a skládám jako skládačku jednotlivé obrazy. Jo, jo, slyšíte správně: ručně popsané papíry. Je to tak dávno, že počítače ještě v našich končinách k dispozici nebyly,“ smál se Robert Bellan při příležitosti 20. narozenin jeho nejslavnějšího režisérského počinu.

Diváci mají komedii na motivy slavných Foglarových knih a komiksů stále rádi. „Rychlé šípy jsem viděla celkem desetkrát, naposledy pod širým nebem na Bukovině,“ svěřila se  například Dana Popelářová, lékařka a dlouholetá předplatitelka Slováckého divadla.

Proto se stanou Rychlé šípy i součástí vánočního času ve Slováckém divadle. V komedii hrají David Vacke, David Vaculík, Tomáš Šulaj, Zdeněk Trčálek, Petr Čagánek a další.

Dva úplně nazí muži

út 28. 12. v 19.00

V lednu to budou tři roky, kdy divadelníci poprvé odehráli Dva úplně nahé muže francouzského dramatika Sébastiena Thiéryho. Komedie o tom, co se může stát, když se vedle sebe probudí úplně nahý majitel právnické kanceláře a jeho úplně nahý zaměstnanec, si získala brzy po premiéře obrovskou diváckou oblibu, která trvá dodnes.

S týmem ve složení Tomáš Šulaj, Pavel Šupina, Petra Staňková a Klára Vojtková ji připravil režisér a umělecký šéf Slováckého divadla Lukáš Kopecký.

Kláru Vojtkovou už dvakrát kvůli mateřským povinnostem nahradila v inscenaci hostující Tereza Groszmannová. Tím se Kláře naskytla i unikátní možnost vidět úspěšný titul, ve kterém běžně hraje, jako divačka. „Bavila jsem se a diváci taky. Z toho jsem měla radost. Pochopitelně mě zajímala Tereza Groszmannová, která mou roli přezkoušela. Říkala jsem si, že mám šanci se od ní něco naučit, inspirovat se jejím pojetím. Každopádně je to s ní jiné, ale funguje to skvěle,“ svěřila se oblíbená herečka.

1+2=6

čt 30. 12. v 19.00 a pá 31.12. v 19.00

Téměř 15 let se na repertoáru Slováckého divadla držela komedie 1+2=6. Stejně jako Rychlé šípy ji režíroval Robert Bellan. Letos se loučí, protože jí končí práva na uvádění.

V příběhu o záletném taxikáři, který má dvě manželky a žije dva životy, hrají Zdeněk Trčálek, Josef Kubáník, Tereza Novotná, Vladimír Doskočil nebo David Vaculík, kterému hrála maminku v reálu o několik let mladší Jitka Hlaváčová.

„Já i Terka Novotná jsme pořád mladé a krásné, většina kluků taky. Teda až na Davida Vaculíka. Za chvíli mu bude padesát a šediví a aby mi pořád říkal: ,Mami, ale mně už je 16’, to by nám asi další roky neprocházelo,“ říká s úsměvem ke konci komedie na prknech Slováckého divadla Jitka Hlaváčová.

Vstupenky na vánoční program Slováckého divadla jsou k dispozici na webu nebo v pokladně Slováckého divadla.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace