Ve Zdroji je poselství lásky. Zazpívá jej Futurum

Ve Zdroji je poselství lásky. Zazpívá jej Futurum
Foto: archiv zpěváka
Uherské Hradiště Kultura 25 / 12 / 2018

Když někomu udělám radost, cítím, že má moje hraní smysl

Brněnskou kapelu Futurum v čele s multiinstrumentalistou Romanem Dragounem není třeba dlouze představovat. V devadesátkách doslova uchvátila rockové publikum a stala se kulťákem pro hudební fajnšmekry. Skvělá hudba postavená na Dragounových klávesách a výborných textech nenechala nikoho v klidu.

Frontmanem se stal písecký rodák Roman Dragoun, klávesák, zpěvák a skladatel hned několika kapel. Během více jak třicetileté kariéry působil v rockových skupinách Regenerace, Progres 2, Futurum, Stromboli, T4, His Angels atd., spolupracoval s řadou špičkových umělců, za což vstoupil do Beatové síně slávy. V letošním roce oslavil životní jubileum, vydal skvělé sólové album Samota a těší se za vámi 27. prosince do klubu Mír.

Vyrůstal jste v rodině akademického malíře a básníka, to je vždycky zvláštní atmosféra domova. Jak tomu bylo u vás?

Dětství jsem měl kouzelné. Otec i maminka byli doma, takže jsem nemusel chodit do školky. Místo sledování televize jsme často poslouchali vážnou hudbu. Chodili k nám zajímaví lidé, se kterými byla spousta zážitků. Miloval jsem hřebčinec v Písku, který jsme spolu navštěvovali poměrně často. Od té doby miluju koně.

Jak jste se dostal k hudbě a klavíru? Jste klasický zuškový žák?

Když jsem byl malý, maminka i tatínek mi hrávali a zpívali u klavíru. Chodil jsem do „lidušky“, než mě po dvou letech vyhodili za zlobení. Pak už jsem si na klavír hrál jen pro radost a vydrželo mi to celý život.

Závidíte možnosti dnešním začínajícím muzikantům, nebo je spíš litujete? Myslím tím, že díky internetu má člověk pocit, že už všechno někdy slyšel, a ubývá i přátelství a pospolitosti...
Nezávidím, je to prostě posun doby. Nám bohužel vzali možnost přirozeného muzikantského vývoje. My spíš vzpomínáme, jak složitě jsme si za bolševika ze zahraničí obstarávali hudební nástroje, jak nám vzali možnost slyšet naživo kapely, které sem teď jezdí běžně. Rozdíl je v tom, že někteří slavní zahraniční muzikanti se toho už nedožili a jiní se na koncertech sotva drží zdravotně pohromadě.

Tehdy vznikaly nové styly jak v hudbě, tak v umění. Dnes už se jen těžce prosazuje, za vším stojí peníze. Schválně se dělají třeba i disharmonie, aby se přišlo na něco nového. Krásné věci totiž byly už asi objeveny.

Legendární píseň Zdroj věnoval váš otec vaší ženě k narozeninám. Je to úžasná věc, která se vepsala do srdcí všech vašich fanoušků. Má nadčasový odkaz - je v ní vlastně všechno. Hrajete ji ještě vůbec rád?

Cítím to jako poslání. Ve Zdroji je poselství lásky a toho, že i když bohu nedůvěřujeme, on v nás naopak věří. Podle něj se můžeme stát mořem. Proto se nestala odrhovačkou, ale čistým poselstvím.

Jak to funguje ve všech vašich kapelách, když bouřliváci zestárli? Jste hudební persony, které mají odehrány tisíce koncertů v různých uskupeních. Dokážete se domluvit, po koncertě zapařit, nebo už převládá dědkovská umírněnost a umíněnost?

Jak kdy. Když jsme na šňůře, dokážeme to pořádně rozjet, stejně jako dřív. Už se nehádáme a napětí obracíme ve srandu. Většinou si vážíme našeho setkání, pokecáme a užijeme si toho „tady a teď“.

Co vás v životě nejvíc těší?  

Na rozdíl od studiového mě moc baví živé hraní, kontakt s muzikanty i publikem. Taky miluji jezdit na kole a poslouchat u toho muziku.

A co naopak rozčiluje?

Všichni, kteří už zapomněli, jaké hrůzy tady komunisti napáchali. Taky mi vadí zlí, nepřejícní a závistiví lidé...

Je období adventu - do vašich písní se prolíná víra v boha. Snažíte se pomáhat druhým - jste ochoten zdarma vystupovat na charitativních akcích, úzce spolupracujete s Onkologickým centrem v Brně. Je to kvůli víře? Nebo je to něco ve vás?
Sám jsem bývalým onkologickým pacientem, proto mi to přijde tak nějak samo sebou... Když někomu udělám radost, cítím, že má moje hraní smysl. A i to mi pak dává sílu, abych hrál dál.

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace