Velkolepý koncert Argemy vyvrcholí vzpomínkami a křtem

Velkolepý koncert Argemy vyvrcholí vzpomínkami a křtem
Foto: archiv kapely...  /  Argema
Uherské Hradiště, Kroměříž Kultura 20 / 04 / 2017

Pětatřicátiny oslaví albem i novou knihou...

Argema vypustila do světa nové album s názvem Argema 2017, které v rámci oslav 35. výročí založení kapely pokřtí v sobotu 29. dubna na zimním stadionu. Velkolepý koncert odstartuje v 19.00 za účasti hostů Street69 a TIP TOP-Q. Vstupenky jsou v předprodeji. Soutěž o volňásky najdete v kulturním servisu.
Skladby z nové desky vznikaly v průběhu loňského podzimu a jsou reakcí na každodenní zážitky. Natáčení, míchání i mastering probíhaly ve studiu Sono, kde mistr zvuku Milan Cimfe vdechl těmto písním život. Kapela upozorňuje, že se podařilo posunout zvuk kapely do rockovější polohy. To pocítíte především ve skladbách Kudy z nudy, Tanečnice či Představ si svět. Nemohou chybět ani úžasné balady, kterými je Argema známá - například píseň s názvem Vášeň. Argema si po dlouhé době vystřihla i duet, tentokrát se slovenskou zpěvačkou Ninou Balkovou ve skladbě Československo. Na 24. albu najdete 10 úplných novinek. O nové desce, životě kapely i oslavách 35. výročí jsme si povídali s Pepou Pavkou, bubeníkem, zpěvákem a hlavně kapelníkem Argemy.

Předesíláte, že deska bude rockovější. Přispěl k tomu zpěvák Jaromír Hnilica, který má rockovou duši?

Určitě asi ano, ale hlavní podíl na novém soundu kapely má především zvukař Milan Cimfe ze studia Sono, kde jsme natáčeli. Je to člověk, který přesně splnil naše očekávání a smíchal nám CD přesně podle našich představ. Prostě jeho zkušenosti se ničím nedají nahradit.
Budete slavit 35. výročí existence. Ty jsi posledním mohykánem „staré“ Argemy. Když bys měl ve zkratce pojmenovat - co pro tebe osobně ta léta znamenala?
Je to hodně skvělých zážitků, odehraných koncertů, ale samozřejmě taky šílená spousta práce na písničkách, které jsme za tu dobu vytvořili. Každopádně to vůbec nebylo jednoduché udržet kapelu pohromadě, ale za ty roky už nás všichni většinou řadí mezi české rockové legendy. To je úžasné, ale zároveň i hodně zavazující.  
Můžeš vyjmenovat zásadní okamžiky kapely?
Určitě to byl rok 1982, kdy Argema vznikla. Pak to byl koncertní program Velká Morava a o několik let později písnička Jarošovský pivovar, se kterou jsme prorazili do celé republiky.
Hrajete tuhle pivní hymnu vůbec ještě rádi?
Každopádně do dneška tuhle skladbu máme pořád v repertoaru a popravdě si opravdu nedokážu představit, že bychom ji vyřadili. To by nám fanoušci asi neodpustili...
Poprvé desku představíte v sobotu 29. 4.
v Kroměříži, kde se točilo finále klipu k nejpopulárnějšímu Jarošovskému pivovaru. Budete zde zase natáčet?
Letos to tak nebude, ale nový klip budeme točit hned o dalším víkendu v Hradci Králové v jedné staré fabrice. Už se moc těšíme jak na křest, kde spolu s námi vystoupí i hosté, tak i na video, kterého natáčení se ujala jedna skvělá partička z Hradce.
Odehráli jste 3 400 koncertů - na který nikdy nezapomeneš?
Těch koncertů je hodně, ale vždycky budu vzpomínat na koncert v roce 1995 v Tlumačově, kde nám nešťastnou náhodou zemřel náš kytarista Bohdan Furch.
Kolik to asi bylo zlomených bubenických paliček?
V průměru zlikviduju 1-3 páry za koncert, tak je to přibližně 13 600 paliček. To už je takovej malej les. (smích)
Během let jste objeli republiku několikrát kolem dokola - vaše nejoblíbenější štace?
Je jich určitě víc, ale moc rádi se vracíme do Uherského Hradiště, kde je nejen skvělý publikum, ale máme tady i hezkou řádku let náš domovský přístav.
Argema je noční motýl - držíte se nočního života a Johnieho Walkera? Nebo už se díky rodinám trochu usazujete?
Noční život patří k muzikantům, takže jinak to není ani teď, i když jsme už trošku zralejší. Někteří jsme přešli na vínko a samozřejmě není to tak divoký jako dřív, ale rádi posedíme s fanoušky... 
Za dobu existence proběhlo v kapele mnoho personálních změn, mezi které patří odchody a příchody Jardy Filgase. Jak jste na tom se vztahy v současnosti? Plánujete nějakou další spolupráci?

Myslím si, že tahleta spolupráce je pro nás už uzavřená kapitola. My i Jarda si jdeme svojí cestou a nechceme se vracet do minulosti.  
A co Bobr? Kapela svého času prožila vítězství i pády proslulého zpěváka a skladatele Bobra - Zbyňka Horáka. Můžeme se na něj těšit na oslavách v Kroměříži?
To určitě ne, ale možná něco vymyslíme na říjen, kdy by měl být velký koncert v Hluku, přímo k výročí založení, tak uvidíme.
Čekají vás oslavy 35. výročí spojené s křtem nového CD - na jaké hosty se mohou fanoušci těšit?
Na pódiu se objeví i náš bývalý zpěvák Jirka Strážnický s kapelou Street 69 a místní legenda, kapela TipTop Q.
Při příležitosti 35. výročí kapely by měla vyjít i kniha o historii Argemy. Dozvědí se fanoušci nějaké pikanterie?
Knížku už je napsaná a teď se řeší vydání. Pikanterií je tam spousta a při jejím čtení jsem se fakt pobavil. Autor to pojal opravdu zábavně, takže: fanoušci, máte se na co těšit...
    

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace