Vichr přifoukne Buchlovské hudební léto

Vichr přifoukne Buchlovské hudební léto
Foto: archiv agentury
Buchlovice Kultura 03 / 04 / 2009

Před jedenácti lety se nikomu ani nesnilo, že se do buchlovického amfíku začnou sjíždět kapely věhlasných jmen. Kluci z Vichru však dokázali přilákat na Buchlovské hudební léto (BHL) nejlepší kapely republiky, ale i zahraniční hvězdy.
Pokuřující Víťa Chromek s pohodovým Filipem Dohnalem alias Psychem a Míšou Remešovou, jejich prodlouženou kancelářskou rukou, sedli ke kafi a rozpovídali se o uzavřeném programu letošních koncertů a akcí, kterým vévodí květnový koncert legendárních Uriah Heep.

BHL společně děláte už jedenáct let. Je složitější neopakovat se a hledat stále něco nového?
Je to čím dál složitější. U nás je tak pět šest kapel, které dokáží prostor amfiteátru naplnit a jsou ještě k tomu něčím originální, pak možná dvě až tři, kterým je amfiteátr malý. Letos jsou v programu tři česká jména, která se ještě nikdy v Buchlovicích neobjevila, a tak jsem sám zvědavý, jak to dopadne. I když, jak již naši návštěvníci jistě zaregistrovali, začali jsme pokukovat po zahraničí, otevírají se nám nové možnosti.
Jak dlouho dopředu se nahrubo začíná rýsovat program BHL?
Tak zhruba ještě do konce roku se dozvím od manažerů větších skupin, kdo se chystá na turné, kdo vydá desku a měl by zájem hrát v Buchlovicích. A od toho se odrazíme. Pak ale začíná nejtěžší fáze, a to sehnat nějaké sponzory, abychom ten celý cirkus utáhli. Zahraniční kapely většinou termín potvrdí do konce ledna. Poté se program doplní, někdo něco zruší, tak se to opět doplní a tak pořád  dokolečka. Vždy to chci uzavřít do půli března, aby byl čas na propagaci, takže se BHL věnujeme průběžně tři čtvrtě roku. Musím na tomto místě poděkovat vedení obce Buchlovice, správě zámku a také občanům za podporu.
Čím teda letos obšťastníte návštěvníky?
Nejradši ze všeho bychom nabídli vynikající počasí. Ale to bohužel neovlivníme. V našich rukách a finančních možnostech je výběr kapel a interpretů. Opět přivezeme to nejlepší - nebo nejzajímavější - z české hudební scény. Návštěvníci se mohou těšit na skvělé kapely, perfektní světelnou a zvukovou show a doufám, že také výbornou organizaci, díky Petře Lago:)
Držíte pořád rockovou lajnu?
Držíme se rockovější podoby, ale nevyhýbáme se ani alternativě. Přijedou Uriah Heep (UK), Waltari (Fin), Wohnout, Tři sestry, ale také No Name, Miro Žbiro, Bratři Ebenové, Sto Zvířat a Čechomor.
Nezapomínáte však ani na děti a divadlo...
Dětem tradičně přijede udělat svoji show Michal Nesvadba a bude se hrát divadelní pohádka Jak se bubnuje na princezny. A letos možná přijde i kouzelník….
Buchlovičtí ochotníci z divadelního spolku J. K. Tyla oslaví divadelní fraškou Slaměný klobouk 40. výročí založení, tak to bude možná velká akce.  
Letní kino zůstane?
Jasně. Budeme hrát každou druhou středu. Diváci se opět mohou těšit na zajímavé české i zahraniční filmy. Kino s poetickým názvem Bio Láska už má svůj okruh návštěvníků, na představení chodí v průměru padesát lidí, což je dobrá zpráva. I když na provoz nevyděláme.  
Každým rokem se snažíte přivézt jiné kapely. Tři sestry se ale staly inventářem... nebojíte se, že se lidem ohrají?
Kdyby tam nehrály Sestry, tak bych se asi zbláznil z neustálých odpovědí na otázky typu: A Sestry letos nebudou proč? Zatím to ani v nejmenším nevypadá, že by se lidem ohrály. Alespoň podle návštěvnosti. A když zpívá celý amfiteátr sborem ty jejich halekačky, je to šrumec a ohromná zábava! Mimochodem je taková tradice, že většinou do týdne po koncertu přijde SMS od ing. Magora s datem na další rok. Jsou z Buchlovic úplně unešení.
Jak moc jste spokojení? Dostali jste do Buchlovic všechny, které jste chtěli na BHL mít?
To víš, že ne. Vždycky něco nevyjde. Letos se mně třeba nepodařilo domluvit koncert Chinaski, Living Colours a dost dlouhou dobu jsme jednali i s Ritchiem Blackmorem a jeho Blackmore´s Night. Nakonec se ale nenašel vhodný víkendový termín. Nejvíc mě osobně těší účast Uriah Heep, Waltari a Miro Žbirky.
Co slibovaný Jarek Nohavica?
Jo, jo,... ten náš Jarek. V dubnu za ním jedu na koncerty do Lucerny, tak dáme řeč.
Jaký rozdíl vidíte u publika, které na koncerty chodilo, když jste začínali, a tím dnešním?
Skoro žádný. Jsou to pořád lidé, kteří mají rádi muziku jako my. Máme štěstí, že do Buchlovic chodí všechny generace a nejsou to akce pouze pro omezenou část posluchačů. Tak jsme to chtěli vždycky. Když vidím, jak na některých koncertech sedí starší paní, dobře se baví, a na tom samém koncertě pod pódiem skáče parta sedmnáctiletých rockerů, je to super!  
Bráníte se špatnému počasí v den koncertu nějakými protidešťovými rituály a rockovými modlitbami?
To ne, v létě holt někdy prší. A někdy to ani nevadí. Spíš se modlíme, aby všechno proběhlo tak, jak to má být.

Program:
so 16. 5. URIAH HEEP /UK/
pá 29. 5. NO NAME  /SK/
ne 7. 6. JAK SE BUBNUJE NA PRINCEZNY
pá 19. 6. WOHNOUT
so 20. 6. SLAMĚNÝ KLOBOUK
pá 3. 7. ČECHOMOR
pá 10. 7. MIRO ŽBIRKA + T. KLUS + M. ZTRACENÝ
pá 31. 7. WALTARI /Fin./
so 1. 8. BRATŘI EBENOVÉ
pá 14. 8. STO ZVÍŘAT
ne 16. 8. MICHAL NESVADBA   
pá 21. 8. TŘI SESTRY

autor: IVA TYMROVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace