Vilém Veverka se v hudbě snaží o horolezecké prvovýstupy

Vilém Veverka se v hudbě snaží o horolezecké prvovýstupy
Foto: archiv umělců  /  Vilém Veverka a harfenistka Kateřina Englichová patří mezi špičky ve svém oboru.
Uherské Hradiště Kultura 20 / 11 / 2017

Ženy jsou citlivé, na hoboj reagují. Před tím prostě není úniku!

Hobojista Vilém Veverka a harfenistka Kateřina Englichová přijíždí na pozvání Umíme Hrát do Uherského Hradiště. Pro fenomenální dvojici je charakteristické, že se oba dlouhodobě prosazují také individuálně, jako sólisté. V letošním roce, po dvanácti letech společného hraní, vydali album. Jako host vystoupí uherskohradišťský rodák, violoncellista, ředitel ZUŠ Slovácko David Hrubý a koncertní mistr Jiří Pospíchal. Koncert se koná ve středu v 19.00 v Galerii Slováckého muzea.

Na Jiřím Pospíchalovi je obdivné, že se snaží klasickou hudbu přiblížit široké veřejnosti nekonvenčním způsobem - vy k hraní přistupujete podobně?
Na Jiřím jsem již v Praze obdivoval jeho hudební vitalitu a příkladnou pódiovou angažovanost a těším se, že se brzy potkáme společně na jednom pódiu. Jakým způsobem pořádá koncerty, to si jednoznačně zaslouží obdiv. Já k hraní přistupuji tak, jak nejlépe umím, snažím se být autentický, respektive prezentovat hudbu jako nedílnou součást života a posouvat interpretační mantinely.

Proč jste si vybral právě hoboj, který patří k nejtěžším nástrojům?

Hoboj mi vybrala máma - sám jsem o tomto nástroji ve dvanácti letech měl skutečně nulové povědomí (asi proto jsem neprotestoval), snad abych to neměl úplně banální, a aniž by si to uvědomila, vložila mi tak do ruky jedinečný nástroj, který ke mně pasuje právě svým charakterem.

Říká se o vás, že jste avantgardní hudebník... Máte problém s konzervativními kolegy
?
Konzervatismus často pramení jen z pohodlnosti. Pokud se s tímto potýkám, pak mě to často skutečně otravuje.
Jako interpret té tzv. avantgardní hudby jsem se směl výrazně etablovat na individuální, tedy sólové bázi. To byl vždy můj záměr a avantgardní hudba byla (a je) mou cestou. Ale co je dnes ještě avantgardní? Mám pocit, že dnes již nikoho nic nepřekvapí (a nedojme), pojem avantgardní jako by ztrácel svůj původní význam.

Jste stále aktivní horolezec? Jak často se pouštíte na vrcholky hor?

Jsem stále aktivním milovníkem hor, který se do hor vrací s fotoaparátem a stativem. Jestli mám v ruce cepín a na botách mačky či sněžnice, není de facto to podstatné. Shodou okolností, dnes jsem byl poprvé v Českosaském Švýcarsku a to je tak krásná krajina, že člověk na chvíli dokonce zapomene i na hudbu… 

Bál jste se někdy v souvislosti se sportem o prsty?  

Zažil jsem na horách několikrát velký mráz, kdy prsty dostaly zřejmě docela zabrat. Na druhou stranu, vyhýbám se míčovým sportům, protože pár zranění jsem kdysi dávno měl a po této zkušenosti netřeba podobné zážitky více opakovat.

Hoboj není zase tak „profláklý“ nástroj. Dají se na něj balit holky? 

Vidíte a já jsem si již myslel, že se hoboj, také díky mému úsilí, pomalu dostává mezi ty proslulé nástroje… Ostatně, který nástroj dokáže lépe vyjádřit emoce? Který nástroj dokáže lépe zpívat, a který nástroj je tím pádem blíže lidskému hlasu? A ano, ženy jsou citlivé, na hoboj reagují… Před tím prostě není úniku!

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace