Vinaři ze Slovácka míří na ples

Vinaři ze Slovácka míří na ples
Foto: pri  /  Vlado Kumpan v akci.
Hluk Kultura 05 / 02 / 2010

Koštování a plesání ozdobí esa dechovkového hudebního pole

Jdeme do finále. Zbývá ještě posledních pár dnů do uskutečnění druhého ročníku Vinařského plesu, který přinese pro muzikanty kvalitní dechovou hudbu s věhlasnými Kumpánovými muzikanty a Túfarankou a pro vinaře desítky vzorků vín z produkce vinařství Zlomek&Vávra.
„Díky loňským zkušenostem jsme zjistili, že je zapotřebí zvětšit prostory. Z Vlčnova jsme se proto přestěhovali do hlucké sportovní haly. K odpočinku chuťových pohárků při koštování prezentovaných vín je pro návštěvníky, jak tomu bývá na každém plese zvykem, připraven i zajímavý program. Zahrají Kumpánovi muzikanti, Túfaranka, CM Grajcar, CM Moravia a vystoupí též Folklorní soubor Dolňácko z Hluku a taneční skupina Rokaso, prozradil za pořadatele Libor Zlomek, spolumajitel vinařství Zlomek&Vávra z Boršic u Blatnice.
Organizátoři se nikterak netají ubývajícím počtem vstupenek, proto neváhejte a v případě zájmu využijte uvedených telefonních kontaktů 572 599 537 nebo 724 936 030. Začátek plesu v pátek 5. února je v 19.00.
O polední přestávce mezi pravidelným každodenním cvičením pro udržení hudební formy se nám podařilo vyzpovídat eso trumpetistů a zároveň kapelníka Kumpánových muzikantů Vlada Kumpána.

Jaký vybíráte hudební repertoár?
Domácí publikum je zvyklé na zpívané sklady, takže na koncertech nebo plesech s námi vystupují sourozenci Baťkovi. Díky tomu, že ale chodí i spousta muzikantů, nezapomínáme ani na orchestrální skladby, abychom ukázali naše hudební dovednosti.
To znamená, že hrajeme více orchestrálních skladeb, vše ale při plesové zábavě prokládáme tradičními skladbami. V zahraničí hrajeme bez zpěvu.

Kde se lépe hraje, doma nebo v zahraničí?
Je to rozdíl několika tříd. Venku se dokážou více odvázat a emoce dávají pořádně a živelně najevo. Doma je to nejisté a nikdy nevíme, jak nás sál přijme. K tomuto klidnějšímu projevu přispívá také nejspíš fakt, že zde hraje spousta dobrých kapel. V zahraničí dechovku mají rádi, ale žádný soubor nedosahuje takových kvalit. Proto když se objeví kterákoliv kapela od nás venku, odváží si spoustu úžasných zážitků z koncertu i po jeho konci.
Na tuzemských akcích se zase čím dál víc setkávám s lidmi, o kterých bych si myslel, že dechovce nerozumí, ale potom, když spolu mluvíme, tak se dokážou odborně bavit o hudebních detailech. Do každé akce dáváme srdce, to je záruka kvality.

Jak vzpomínáte na první ročník Vinařského plesu?
Mně se ten ples docela líbil, dobrý sál pro hraní. Nevýhodou ale bylo, že jsem řídil a nemohl jsem tak ochutnat z produkce vinařství Zlomek&Vávra. Letos jsem slíbil, že si to zařídím a nechám se dovézt.

Co čeká na vaše fanoušky letos nového?
Pravidelně na přelomu roku točíme vždy nové CD, které se právě dokončuje. Na Vinařském plese v Hluku se CD ještě neobjeví, ale alespoň zazní nově nacvičované skladby. Zazní také nové zpívané kusy v doprovodu sourozenců Baťkových.
Jaké jsou přípravy na vystoupení u nás a jaké v zahraničí?
Bereme to naprosto vážně v obou případech. Hrajeme vždy co to dá a co nejlépe. Jsme nejlepší dechovka u nás, takže podle toho musí vypadat i náš přístup k práci.

Co chystáte k desátému výročí založení, které budete slavit příští rok?
Určitě bude nějaký speciální koncert k našemu výročí, tak jako tomu bylo při oslavách pátého výročí. Náš první společný koncert byl v zahraničí 26. října 2001. Někdy kolem tohoto data se mohou naši příznivci těšit na velký koncert.

A co místo na hraní, není hala až příliš velká?

Ano, není to příliš dobré místo na hraní. Sportovní hala je příliš velký prostor. Optimální je sál pro pět set lidí. Máte k lidem blíž a jste s nimi neustále v kontaktu. Pokud je to větší prostor, lidé sedí dál od pódia a vazba k budování atmosféry je těžší nebo se vytrácí.

Recept a klíč jak lidi rozveselit?
Každý kapelník má svou strategii a nálada se odvíjí od večera až do rána, takže písničky musí být poskládány, aby vrchol zábavy nebyl v deset, ale až po půlnoci. Styl se mění podle potřeby. Pokud vidíme, že někde v rožku zpívají lidovku, tak je podpoříme a vypustíme sice pěkné, ale v daný moment nevhodné orchestrální skladby.

Hrajete na přání?

Není problém.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace