Vraťme besedám u cimbálu živelnost
Foto: FA / Díky této partě mladých zpěváků vznikla i teenagerovská beseda u cimbálu.
„Děcka nemožú dospat těšením, já z obav, abychom je dokázali ohromit krásou lidové kultury,“ říká Vlastik
Ti chlapi to dělají opravdu jinak! Když se totiž podíváte na aktivity muzikantů a aktivistů Vlastimila Ondry, Zdeňka Staška, Jana Maděriče a Jana Káčera (nebudu vypisovat jejich pole působení, neboť je všichni folkloristé regionu znají), musíte uznat, že se ze všech sil snaží navrátit ke kořenům zpěvnost dětí a tradice, které se k lidovým písním váží.
Po slavíčkovských diskuzích se vrhli i na besedy u cimbálu, které v současném podání upadají a ztrácí svoji živelnost. Mladí dnes umí zazpívat z každé dědiny tři čtyři sedlcké a dost. Chybí vůdčí osobnosti před muzikú i takové to vzájemné kohútění a štychování se zpěváků do úmoru, posteskl si Zdeněk Stašek. Dnes už se netančí půl hodiny v kuse třeba hucké, protože nikdo nezná dostatek písniček a objevilo se zpívání z mobilů, přidává se Jan Káčer. Proto vznikl nápad zorganizovat historicky První uměleckou besedu u cimbálu pro teenagery. Koná se v pátek 22. března od 18.00 ve Veletinách za doprovodu CM Ohnica a CM Mladí Burčáci.
Akce je otevřená především pro folklorní mládež ve věku 13 - 20 let, ale bereme aj zapálené jedenáctileté a dvanáctileté, usmívá se učitel Vlastik Ondra, kterého náhoda přivedla na tento nápad. Na soustředění finalistů Slavíčka ve Velkých Karlovicích kolegové odjeli a poslední večer jsem s děckama zůstal sám. Vypli nám elektřinu, tak jsme při svitu mobilů muzicírovali a povídali si o lidové kultuře. Vyprávěl jsem jim i o tom, co jsme dělávali v souboru a jak to bývalo na besedách u cimbálu za mého mládí, popisuje večer, kdy mladí zpěváci dychtivě hltali každé slovo. Jakmile jsme se dostali k obsahu písniček, děcka přiznala, že nad příběhy, které jsou v nich ukryté, nikdy takhle nepřemýšlela, dodává učitel, který se rozhodl uspořádat tréninkovou besedu u cimbálu jako za starých časů.
Ve zpětné vazbě ze soustředění děcka psala, že by ráda duch soustředění i s povídáním o písničkách a tradicích přenesla i do svých souborů. Proto jsme při setkání vedoucích a rodičů ohledně výběru písničky na Slavíčka toto téma nahodili a bylo přijato s nadšením, popisuje Jan Maděrič.
Na tréninkové besedě se zaměří na dva tance - boršické sedlácké a hlucké sedlcké. Připravili jsme pro zájemce výukové listy s 25 boršickými a 15 hluckými. Tímto děkuji Michaele Hrdinové, Radku a Čeňku Říhovým z Hluku a Zdeňku Staškovi za pomoc a spolupráci. Důležitým momentem bylo i to, dodává Jan Maděrič, že jsme tyto písničky, opatřené živými nahrávkami, rozeslali do všech spolupracujících souborů a požádali vedoucí, aby je při každé zkoušce s dětmi zpívali. Ve Veletinách se ukáže, jací nám vyrůstají tahouni zábav.
Snad se tedy blýská na lepší časy a besedám se vrátí dávná atmosféra. Začínáme u nejmenších, kteří mohou inspirovat dospělé, dodává Vlastik Ondra, který se s kolegy snaží nabídnout objem písniček, které navrátí na Slovácko zpěvnost. Pokud budete mít zájem, na www.folklorniakademie.cz je najdete volně ke stažení i vy!
Snad se tedy blýská na lepší časy a besedám se vrátí dávná atmosféra. Pracujeme s nejmladšími, protože to jsou ti, kteří budou za pár let stát před muzikami a zde udávat tón a příklad, dodává Vlastik Ondra, který se s kolegy snaží nabídnout mladým co nejvíc pozapomenutých písniček, aby se navrátily zpět mezi zpěváky. Pokud budete mít zájem, na www.folklorniakademie.cz je najdete volně ke stažení i vy!