Vteřiny křehké Jiřího Pavlici

Vteřiny křehké Jiřího Pavlici
Slovácko Kultura 08 / 06 / 2014

Hradišťan vydává nové studiové album

Jiřímu Pavlicovi s Hradišťanem zanedlouho vyjde nové studiové album Vteřiny křehké, na kterém najdete zhudebněné texty současných básníků, jako jsou Jan Skácel, Dušan Vančura nebo Michal Stránský... K nové desce odehraje Hradišťan i s vedoucím Jiřím Pavlicou sérii koncertů. Než se však kvůli své zaneprázdněnosti dostanou domů, k nám na Slovácko, vy si od 16. června můžete nové CD zakoupit.

Jak bys nové CD představil našim čtenářům?
Ve Vteřinách křehkých je patnáct písní o čase a našem putování životem. Jak název napovídá, jsou to písně o důležitých a křehkých okamžicích, kdy se ve vteřině může komukoliv z nás změnit život - ten, kdo tu byl, už není, a ten, kdo tu nebyl, se narodí...
Jsou zde písně o lásce zralé i nezralé, o stálosti i pokušení, o zrození i smrti. Nejdůležitější je vlastní obsah a výsledné sdělení písní, kterému je podřízeno celkové hudební zpracování a také výběr interpretů. Kromě kmenových sólistů Hradišťanu (Alice Holubová, Jiří Pavlica a David Burda) zpívají na CD také hosté - Kristýna Daňhelová, Vendula Pančochová a Kolib. Účinkují zde také instrumentální hosté - hráč na hoboj a anglický roh Vladislav Borovka (člen České filharmonie), na ni hraje Michal Zpěvák, na kytary Jiří Kučerovský a Michael Vašíček.

Podle čeho jsi vybíral autory textů?  
Nevybíral jsem podle autorů, ale podle obsahu textů. Samozřejmě že jsem nemohl minout své oblíbené básníky Jana Skácela nebo Josefa Veselého (z těch nežijících), ale spektrum dalších autorů je širší - Michal Stránský, dále František Novotný a Dušan Vančura ze Spirituál Kvintetu, zhudebnil jsem také Šalomounovu Píseň písní atd.
 
Jakou formou jste pracovali? Vybral jsi báseň a přímo jí na tělo skládal hudbu, nebo to bylo naopak?
Ve většině případů vznikala hudba na texty, některé mi přímo na tělo napsal František Novotný. V jednom případě to bylo obráceně - požádal jsem Dušana Vančuru o text na dané téma a hotovou melodii, on se přesně strefil do námětu i hudby a vznikla píseň Rozpomínání, kterou zpívám společně s Alicí Holubovou.
 
Koho by písně měly oslovit nejvíc?

To se nedá předvídat ani s tím nijak kalkulovat. Jsou to písně ze života a o životě, věřím tedy, že osloví každého nepovrchního, vnímavého a citlivého posluchače. Myslím, že by si tam mohl každý najít tu svoji vteřinu, kterou prožil a která v člověku zůstává natrvalo.
 
Jak dlouho jsi nosil v hlavě nápad natočit CD se zhudebněnými básněmi?

V posledních letech jsem se zabýval buď písněmi pro děti (CD Hrajeme si u maminky a Studánko Rubínko), nebo tvorbou pro symfonické orchestry (CD s oratoriem Brána poutníků či suitou dialogů Chvění). Pro písňové album s Hradišťanem pomalu nazrával čas od premiéry pořadu 3x je člověk v roce 2010, na kterém jsem spolupracoval s Laďkou Košíkovou a Michalem Stránským, a dozrál konečně vloni.  A dnes už je album na světě.
 
Co bylo na té práci nejtěžší?

To se nedá říct, někdy je to tvorba samotná, ale většinou spíš hledání finálního tvaru při nahrávání ve studiu, to je různé. Doufám, a přál bych si, aby vynaložená energie přinesla co nejvíce posluchačům obohacující zážitek.
 

 

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist