Vyhraje soutěž o nejlepšího sekáče Čech, Moravák, nebo Slovák?
Foto: Folklorní studio Buchlovce
Svítání, zpěv, kutí kos, vůně škvařežiny a zámecká kopretinová louka patří ke koloritu poslední květnové neděle. Už po šestadvacáté se za rozednění otevřou brány zámecké zahrady, do které napochodují sekáči z folklorních pěveckých sborů z celé republiky i druhé strany hranice.
Kosecké písně se konají v neděli 28. května za ranního rozbřesku. Ve 4.30 zámeckým nádvořím společným sborovým zpěvem zazní úvodní píseň Při trenčanskéj bráně, se kterou se účastníci odeberou na kopretinovou louku. Pak už následuje volné zpívání mužáků i ženských sborů, naklepávání kos, cvičné kosení, vyhrávání cimbálové muziky Rubáš, snídaně v trávě, a nakonec vyvrcholení v podobě soutěže sekáčů i sekáček...
K pohodové atmosféře přispívá také zmíněná snídaně v trávě, kterou hostům podávají tanečnice folklorního studia. Menu je tradiční: chleba s vaječnou škvařeninou a kyška. Obvykle na ni padne šest stovek vajec a deset kilogramů špeku.
„Letos opět přijedou mužáci až z dalekých Dolních Dunajovic, kteří vstávají ve dvě hodiny ráno, aby se do Buchlovic dopravili včas,“ poznamenal Michael Lapčík z CM Rubáš. „Na celém dnu je nejkrásnější to, že nijak není sešněrovaný dramaturgií. Do poslední chvíle vlastně ani nevíme, kdo ze sborů a soutěžících tentokrát dorazí. Všechno je spontánní a plynoucí v jakési původní, přirozené poloze starých časů, kdy kosení luk za svítání bylo běžnou pracovní rutinou,“ zve Jiří Raštica, vedoucí pořádajícího Folklorního studia.
V samotné kosecké soutěži komise posuzuje jak kvalitu strniště, tak pravidelnost uložení pokosu, estetiku sekáčova pohybu či jeho krojovou upravenost. Soutěžící, jichž bývá kolem čtyř desítek, jsou rozděleni do skupin, a nejlepší z nich se utkají ve finále. Vyhlašuje se mužská i ženská kategorie, vítězové obdrží džbán vína a trofej z dílny keramika Jaroslava Crly.
„V hodnocení příliš nepřihlížíme k celkovému času. Slovenští účastníci, kteří jsou naopak zvyklí soutěžit především na čas, to vždy úsměvně komentují tím, že tady máme súťaž v krasokoseniu,“ líčí Jiří Raštica.
Sekáči ze Šumavy, Domažlic či Orlických hor se kvůli velké vzdálenosti sjíždějí do Buchlovic o den dříve. Letos jim pořadatelé přichystali malé překvapení - v sobotu večer se společně podívají do Topolné na festival Setkání pod lipú.