Vystoupení je jen špička ledovce, jsou za ním stovky hodin práce!

Vystoupení je jen špička ledovce, jsou za ním stovky hodin práce!
Foto: Ondřej Pýcha  /  Refelxy 2020.
Slovácko Kultura 24 / 03 / 2020

Na konci vždy vše dobře dopadne, věří Koníček

Pandemie je zasáhla v ten nejcitlivější okamžik. Vydali novou desku Když za srdce tě chytím a měli nakročené k velkému turné. Kapela Reflexy nakonec odehrála dva koncerty, než bylo Srdeční turné zrušeno a přesunuto na podzim. Hudebníci teď doma skládají nové písničky a vyčkávají na letní festivaly... Jak žije klávesák Martin Koníček v těchto nelehkých časech?

Co říká manželka, že jsi pořád doma? Nezvyk, že?
Trochu se ted změnily role - já jsem doma s dcerou jako vychovatel, učitel a vařím, obstarávám nákupy. Když chci dělat něco s hudbou, tak to přijde na řadu odpoledne, nebo až večer, takže se až tak moc nepotkáme. Je pravda, že o víkendu možná už doma někdy trošku „smrdím”, ale zase si na to třeba můžeme pak někdy vzpomenout, až budu týdny pryč na šňůře...
 
Málokdo si uvědomí, že pokud hudebník nevystupuje, nemá příjmy, nebo se pletu? Nehrozí návrat zpět do fabrik?
To je věc, kterou musí všichni kumštýři brát jako realitu. Nefunguješ - nemáš peníze a nikoho nezajímá, že platíš účty - nicméně tak to má většina živnostníků. Na důvody se nikdo neptá. S tím do toho všichni jdeme. Ale jsme zvyklí makat. Normálně si lidi asi nedovedou úplně představit, kolik je za tím práce, než člověk přijde na pódium a může odehrát těch pár desítek písniček, co publikum pobaví. Jsou to stovky hodin, a to vystoupení je jen špička ledovce. Takže pokud bych byl nucen jít na osm hodin do práce, třeba bych měl nakonec víc volného času  a méně starostí. Ale muzika nás baví nejvíc.
 
Většina z vás má boční projekty, ale stačí to na uživení rodiny?
Já jako druhé zaměstnání prodávám v Hradišti hudební nástroje, tím pádem jsem přišel o obě práce. Rodinu teď musíme uživit z platu mé ženy. Takže se uskromníme. Omezíme výdaje, kupujem jen to nejnutnější, člověk nemusí kupovat blbosti, aby byl štastný. Úspory jsme si rozvrhli tak, abychom několik měsíců vydrželi.
 
Panika není na místě, ale kdyby padly i letní akce, co potom?
To je věc, kterou my neovlivníme a není potřeba se tím trápit. Teď je nutné se vší silou snažit překonat složité období, pomáhat si a chránit své blízké a být ohleduplný ke všem ostatním. Obdivuju a děkuji všem zdravotníkům a lékařům za to, co všechno musí podstoupit nejen v boji s nákazou, ale mnohdy i s lidskou hloupostí - jež je zřejmě nesmrtelná. Bravo a smekám. A neztrácejme optimismus. Život mě naučil jednu důležitou věc - hlavně se z ničeho nepodělat, a John Lennon nám k tomu řekl něco, čím je dobré  se v životě řídit: „Na konci vždy vše dobře dopadne. A jestli to dobře nedopadlo, tak to potom ještě není konec.“
 
Turné jste po dvou koncertech přesunuli na podzim. Fanoušci počkají, ale o co kapela tímto nařízením vlády přišla?
Kapela jednoduše přišla o turné k nové desce, které připravovala několik měsíců. Bylo tam hodně finančních investic do proma, reklamy, pódiové přípravy atd., prostě červená čísla, ale nejde si stěžovat. Doba je teď složitá pro všechny a zdraví a životy jsou důležitější. My to musíme překonat a těšit se na lepší časy.
 
Počkáte s promo k nové desce, nebo jste otevřeli online kanály, jak se k novince dostat a ochutnávat?
Na www.reflexy.cz si mohou všichni objednat CD Když za srdce tě chytím, nebo trička, hrníčky k novému albu. Ve všech obvyklých on-line obchodech s hudbou by to mělo být dostupné během několika dní - pokud už se tak nestalo. Klidně nám napište i na facebook reflexycz.
 
Můžeš našim čtenářům desku představit a poodhalit, jak vznikala?
Na novinkovém albu je deset úplně nových našich autorských skladeb. Máme v kapele docela rozsáhlý autorský tým: kromě mě píší písničky i Libor Plšek a Ondřej Filák. Každý z nás má jiný styl, takže na konci vznikne určitá mozaika, jež do sebe musí nějak zapadnout. Vybírali jsme ze zhruba 20 až 25 demáčů, takže věříme, že nabízíme posluchačům to nejlepší, co můžeme. Producentskou a aranžérskou práci dostal na starost Ondřej, takže výsledek je z velké části jeho zásluha. My přejeme, ať se všem líbí.

banner
autor: Pavel PAŠKA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace