Vznikli jsme ze špatně přečteného názvu

Vznikli jsme ze špatně přečteného názvu
Foto: pri  /  František Elfmark na festo Rock boys gang party.
Uherské Hradiště Kultura 26 / 11 / 2008

Latafia: Bubeník Franta Elfmark stojí za přehlídkou Rock gang party

Kapela Latafia brázdí rockové vody našeho regionu už čtyři roky. Soutěží v RockMaxově Dvanáctce, pomalu, ale jistě se dostává i do povědomí lidí.
„Před čtyřmi lety jsem byl chvíli bubeníkem na volné noze. Nějaká metalová partička si mě tehdy pozvala na konkurz do zkušebny v Mařaticích. Ve vedlejší místnosti si celou dobu potichu brnkali takoví tři nenápadní výrostci. Nakonec snad i drze došli za námi, že mají nějaké svoje věci a že je nikdy neslyšeli s bicími, jestli bych jim na chvilku do toho něco nazabúchal,“ vzpomíná na osudové setkání František Elfmark a pokračuje: „Chtěl jsem je ignorovat, ale pak mě jejich věci zaujaly, přejeli jsem je všechny a ze zkušebny jsem odcházel jako jejich bubeník.“
V sestavě Tomáš (kytara), Luboš (baskytara), Lukáš (kytara) a František (bicí) hráli vlastní věci, ale jméno kapely neřešili. Když je okolnosti dotlačily k vymýšlení jména, dohodli se, že pojmenují kapelu po tom, co uvidí v místnosti první. Nechtěli v názvu žádné složitosti ani poselství, protože těmi je svět přeplněný. „Chtěli jsme se jenom tak rozhlédnout po místnosti a pojmenovat po první věci, která nám padne do oka. A tak jsme špatně přečetli název z krabičky od tabáku a vznikla Latafia. To slovo v překladu nic neznamená, ale obsahem to slovo teprve plníme,“ rozhodně prohlašuje bubeník.
Latafia hraje rock s tím, že největší důraz klade na razantnost. „Propůjčujeme si prvky ze všech možných odnoží. Je to těžké definovat. Když někdo přijde na zkoušku s novým nápadem, nikdy se nezahazuje kvůli tomu, že by bychom si řekli: tohle není náš styl. Prostě se buď líbí, nebo nelíbí,“ napovídá bubeník. „Skládáme tak půl na půl. Někdy písničku složíme bez toho, abychom si navzájem cokoliv řekli. Spolupracujeme pouze pohybem očí, kdy pohyb vsloup znamená: Hrej tam něco jiného. Nebo oči s blaženým úsměvem: Tak to je ono! Z jamu se vykrystalizuje nějaký útvar. A pak jsou zas songy, u kterých se šíleně hádáme,“ směje se Franta, který je se stylem tvorby spokojený. Možná i proto vymyslel s Honzou Zapletalem z Klubu kultury Rock gang party, kterou zastřešuje Občanské sdružení Vize P.Z.V. (Přátelé zpětné vazby).
„Jde nám o to, aby si kapely z regionu, které vybereme, mohly jednou do roka zdarma zahrát na slušně ozvučené přehlídce,“ prozrazuje František. Letos zahráli v Sadech na kulturáku Samuel Stain, Aparty, Labrador Tea, Latafia, Anitokok a akce to byla skvělá. „Do dalších ročníků bych chtěl zvát už méně známé kapely, ty, které opravdu začínají. Vytipuji si kapelu, která bude něčím zajímavá, nehraje dva akordy pořád dokola, ale je nadšená a nápaditá,“ upřesňuje svou vizi František. Scénář je jasný - jedna známá muzikantská partička a pak čtyři neznámé, začínající kapely. Dobrá organizace, propagace, bufík i zábava. Tak uvidíme, jak se třetí ročník vyvede.

autor: IVA TYMROVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace