Wifič VEN! ve společnosti J.A.R., Buty, Kararzie a Cirk La Putyka

Wifič VEN! ve společnosti J.A.R., Buty, Kararzie a Cirk La Putyka
Foto: archiv David Zezula  /  David Zezula
Bílovice Kultura 02 / 09 / 2021

Víte, že v bývalém JZD vznikají unikátní projekty, které náš region zviditelňují doma i v zahraničí? Že zastřešení vlakových nástupišť, stejně jako drážní mobiliář, protihlukové stěny, venkovní nábytek nebo kempové vestavby do aut se vyrábí také tam? Atmosféru neobvyklé firmy mmcité+ a Egoé můžete nasát na čtvrtém ročníku setkání WiFič VEN!, které se koná ve dnech 2. a 3. září pod taktovkou art directora Davida Zezuly.

Jak se zrodil nápad udělat festival (původně jako poděkování zaměstnancům) uvnitř továrenského areálu? 

Bílovický areál 519, stojící na poli designu, měl vždycky silnou atmosféru. A tak jsme se rozhodli se o ni podělit. Chtěli jsme potěšit zaměstnance, pozvat obchodní partnery a ukázat i široké veřejnosti, jak to u nás vypadá a co všechno děláme. Nechtěli jsme pořádat klasický hudební festival, ale spíš venkovní setkání s různorodou dramaturgií. Mix různých zážitků v unikátním prostředí výrobního areálu, který se na okamžik promění na místo zábavy.

Bylo plánováno v tom pokračovat? Nebo jste se na základě nadšených ohlasů rozhodli pořádat jej pravidelně?

Chtěli jsme nejdřív vyzkoušet, co jsme schopni zvládnout. Tajně jsme doufali, že by se akce mohla opakovat. Naštěstí nám už při prvním ročníku dali domácí i návštěvníci zvenku skvělou zpětnou vazbu. Takže teď musíme průběžně zvedat laťku a očekávání, protože to, že hraje nějaká kapela ve výrobní hale, už dneska nikoho nepřekvapí.

Jak dlouho dopředu se musí prostory v halách uklízet a chystat?

Výroba jede až do posledních okamžiků a na přípravu akce máme opravdu omezený časový prostor. K tomu je potřeba součinnost hodně lidí v celém areálu. Takže bych se nebál nazvat všechny zaměstnance, kteří pomáhají s přeměnou výrobních prostor do festivalové podoby, hlavními pořadateli.

V letošním roce jste přizvali i dvě proslulé scény - Dejvické divadlo a Cirk La Putyka, což zákonitě zvedlo obrovský zájem. To je skvělý a zajímavý marketingový tah, který vaši firmu dostane do širšího povědomí.

Celou akci vytváříme tak, jako bychom byli sami její návštěvníci. Chceme tady mít věci, které máme rádi. Samozřejmě nás těší, že se to lidem líbí, a každý rok nás to nutí vymýšlet něco nového. Minulý rok to byla třeba premiéra přehlídky průmyslového designu - Žně designu, na kterou letos navazuje její druhý ročník. Na začátku nebyl marketingový záměr, ale spíš potřeba dělat a sdílet věci, kterým věříme a baví nás.

Změnila výstava Žně designu alespoň trochu pohled veřejnosti na průmyslový design?

Nezměnila. Ani za tak krátkou dobu nemohla. Ale děláme ji proto, abychom upozornili i na jiné tvůrce průmyslového designu, kteří nejsou tak mediálně zajímaví, ale vytváří zajímavé produkty. Chceme se zaměřit převážně na designéry, kteří se míň zabývají tvarem a víc řešením problému.

Prostřednictvím headlinerů si plníte v týmu sny? (Mám rád Tata Bojs, tak je pozveme...) Nebo díky tomu, že ses dlouhá léta v Praze pohyboval na umělecké i hudební scéně, využíváš jako art director přátelských kontaktů? 

Zrovna u Tatáčů je to tak, že kromě skvělé hudební show nabízí i další kreativní přesahy. Takže byli jako premiérová kapela prvního ročníku v montážní hale jasnou volbou. S Milanem Caisem občas spolupracujeme i na našich projektech a něco chystáme i na příští rok. Přátelské kontakty využíváme a sny si plníme.

Přiveze J.A.R. něco speciálního?

Na nich bude speciální už to, že přijedou. Trošku se obávám, jestli jim budeme pod pódiem po těch týdnech intenzivních příprav vůbec stačit. Jsou to divočáci a bude to energetický vrchol večera.

Z Prahy ses nadobro vrátil na Moravu, kde jsi prožil studentská léta na UMPRUM. Je to tady opravdu „jiný svět“?

Jiný svět je pro mě dobře známým světem, vždyť jsem tu prožil půlku života. A hodlám v tom pokračovat. Do srovnávačky Prahy s Hradištěm se pouštět nechci, nebyl bych objektivní. (smích)

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace