Za příspěvek na Hithit vás čekají speciální zážitky s Haraficou

Za příspěvek na Hithit vás čekají speciální zážitky s Haraficou
Foto: Marek Malůšek  /  Primáš Martin Melichárek s Haraficou a filharmonií
Slovácko Kultura 01 / 10 / 2020

Cimbálová muzika Harafica patří k nejoblíbenějším cimbálovým muzikám Slovácka už proto, že nepokazí žádnou srandu, hrají jako profíci a vymýšlí neobvyklé projekty. Umělecký vedoucí a cimbalista Petr Gablas z kluků dokáže vymáčknout špičkové výkony a přiměje je před vystoupením dlouhé hodiny cvičit, ač jsou rozjetí do celé republiky a hudbou se profesionálně neživí.

Vánoce s poslechem nového alba Harafica Symphonic budou romantické

Po premiéře projektu Harafica Symphonic (2017) z autorské dílny Petra Gablase byl ohlas tak velký, že se Harafica rozhodla s hosty Kristýnou Daňhelovou, Tomášem Koláčkem a Janáčkovou filharmonií Ostrava natočit a vydat nové album pod taktovkou Roberta Kružíka, dirigenta Janáčkovy opery Národního divadla Brno a opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Hudební režie se ujal Aleš Podařil, profesor konzervatoře, dirigent a hudební režisér Českého rozhlasu.

Vzhledem k tomu, že jsou natočení a produkce organizačně velmi náročné, muzika se přihlásila do startovače, kde za příspěvek slibuje jak nové album, tak neobvyklé zážitky. A nebyla by to Harafica, aby nebyly speciální a lákavé. „S Miloněm můžete chytat ryby, projet se s Bazim na čtyřkolce, projet se na kole se Šobem, jít na túru s Loudou, dát si s Andrejem drink v baru, zažít výuku malby se Štulou nebo výuku hry na cimbál s Gabošem, nebo se mnou zajít na místní pivko...,“ slibuje primáš Martin Melichárek alias Maca, který prozradil podrobnosti.

O filharmonii jste měli jasno od začátku?

Ano, historicky to byl nejnáročnější projekt, který jsme realizovali. Už v roce 2017, kdy jsme poprvé Harafica Symphonic hráli v Uherském Hradišti v Klubu kultury, bylo do pořadu zapojeno přes 50 lidí. Nyní, pro účely natočení a vydání CD Harafica Symphonic s Janáčkovou filharmonií Ostrava, se toto číslo přehouplo přes 70 lidí od muzikantů přes hosty, dirigenta, režiséra až po zvukaře a techniky. Ale taková příležitost přichází prostě jednou za život. Obvolal jsem všechny kluky z Harafice, řekl jim, kolik to bude stát času, sil a peněz, a chtěl od nich slyšet ANO - NE. V naprosté shodě mi to všichni odsouhlasili, a tak dostal projekt zelenou.

Jaký jsi měl pocit, když ses jako primáš postavil před profíky z velkého filharmonického orchestru?

Je to už víc než 10 let, co jsem dokončil ZUŠku u Pavla Štulíra. Od té doby hraju jen o víkendech na zkouškách, koncertech a vlastně se někdy sám divím, jak jsem schopný některé věci zahrát. (smích) Každopádně v Ostravě vše probíhalo ve velmi přátelské atmosféře. Měli jsme nazkoušeno, takže nebyl důvod být nervózní. Spíše jsem se snažil být ve střehu a soustředěný, protože času na natáčení moc nebylo. Zároveň bylo nezbytné udržovat dobrou náladu, protože ono to jde potom na nahrávce opravdu poznat.

Jaká byla atmosféra při natáčení?

Výborná! Vsadili jsme na jistotu a pozvali si ty nejlepší lidi pro spolupráci.

Kolik skladeb na albu posluchači najdou?

To si zatím nechám pro sebe, ale upřednostnili jsme kvalitu před kvantitou, celkem si myslím, že to bude kolem hodiny muziky.

Je nějaká, která ti nahání husí kůži?

Kdykoliv, když hraje celý orchestr a cimbálovka naplno, tak mám husí kůži! Ale u písničky Uherské vojny, kdy se k tomu všemu ještě přidá zpěv v podání Tomáše Koláčka, je tento pocit ještě znásobený. Jsem přesvědčen, že všichni budoucí posluchači zažijí to samé.

Proč jste se rozhodli jít do startovače?

Popravdě a otevřeně kvůli financím. Náklady jdou do statisíců korun a tento typ projektu by prostě normálně z našich zdrojů nevznikl. My jsme ale přesvědčení, že si to své fanoušky najde. A když velké množství lidí přispěje, byť malou částkou v řádu stokorun, tak se podaří náš cíl naplnit. Hithit je ideální nástroj, všechno jde rychle, moderně a online.

Projekt je již spuštěn - jak to vidíš? Vyjde to?

Start byl velmi dobrý, už máme vybráno přes 30 % cílové částky. Nejrychleji lidé přispívají na limitovanou edici LP Harafica Symphonic a CD s osobním věnováním a podpisy členů Harafice.

Jaké speciální zážitky s Haraficou nabízíte?

Kromě normálních odměn ve formě CD a LP jsme samozřejmě, jak je naším zvykem, vymysleli pro odlehčení speciální zážitky s každým členem naší muziky. V neposlední řadě je tam možnost stát se sponzorem celého CD a já věřím, že se někdo takový najde.

Kde přesně si tedy můžou fanoušci CD koupit a přispět?

Buď přímo na www.hithit.cz v sekci Hudba nebo na našem webu www.harafica.eu nebo na Facebooku Harafica.

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace