Za týden přijde Úča

Za týden přijde Úča
Foto: Marek Malůšek
Uherské Hradiště Kultura 19 / 01 / 2018

Bystrou komedii jednoho z nejhranějších německých dramatiků Lutze Hübnera Úča musí pryč! uvede už za týden Slovácké divadlo. Aktuální hořká komedie měla světovou premiéru v lednu 2010 a od té doby se dočkala desítek inscenací. „Je to velmi zábavná komedie, vtipně a svižně napsaná,“ uvedl režisér připravované novinky a ředitel divadla Michal Zetel.
Hra, která vzniká ve spolupráci se Základní školou UNESCO Uherské Hradiště, bude uvedena v netradičním prostoru školní třídy a zájem je obrovský. Divadelníci už několikrát přidávali reprízy a stačilo pokaždé několik hodin či dnů, aby byly vyprodány. Vyprodáno je patnáct představení, něco takového před premiérou u divadla nepamatuji,” konstatuje režisér Michal Zetel. V novince se představí Pavlína Hejcmanová, Jitka Hlaváčová, Tereza Novotná, Irena Vacková, Petr Čagánek a Josef Kubáník. Premiéra je naplánována na příští pondělí na 19. hodinu.

Josef Kubáník: Škola pro mě byla vždycky trápením
Jednu z hlavních rolí v komedii Úča musí pryč vytvoří Josef Kubáník, který v následujícím rozhovoru přiznává, jaký byl student a jak se na novinku ze školního prostředí těší.

Pomalu se blíží druhá lednová premiéra - populární komedie Úča musí pryč!, kterou budete hrát ve školní třídě. Jaké to je vracet se znovu do školních lavic?
Když jsem chodil do školy, tak jsem, přiznám se, celkem trpěl. Třeba ten příšerný zvuk, když něco píšete křídou na tabuli a najednou o ni silně škrábnete nehtem. Nebo když vás učitel vyzve, ať umyjete tabuli, a potom vám po té špatně vyprané houbě páchnou ruce a ne a ne se toho pak zbavit. A to nemluvím o tom, když si napíšete tahák a jste tak nervózní, že ho stejně nemůžete přečíst. Teď mě to baví daleko víc. Včera jsem třeba zapomněl při zkoušce text a nedostal jsem od pana režiséra poznámku.
Co tě na Úči nejvíc baví?
Mám rád konverzační komedie, u kterých jsou blízko diváci. Nemusíte totiž myslet na velká gesta, která jsou nutná ve velkém divadle, aby vás viděli i diváci z šestnácté řady. Tady je to všechno na pětníku. A pak mě baví, že jde o komedii, která na konci dopadne úplně jinak, než si kdo na začátku může myslet.
Vzpomínáš někdy na školní léta? Jaký jsi byl žák a student?
Nevzpomínám úplně rád, protože škola pro mě byla vždycky trápením. Ale nebylo to učiteli, bylo to mnou. Oni za to, že dodnes nechápu podstatu Thaletovy kružnice, nebo proč vodík reaguje s chlorem za vzniku chlorovodíku, nemůžou. Užil jsem si až tu poslední školu, hereckou - to jsem byl odpovědný student, protože jsem si plnil sen a každý chce, aby sen dopadl dobře, aby se z něj neprobudil zpocený a vyděšený.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace