Zdeněk Trčálek: Katastrofa visí ve vzduchu

Zdeněk Trčálek: Katastrofa visí ve vzduchu
Foto: archiv divadla  /  Vladimír Doskočil a Zdeněk Trčálek...
Uherské Hradiště Kultura 20 / 11 / 2012

V sobotu měla ve Slováckém divadle premiéru poslední inscenace letošního roku. Režisér Dodo Gombár připravil Válku s mloky a podle prvních ohlasů je takové zakončení letošního roku skutečně velkolepé. Jednu z hlavních rolí hraje Zdeněk Trčálek. „Divadelní vidění a vnímání divadla režisérem Gombárem je mně osobně blízké. A práce na jevišti mezi hercem a režisérem, to je s ním luxus,“ potvrzuje slova o mimořádně povedené novince herec.

Začněme otázkou téměř maturitní. Jaký máte vztah ke Karlu Čapkovi?
Uctivý.

To je rychlá odpověď. Jeho dílo se na českých jevištích v poslední době už moc často neobjevuje. Myslíte si, že je to škoda, nebo je jiná doba, do které se nehodí?
Když se poprvé v našich divadelních kuloárech spekulovalo o tom, že se v nové sezóně má na repertoáru objevit Válka s mloky, ptal jsem se proč. Proč právě tenhle prvorepublikový, obstarožní kus? Ale mýlil jsem se. To očekávání katastrofy, ať už jakékoli, tak nějak visí ve vzduchu. Válka s mloky končí slovy: „Nad lesy svítá, ale pro koho?“ Doufám, že našim dětem určitě!

Válka s mloky v provedení Slováckého divadla ale není jen vzpomínkou na dobu, ve které román vznikl, je i velmi současná. Prozradíte, jakou aktualizaci režisér Gombár a dramaturg Vodička vymysleli?
Neprozradím, ale napovím. Náš příběh války s mloky je rámcován dobou přesně v den před mými osmnáctinami. V den, kdy můj rodný barák na Valachách praskl a sousedův byl za týden stržen.

Že by katastrofa, kterou napáchali právě mloci? Můžete říct něco o vaší roli?
Mám tu čest hrát s Vladimírem Doskočilem postavu pana Povondry. Přesněji řečeno jeho jakési alter ego. Jde o obyčejného pána, který za všechno může. Který si myslí, že on nese vinu za všechno „to“.

Se Slováckým divadlem poprvé spolupracuje režisér Gombár. Co na něj říkáte?
Je to takový subtilní chalan zo Slovenska, který ví, co chce. Jeho divadelní vidění a vnímání divadla je mně osobně blízké. A práce na jevišti mezi hercem a režisérem, to je s ním luxus.

Pracujete raději s osvědčenými režiséry, nebo jste spíše zvědavý na ty nepoznané?
Je mně to celkem jedno, jestli je osvědčený, nebo nepoznaný. Důležité je, jestli mně dokáže nabídnout něco nového, jestli mě dokáže navést na cestičky herecky mnou neprošlapané. Strašně nerad se opakuju!

Slovácké divadlo v těchto týdnech nabízí předplatné na příští rok. Vím, že vaše rodina i přátelé je vlastní. Co byste vzkázal těm, kteří o něm zatím jen přemýšlejí?
Téměř každý den hrajeme. Každý den posíláme energii z jeviště do hlediště. Ač stejný titul, tak každá jeho repríza naprostý originál. Diváci, kteří tam ten večer sedí, zažijí během dvou až tří hodin něco, co už v životě nikdo nikdy neuvidí. V divadle tedy nabízíme jakousi exkluzivitu, která se v křesle s televizním ovladačem dá jen stěží zažít. Nad čím tedy přemýšlet? Primáš Stašek z Míkovic už ho má!

Na který z titulů se osobně nejvíce těšíte vy a ve kterém byste si chtěl zahrát?
Egon Bondy - Cybercomics a chtěl bych hrát hlavní hrdinku Veru. Vera je totiž počítačový hacker. (smích) A to je vše, co o té hře vím.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace