Zlatým střevíčkem letos odmění Zlatu Adamovskou a Pavla Nového
Foto: Lenka Hatašová / Herečka Zlata Adamovská.
Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě představí letos 295 snímků z 50 zemí světa. Zlatý střevíček ve Zlíně převezme v jeho úvodu herec Pavel Nový, v závěru potom herečka Zlata Adamovská. 63. Zlín Film Festival zahájí světová premiéra celovečerního animovaného snímku Tonda, Slávka a kouzelné světlo.
Šedesátý třetí ročník filmového festivalu přinese i letos festivalovým návštěvníkům ve Zlíně pestrý filmový program z různých koutů světa a celou řadu doprovodných aktivit s cílem posilovat a rozvíjet vztahy mezi rodiči, dětmi i prarodiči.
„Naší snahou je ukázat to nejlepší ze světové tvorby pro děti a mládež a nabídnout alternativu k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Festival je pro naše návštěvníky především zábava. Prostřednictvím filmů a doprovodných programů jim ale nabídneme, stejně jako v minulých letech, i příležitost vzdělávat se, rozšiřovat povědomí o okolním světě, otevírat aktuální témata a diskutovat o nich,“ shrnul v obecné rovině prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.
Ve svém filmovém programu nabídne festival soutěžní snímky v tradičních kategoriích, do kterých tvůrci letos přihlásili na 1 500 snímků. Dramaturgové festivalu z nich vybrali 295 snímků z 50 zemí světa, mezi nimiž ani letos nechybí tradiční evropské země jako Německo, Finsko či Francie. „Zastoupeny jsou však i exotické krajiny, jako je Peru, Katar či Nikaragua,“ dodala umělecká ředitelka Markéta Pášmová a potvrdila, že půjde o ročník s nebývale silnou účastí kanadských a norských filmů, což se promítlo i do složení hlavních soutěží. Upozornila také na novinku letošního ročníku, kterou budou projekce v pražském kině Atlas. „Školní kolektivy i další diváci v Praze budou mít jedinečnou možnost být součástí Zlín Film Festivalu a vidět tak 14 filmů i se speciálními úvody s delegacemi, které budeme přenášet přímo z festivalového Zlína,“ vysvětlila Markéta Pášmová.
Festival oficiálně zahájí 1. června v 10.00 světová premiéra rodinného česko-slovensko-maďarského snímku Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Film režiséra Filipa Pošivače, vytvořený loutkovou animací, přináší poselství o tom, že se lze poprat s jinakostí v jakékoli podobě a že tolerance a zodpovědnost jsou karty, se kterými lze vždy hrát.
Jedné z animovaných postaviček propůjčil svůj hlas i herec Pavel Nový, jemuž prezident festivalu udělí ještě téhož večera ocenění Zlatý střevíček za celoživotní přínos kinematografii pro děti a mládež. „Cítím se poctěn, tudíž potěšení je na mé straně,“ reagoval na zprávu o ocenění Pavel Nový a dodal, že s tvorbou pro děti rozhodně ještě neskončil: „Konec konců, měl bych toto léto točit další film pro děti, ve kterém budu ze začátku tajemnou postavou.“
Během slavnostního večerního zahájení pro dospělé bude uvedena světová premiéra kanadského filmu Billie Blue. Letní příběh o romantické první lásce přijedou na festival uvést režisérka Mariloup Wolfe, autorka předlohy a scénáře Sarah-Maude Beauchesne a hlavní představitelka Lilliane Skelly.
V mimosoutěžní části filmového programu připomene festival tvorbu českých animátorů v čele s Břetislavem Pojarem, který by letos oslavil 100. narozeniny. V reakci na trend v oblasti seriálů pro teenagery připravili dramaturgové festivalu novou sekci Evropské web seriály pro mladé publikum. „Letos se zaměříme na skandinávskou produkci a každý den festivalu tak představíme jeden seriál s tematikou odrážející současné problémy dospívajících - identita, přistěhovalectví, coming out, šikana a další,“ přiblížila Markéta Pášmová.
Tématům zaměřeným nejen na mladou generaci se bude věnovat i doprovodný program festivalu. „Mimo jiné třeba v rámci besed a talk show s názvem Život je takovej, kde budeme hovořit se zajímavými osobnostmi o jejich životních vzletech a pádech,“ naznačila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová a doplnila: „Nechceme však opomenout ani výročí našich partnerů Českého rozhlasu a České televize. Zaměříme se na 60. výročí Večerníčku, kterému jsme k jeho kulatinám připravili komponovaný pořad se zajímavými hosty, nebo chystáme výstavu s kulisami Studia Kamarád. A budeme samozřejmě opět i běhat v rámci 8. ročníku Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín a RBP rodinného běhu.“
Festival se i letos zaměří na filmové profesionály během Zlín Industry Days. Pedagogům bude zase věnovaný tématy i osobnostmi nabitý konferenční blok s názvem Děti bez hranic.
O tom, které snímky si nakonec odvezou ze 63. Zlín Film Festivalu ocenění, budou i letos rozhodovat odborné poroty. Mezi celkem 18 porotci budou například režisér Šimon Holý, animátorka Alexandra Májová, slovenský novinář Martin Kudláč, ale také herečky a Hana Vagnerová a Jitka Schneiderová, která bude předsedat hlavní festivalové porotě.
Ceny budou již tradičně uděleny během závěrečného galavečera, ve středu 7. června. Druhý Zlatý střevíček od prezidenta festivalu zde převezme herečka a představitelka filmových a televizních rolí Zlata Adamovská, která si zahrála i v řadě filmů pro mládež i pohádkách, jako je Princ a Večernice, Peklo s princeznou, O vánoční hvězdě, Korunní princ a dalších. Na rozhodnutí organizátorů reagovala Zlata Adamovská s lehkými rozpaky: „Nejsem si jistá, jestli si takové ocenění zasloužím. Ale zároveň jsem byla samozřejmě potěšena, že to bude právě na tolik oblíbeném festivalu ve Zlíně.“
Festival již posedmé oficiálně uzavřou Mikulovské ozvěny Zlín Film Festivalu. Jejich konání je letos naplánováno na termín od 13. do 15. června 2023.
ZLÍN INDUSTRY DAYS 2023
PÁTEK 2. ČERVNA
FILMTALENT Pitching Fórum
10.00-15.00 / Kongresové centrum, Malý sál
Finální prezentace postupujících filmových projektů studentů a mladých začínajících tvůrců, kteří se ucházejí o finanční podporu z Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN. Doporučeno rovněž producentům, kteří hledají nové talenty!
Industry Lunch s Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN
13.00-14.00 / Kongresové centrum, restaurace Spirit / terasa
Neformální oběd pro akreditované filmové profesionály pořádaný Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN za účelem navazování kontaktů a setkání napříč obory filmového průmyslu.
FILMTALENT Talks
15.00-16.30 / Kongresové centrum, Malý sál
Inspirační setkání filmových profesionálů se studenty a začínajícími tvůrci. Určeno zejména mladým tvůrcům, kteří chtějí vést vzájemný dialog, debatovat, nacházet inspiraci a třídit si myšlenky.
Otevření centra digitalizace UTB Fénix
17.00-19.00 / Fénix, Antonínova 4379, Zlín
SOBOTA 3. ČERVNA
Současná česká literatura pro děti a mládež jako zdroj filmového námětu
10.30-12.30 / Kongresové centrum, Malý sál
Prezentace šesti současných knih pro děti a mládež, jež by mohly být inspirací k filmovému zpracování. Knihy prezentují jejich autoři a programem provází novinář, literární a filmový kritik Pavel Mandys, spoluzakladatel a spoluorganizátor výročních knižních cen Magnesia Litera. Výběr by sestaven tak, aby nabídl náměty jak k celovečerním hraným filmům, tak k filmům animovaným, včetně krátkých. Určeno všem tvůrcům, kteří hledají kvalitní a zajímavé látky pro děti a mládež.
Industry Lunch s produkční společností IS Produkce
13.00-14.00 / Kongresové centrum, restaurace Spirit / terasa
Neformální oběd pro akreditované filmové profesionály pořádaný produkční společností IS Produkce za účelem navazování kontaktů a setkání napříč obory filmového průmyslu.
Zlín, město filmu
14.00 -16.30/ Kongresové centrum, Malý sál
Blok prezentací mapujících možnosti natáčení ve zlínském regionu a ohlédnutí do slavné historie prostřednictvím moderních technologií.
Kudlovské ateliéry a jejich lidé. Dějiny zlínského studia v datech, mapách a příbězích
Prezentace představí:
1) databázi osob, filmů, společností, techniky, událostí či filmových ocenění, které jsou s ateliéry spojené,
2) webovou aplikaci, jejíž uživatelé si mohou číst v příbězích z dějin ateliérů, nebo si mohou z nabídnutých dat takové příběhy sami utvářet.
Provoz filmových ateliérů na Kudlově byl zahájen v roce 1936. Ateliéry fungovaly během několika velmi odlišných politických režimů. Jsou důležitou součástí dějin reklamní filmové tvorby, školních filmů, krátkometrážní i celovečerní tvorby pro děti, loutkových, trikových a kreslených filmů, cestopisů, dokumentární tvorby i instrukčních snímků. Významnou součástí jejich provozu byly i filmové laboratoře. Zaměstnány zde byly stovky lidí různých profesí. Je možné spletitou, bohatou a mnohdy dramatickou historii tohoto místa zprostředkovat srozumitelným způsobem? Je možné ji nabídnout pro poznávání současně studentům, zájemcům o kulturní a průmyslovou historii Zlína i profesionálním historikům?
Projekt podpořený Technologickou agenturou ČR realizuje tým Ústavu filmu a audiovizuální kultury Masarykovy univerzity ve spolupráci se společností FILMFEST a kreativní agenturou Little Greta.
Sex, TikTok & TV: Současné trendy v young adult produkci
17.00-18.30/ Kongresové centrum, Malý sál
Young adult produkce je stále sílícím trendem (nejen) evropské seriálové tvorby posledních přibližně deseti let. Od mezinárodního úspěchu norského SKAMu po vznik samostatných kanálů zaměřených na dospívající publikum můžeme sledovat rostoucí vliv a potenciál tvorby pro dospívající diváky, který se odráží i na množství úspěšných seriálových titulů domácí produkce. Jaká témata jsou trendem v young adult produkci, co je určující pro české producenty při výběru námětu a je pro tvůrce cílovka v Gen Z nečekanou výzvou? Co v době TikToku a streamingových válek oslovuje a získává diváky? A je lineární televize mrtvá?
O současné evropské produkci pro dospívající z pohledu producentských vizí i tvůrčích úspěchů a krizí budeme diskutovat s televizním producentem a šéfem vývoje TV Nova a platformy Voyo Michalem Reitlerem, kreativní producentkou České televize Veronikou Slámovou, režisérkou a showrunnerkou seriálu TBH Lucií Kajánkovou a tvůrci seriálu Sex O’Clock.
Debatu moderuje Jana Čížkovská, dramaturgyně akvizice České televize, festivalová kurátorka a filmová publicistka.
NEDĚLE 4. ČERVNA
Kino za školou 2023 /Mezinárodní konference o filmové a audiovizuální výchově
Téma: Film místo šprtání. "Jak má vypadat průvodce filmem pro školy?”
9.00-16.00 / Kongresové centrum, Malý sál
Osmý ročník mezinárodní konference Kino za školou se zaměří na otázku potřeby učebnice filmové výchovy a různých autorských a metodických přístupů a využití. Může a měla by se České republika inspirovat v jiných evropských zemích? Jak by mohla vypadat ideální učebnice? Existuje šance vytvořit model, který bude přístupný a vlastní učitelům českých škol? Jaké inspirativní přístupy v zahraničí můžeme nalézt? Představíme si některé příklady vytvořených materiálů zahraničních hostů a podělíme o zkušenosti s jejich sestavováním. Součástí konference bude také prezentace průvodce Filmouka, který v současné době připravuje Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu a který je první svého druhu u nás.
Industry Lunch s Kanceláří Kreativní Evropa - MEDIA
13.00-14.00 / Kongresové centrum, restaurace Spirit / terasa
Neformální oběd pro akreditované filmové profesionály pořádaný Kanceláří Kreativní Evropa MEDIA za účelem navazování kontaktů a setkání napříč obory filmového průmyslu.
Festival Community: Open mic session
17.00-17.45 / Kongresové centrum, Malý sál
Otevřené setkání zástupců filmových festivalů ze zahraničí i z ČR. Slouží k rozvíjení mezinárodních festivalových sítí, a rovněž k diskusím o tématech, která festivaly spojují a prohlubují tak jejich vzájemnou spolupráci. V rámci setkání proběhne open mic session a prezentace připravovaných českých krátkých filmů pro děti a mládež.
Check the Czechs: Work in Progress
18.00-19.00 / Kongresové centrum, Malý sál
Prezentace čtyř českých krátkých filmů pro děti a mládež ve fázi postprodukce. Prezentace je určena především zástupcům filmových festivalů. Prezentované snímky vznikly s podporou Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN.