Zrní vysype přání pro Ježíška

Zrní vysype přání pro Ježíška
Foto: Aleš Foff Large  /  Kapela Zrní.
Uherské Hradiště Kultura 06 / 12 / 2016

Přejeme si větší slušnost mezi lidmi

Zrní přijedou na Mír v pátek 9. prosince na jeden ze sedmi předvánočních koncertů, kterými završí svůj narozeninový rok. Vzácným hostem jejich tour s názvem Česko-tibetské turné 2016 bude přední tibetský hudebník Loten Namling. A protože je kapela patronem školy v Malém Tibetu a opakovaně letos vyjádřila podporu Tibeťanům hudební účastí na protestech před čínskou ambasádou nebo při demonstraci při příjezdu čínského prezidenta do České republiky, stala se i první kapelou projektu Hrajem tibetsky. Díky tomu na svůj koncert přizvali zpěváka tradiční tibetské hudby Loten Namlinga, charizmatickou a nepřehlédnutelnou osobnost, který tibetskou hudbu přetváří do moderní podoby. Jeho Svatost 14. dalajláma mu dal přezdívku „a singer with a voice“. Loten Namling žije ve Švýcarsku, které považuje za lepší základnu k upozornění na tibetskou otázku, než když žil v indickém exilu. Švýcarské veřejnosti se zapsal do povědomí, když se vydal pěšky z Bernu do Ženevy a za sebou táhl vlastnoručně vyrobenou rakev znázorňující „umírající“ tibetskou kulturu. Kapela Zrní se nechává inspirovat přírodou a jejími principy, krajinou, lidovou hudbou, a zároveň elektronickou dobou, je alternativní špičkou na české scéně. Jakou atmosféru dokáží vytvořit, o tom se můžete přesvědčit v pátek od 20.00. Soutěž o volné lupeny najdete v kulturním servisu. Zpěvákovi Zrní Honzovi Ungerovi jsme položili před hradišťským koncertem několik otázek.

Opravdu název kapely vznikl na vlečce s obilím? Nepůsobil vám někdy název nějaké problémy? Nebo vám spíš pomohl? Přece jenom se trochu vymyká klasice..
Je to tak, název Zrní jsme za ty roky řešili mockrát a vlastně na to narážíme do dneška. Když nás to tehdy spontánně v euforii napadlo, nedošlo nám, že to bude evokovat agro rock a vidle, nebo punk a tak dál. Dlouho jsme přemýšleli o přejmenování, ale nakonec vyhrála úvaha, že to slovo prostě prosadíme. Že z něj uděláme dobrej kapelní název. Pro nás je to prostě slovo, který nás spojuje, který symbolizuje naši společnou cestu.

Kapela za 15 let ušla už pořádný kus cesty. Přes hraní na ulici, v klubech a velkých halách jste se loni dostali k hraní na Pohodě i Colours of Ostrava dokonce s filharmonií, na stejném pódiu jako legendární Björk... Jsou to nezapomenutelné pocity, nebo to nijak „nehrotíte“?
Zážitky to byly obrovský, ale nehrotíme to. Všechno v životě je obrovskej zážitek. Tak to vnímám.

Jak se změnila atmosféra v kapele s tím, jak její členové stárnou?
To asi nejde říct. Mění se to pozvolna neustále, a mění se i oči nás, pozorovatelů. V něčem je to ale pořád stejný. Pořád si užíváme společný setkávání v hudbě a pořád chceme udělat skvělou desku.  

Jste jednou z našich nejznámějších nemainstreamových kapel - jste na to hodně pyšní?
Je skvělý, že se i nemainstreamový kapele může v Česku podařit živit se hudbou. To je obecně docela dobrá známka o týhle zemi. Taky je dobrá zpráva o životě, že se vyplatí jít za tim, co cejtíš, že je tvoje cesta, ač je to třeba zatraceně komplikovaný. A my máme radost, že se nám do jistý míry splnil náš klukovskej sen, dělat jenom muziku, zažít velký koncerty, vydávat desky, jezdit, tvořit...

Vaše písničky jsou „opravdové“ a věří jim hodně lidí. Všechno, o čem zpíváte, jste vy nebo vaši blízcí prožili?
Jinak si to neumím představit. Všechno je o nás, o tom, co vidíme, zažíváme, cejtíme.

Začal advent. Když byste měli jedno přání - co byste z fleku ve společnosti změnili?
Je toho hodně, co mě ve společnosti trápí, co mě mrzí. V poslední době mě nejčastějš napadá slušnost. Přál bych si, abychom se respektovali, tolerovali svý odlišnosti, měli k sobě soucit a byli k sobě slušnější. Nakonec si ale taky vždycky řeknu, že je všechno tak, jak má bejt. Má to svůj čas a důvod.

Jak jste na tom s přípravou nového alba?
Finišujeme. Máme patnáct písniček, který vykrystalizovaly ze všeho, co jsme od posledního alba dělali. Teď na nich pracujeme, zkoušíme téměř každej den a v lednu jdeme do studia.

V Uherském Hradišti budete hrát ve slavném klubu Mír. Těšíte se na intimnější prostředí klubu, nebo máte raději léto a venkovní festivaly?
Oboje má svý. Máme to dokonce tak, že po létě už se vždycky těšíme do klubů a po zimě zase z klubů ven. Do Hradiště se těšíme, zatím se nám tam vždycky hrálo moc dobře!

Co si přeje Zrní od Ježíška?
Když už si něco pro sebe máme přát, tak aby se nám povedlo to lednový nahrávání nový desky. Ale jinak, ať Ježíšek náš díl klidně předá potřebnějším...

autor: Iva PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace