Zrušená představení i ples: karanténa zasáhla do provozu Slováckého divadla

Zrušená představení i ples: karanténa zasáhla do provozu Slováckého divadla
Foto: joh
Uherské Hradiště Kultura 18 / 03 / 2020

Když minulý týden vláda nařídila zákaz všech hromadných akcí nad 100 osob, okamžitě na tuto situaci zareagovalo i Slovácké divadlo. Byli jsme tím zaskočení, zrovna jsme se na jevišti sešli na oprašovací zkoušce Fidlovačky, když vtom kolegové přišli s mobilem v ruce a se zděšením v očích, že se nebude hrát,” popisuje ředitel divadla Michal Zetel, který se okamžitě spojil s vedením města, aby se dozvěděl, zda se ruší pouze představení, nebo i zkoušky a příprava nových inscenací. Dozvěděli jsme se, že zkoušet můžeme, jen je na místě opatrnost a obezřetnost,” říká ředitel.
Co se ve Slováckém divadle dělo potom? „Zrušili jsme představení Fidlovačky, okamžitě začali kontaktovat diváky, informovat publikum na sociálních sítích a hned jsme zasedli ke stolu a jednali o dalším postupu. Nakonec jsme rozhodli o zrušení všech představení Slováckého divadla do středy 18. března včetně, ale předpokládáme, že se opatření proti šíření koronaviru prodlouží a nebudeme hrát ještě další týdny,“ tlumočil stanovisko Slováckého divadla jeho mluvčí Josef Kubáník.

Nekonal se ani očekávaný ples
Nejtěžším rozhodnutím bylo zrušit sobotní ples. „Na ten se celý rok těšíme my i jeho návštěvníci. Bohužel se ale nedalo nic jiného dělat,“ líčí situaci, která nastala před 6 dny, Josef Kubáník. „Ples sice neproběhl a do jeho přípravy jsme investovali hodně peněz, ale diváci a jejich spokojenost jsou pro nás na prvním místě, a vrátíme jim proto peníze, i když to pro nás bude velká ztráta,“ dodává.
Situace se mění každým dnem a tak k ní přistupují i divadelníci. „Vše, co se týče provozu divadla v souvislosti s karanténou, řešíme krok za krokem. O každé změně diváky a návštěvníky neprodleně informujeme na webu a sociálních sítích,“ dodává Josef Kubáník s tím, že i přes vážnost situace se herci snaží o odlehčení a o humor.

Jak to bude s anketami?
Jména nejoblíbenějších herců, hereček a inscenací loňského roku divadelníci už znají, hlasy, které diváci poslali do ankety Slovácký Oskar, sečetli přesně ve chvíli, kdy byla vyhlášena opatření proti šíření koronaviru. Všechno zatím držíme v tajnosti,” říká manažerka divadla Jitka Honsová a slibuje, že je co nejdříve po skončení karantény vyhlásí. Vyhradíme tomu čas po některém z našich představení a postaráme se, aby to byla stejně slavnostní chvíle, jako by byla na plese,” dodává manažerka divadla.

Co bude s premiérou Prokletí nefritového škorpiona?
I když jsou všechna představení Slováckého divadla až do odvolání zrušena, herci denně zkoušejí. Vznikají totiž hned dvě velmi očekávané komedie - Prokletí nefritového škorpióna v režii Zdeňka Duška a Deskový statek režiséra Igora Stránského. Co s nimi bude?
Pevně věříme, že premiéra prvně jmenované hry proběhne poslední březnovou sobotu podle plánu. Pokud by k tomu nemělo dojít, byla by to obrovská komplikace,” konstatuje ředitel divadla Michal Zetel. Nechceme ale malovat čerta na zeď, máme několik krizových plánů, i když ani jeden není ideální,” uzavírá ředitel.
A co na situaci říkají herci? „Opatření jsou to asi nutná. Já radši moc zprávy neposlouchám a ani nečtu. Sice nehrajeme, ale pořád zkoušíme a věříme, že premiéra na konci března bude!“ doufá Jitka Hlaváčová, která hraje jednu z hlavních rolí v komedii Prokletí nefritového škorpiona.

Nevím, jak se k těmto věcem stavět,” krčí rameny Pavel Šupina
Jednu z rolí v připravované komedii Prokletí nefritového škorpiona vytvoří i benjamínek souboru, herec Pavel Šupina. Co on o situaci soudí? Když se v divadle nehraje, tak je to pro divadlo zákonitě špatně, ty chybějící finance na provoz se pak budou muset zase někde sehnat. Zatím normálně zkoušíme, jediná změna je, že se zkoušky o něco prodloužily.” Zároveň ale dodává, že je z nové zkušenosti zmatený. Já už vlastně ani nevím, jak se k těmhle všem věcem stavět. Člověk je masírovaný seshora zezdola informacemi a názory, které jsou protichůdné, a já už v tom dnešním světě nevím, kde pravda stojí. Vyhlásilo se nařízení, lidem to vadí. Kdyby se nic nedělo, bude jim zase vadit, že vláda nijak nezakročila. Je tady něco nového, nevíme, jak velká hrozba to může, nebo nemusí být. Možná se odehrává něco velkého, možná vůbec ne. Já jen doufám, že toho nikdo nezneužívá a každý jeden krok každého z našich vládnoucích je míněný pro dobro a zdraví nás všech. Jedna věc je ale pozitivní - ukázalo se, že se s věcmi dá hýbat - a možná už ne pro nás, ale pro naše potomky mohou být některé změny našeho dosavadního fungování tady na zemi zásadní,” míní oblíbený herec Pavel Šupina, známý například z jedné z titulních rolí komedie Dva úplně nazí muži.

Igor Stránský mířil do Itálie na lyže
I příprava druhé komedie, kterou je Deskový statek, probíhá bez komplikací, byť mohlo být na starosti zaděláno. Její režisér Igor Stránský se totiž původně s rodinou a s přáteli chystal na sever Itálie na lyže. Pár dnů před odjezdem jsme se ale odpovědně rozhodli, že týden na horách na Apeninském poloostrově zrušíme a místo něj si zalyžujeme doma,” říká režisér, který publikum před koncem roku nadchnul Přeletem nad kukaččím hnízdem. Díky rozhodnutí nejet do Itálie tak nemusí trávit 14 dnů v karanténě a může s herci denně zkoušet.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace