Bankéřka: Krize je vždy příležitost uvědomit si, že je třeba myslet na zadní kolečka
Foto: iDobryDen.cz
Sedmnáct let pracovala ve velké mezinárodní bance. Od poloviny loňského roku stojí v čele uherskohradišťského Peněžního domu, který již více jak dvacet pět let patří ke stálicím na poli finančních služeb především pro místní firmy a podnikatele.
„Trh kampeliček se za poslední roky radikálně „očistil“ a zůstalo již jen 6 zdravých finančních institucí, mezi které Peněžní dům rozhodně patří. Navíc za námi stojí silní partneři, podílníci, tedy vkladatelé z řad respektovaných a úspěšných firem a podnikatelů Slovácka a okolí,“ říká Ivana Kovářová Švajdová, ředitelka a předsedkyně představenstva Peněžního domu. Rodačka a patriotka Uherského Hradiště zároveň v exkluzivním rozhovoru pro DOBRÝ DEN S KURÝREM prozrazuje, na co je dobré si v dnešní složité době dát pozor a v čem je „místní banka“ lepší než mezinárodní korporace.
Občané i firmy dnes žijí ve velmi složité době a všichni se obávají, že se nevyhneme vážným ekonomickým problémům. Jak se na dnešní situaci díváte očima zkušeného bankéře vy?
Ekonomika nemůže stále jen donekonečna růst. Stagnace a pokles je přirozený vývoj, který se po určitých intervalech a pod vlivem tržních podmínek opakuje. V současné době je bohužel spojen a ovlivněn válečným konfliktem a s tím spojenými událostmi, které se bezprostředně týkají každého z nás. Pokud jde o občany, tak právě události, kterých jsme teď svědky, by měly připomínat, jak důležité je myslet na zadní kolečka a správně přistupovat k finančnímu plánování. To znamená spořit, investovat, mít kvalitní pojištění, mít přehled o příjmech a pravidelných i nepravidelných výdajích. Pokud tak učiní, podobné situace je nemůžou významně ovlivnit a zaskočit. A firmy? Tam je to složitější a u každé firmy či odvětví individuální… Každopádně platí obecně obdobná rada jako pro fyzické osoby, tedy plánovat a určit si priority. A pro všechny platí myslet pozitivně, i když chápu, že ne vždy je to jednoduché.
Spolupracujete se stovkami především malých i větších firem z našeho regionu. Je v něčem situace u nás na Slovácku specifická, nebo i místní firmy mají stejné problémy jako firmy z jiných částí České republiky?
Osobně si nemyslím, že by naše firmy na Slovácku řešily jiné problémy než zbytek republiky. Nicméně průmysl hraje významnou roli v rámci hospodářství Zlínského kraje, jehož jsme součástí, a většinu společností jistě již ovlivnilo nebo ještě dále ovlivní např. zvyšování cen energií. Firmy mohou využít různé formy podpory a poradenství, např. Peněžní dům je členem Krajské hospodářské komory Zlínského kraje, která v této době podnikatelům radí nebo minimálně je informuje o krocích vlády v této oblasti, sdílí aktuální informace, užitečné odkazy, organizuje webináře na toto téma apod.
Kdybyste měla jako zkušená bankéřka vybrat tři nejdůležitější rady, na které by měly firmy v dnešní době brát především zřetel, co by to bylo?
Každý správný podnikatel nepotřebuje žádné knížecí rady, protože právě on sám často nejlépe ví, co jeho firma v danou chvíli potřebuje nejvíce. Přesto bych především v dnešní turbulentní době doporučila firmám obrátit se na zkušené odborníky, a především v oblasti řízení financí si nechat poradit od specialistů. Vzít v potaz možnou hrozbu budoucí recese ekonomiky a zavčas si zajistit produkty, které jim mohou pomoct v obtížných časech. Např. kontokorent, který nyní nemusí využívat (a platit za něj), ale mohou jej mít schválený pro případ nutnosti dofinancování provozu firmy v horších časech. Současně je důležité budovat si u finanční instituce historii. Všeobecně totiž u bank platí, že žadatelé o úvěr či kontokorent (který by mohli využít v době recese), kteří nemají žádnou prokazatelnou historii a je na ně nahlíženo jako na nové klienty, jsou při schvalování úvěru lehce znevýhodněni oproti dlouholetým klientům. V Peněžním domě mají všechny firmy dveře otevřené a rádi s nimi projednáme možnosti spolupráce a pomoci.
Peněžní dům působí na trhu více než čtvrt století, přesto někteří lidé stále nevědí, jestli jste tedy bankou nebo pouze finančním zprostředkovatelem?
Peněžní dům je na trhu již od roku 1996 a je škoda, že minimálně regionálně se o našich službách, a především výhodách, tak málo ví. Jsme spořitelní družstvo, tedy družstevní záložna, jsme něco jako „regionální banka“, máme licenci ČNB, jsme pod jejím přísným dohledem stejně jako banky. Poskytujeme služby pro fyzické i právnické osoby, jako je vedení běžných účtů, spořicí a terminované vklady, úvěry. Zjednodušeně řečeno, přijímáme vklady a poskytujeme úvěry. Může se na nás obrátit kdokoliv, kdo chce řešit financování nebo naopak spoření. Naše vklady jsou pojištěny u Fondu pojištění vkladů, který chrání vklady u všech bank a družstevních záložen ČR do výše ekvivalentu 100 000 EUR pro jednoho vkladatele u jedné banky nebo družstevní záložny. Naše výhoda v době nízkých sazeb pro střadatele je v tom, že na rozdíl od komerčních bank klient u nás vždy úročení má. Teď je situace sice opačná, ale v dlouhodobém horizontu se díky tomu stáváme konkurenceschopnými. Např. v době, kdy banky spořicí nebo terminované účty nenabízely vůbec nebo opravdu s minimální sazbou, my jsme byli schopní dát kolem 2,5 % a pokrýt minimálně inflaci.
Spořitelní družstva neboli kampeličky, si z minulosti nesou šrám na své důvěryhodnosti. V čem je dnes situace jiná a pro klienta bezpečnější?
Rozhodně v tom, že se tento trh „očistil“ a zůstalo již jen 6 zdravých finančních institucí, mezi které Peněžní dům rozhodně patří. A stojí za námi silní partneři, podílníci, tedy vkladatelé z řad respektovaných a úspěšných firem a podnikatelů Slovácka a okolí.
Přestože poskytujete běžné bankovní služby také občanům, soustřeďujete se především na bankovní servis pro firmy. Proč jste se vydali právě touto cestou?
Kromě úvěrů na bydlení, kde jsme díky nižším sazbám oproti trhu v současné době konkurenceschopní, je naše portfolio historicky spíše zaměřeno právě na podnikatele. I já sama to považuji za důležité pro každého občana. Když se daří firmám, zaměstnávají, přidávají na mzdách, rozvíjí se. Navíc jsem rodilá Hradišťačka a hradišťský patriot, kromě studia na vysoké škole jsem zde od dětství a neplánuji na tom nic měnit ani do budoucna. A chci podpořit místní firmy, podporovat tradice Slovácka a to, v čem jsme známí a úspěšní. Může se na nás s důvěrou obrátit malý živnostník i velká firma, jsme otevření komukoliv, kdo chce řešit financování. Úvěr můžeme i podnikatelům dát se splatností až 20 let tak, abychom jim nezatížili cash flow a provoz, jsme schopní dát úvěr až 30 milionů korun, a to vše s maximálním proklientským přístupem při vyřizování úvěru.
V čem je pro firmy z regionu spolupráce s Peněžním domem výhodnější než využívání bankovních služeb konvenčních bank?
Za mě je to rozhodně možnost individuálního přístupu a flexibilita. Sedmnáct let jsem pracovala v jedné z komerčních bank, kde bylo velmi těžké prosadit jakoukoliv změnu, a když už výjimečně ano, tak její implementace trvala déle, než byl klient ochoten a schopen čekat. A požadavky klientů v různých regionech se mohou leckdy hodně lišit, kdy například schvalovatel nemusí úplně pochopit princip byznysu dané firmy, protože pochází z úplně jiné části republiky, a navíc s klientem nikdy neměl možnost mluvit, navštívit provoz a vidět obchodní model dané firmy v praxi. Nic z toho naše klienty v Peněžním domě nečeká, ba naopak.
Úrokové sazby letí nahoru a dosahují astronomických výšek a mnohé firmy dnes a denně řeší, jak srazit náklady na financování svého provozu či investic na alespoň trochu přijatelnou úroveň. Co byste jim poradila?
Refinancování, případně konsolidace (sloučení) stávajících závazků na delší dobu splatnosti, čímž by si dané firmy mohly snížit měsíční splátky úvěrů. Např. Peněžní dům nabízí až dvacetiletou splatnost úvěru pro podnikatele nebo právnické osoby a navíc, jak jsem již zmiňovala, v současné době také za výrazně výhodnějších cenových podmínek oproti konkurenci (bankám).
Rychlý růst inflace na druhou stranu požírá také podnikatelům dosavadní úspory, a proto řady z nich hledá cesty, jak výhodně a bezpečně investovat. Opravdu jsou jedinou správnou cestou investice např. do nemovitostí?
Investice do nemovitostí je správná cesta, ale rozhodně ne jediná. Investor by měl především diverzifikovat riziko, takže nesázet vše na jednu kartu, tedy v tomto případě na jedno odvětví. I tak se nikdy nevyhne poklesům, výkyvům apod., ty jsou u investic přirozené, ale může je eliminovat. Našim klientům nabízíme v Peněžním domě velmi atraktivní zhodnocení vkladů, v rámci kterého se navíc stanou součástí velké rodiny místních úspěšných firem. Peněžní dům na rozdíl od velkých bank nevytváří zisky pro zahraniční akcionáře a globální bankovní instituce, ale zhodnocuje peníze svých podílníků, tedy především úspěšných firem a podnikatelů ze Slovácka.