Bydlení – Novinky v našich interiérech

Bydlení – Novinky v našich interiérech
Uherské Hradiště Podnikání 15 / 04 / 2015

V dnešním krátkém povídání se zaměříme na novinky, které jsou specifické pro současnou architekturu a bytový design. Protože máme nyní období jara, řeč bude o našich interiérech.
Pomalu ale jistě končí období, které bylo silně inspirováno italským stylem. To znamená prolínání bílé a černé barvy v kombinaci s hladkými obklady, nejčastěji se vzorem geometrických obrazců. Popřípadě se často nechávali stěny čistě omítnuté, ovšem do výrazných barev. Silné kontrasty jsou však v kurzu stále, ačkoliv se nemusí jednat přímo o zmiňovanou černobílou kombinaci. Co se však razantně změnilo, jsou rysy hladkosti. Stejně tak, jak vznikl obrovský boom v obkládání interiérů hladkými obklady, tak nyní vzniká další – obkládání interiérů kamennými obklady, a tedy i hrubými povrchy obecně.
Tyto obklady i můžeme rozdělit do dvou skupin. A to na imitace kamene a opravdový přírodní kámen, který vzniká štípáním v kamenných lomech.
Imitace kamene slouží primárně jako účelová dekorace, která se využívá nejčastěji jako interiérová dekorace. Ačkoliv materiál, kterým je nejčastěji beton, umožňuji instalaci i do exteriéru jakožto fasádní obklady – prozatím převládá spíše trend v obkládání interiérů. Z designového hlediska to má transparentní odůvodnění. Kámen na soklu domu či jeho fasádě působí tak nějak tradičně. Dříve totiž byla většina domů právě ze stavebního kamene, takže logicky takový dům nevnímáme jako přílišnou extravaganci. Oproti tomu obklad z kamene v interiéru působí velmi neotřele a to tím, že jsme byli doposud zvyklí na onu zmiňovanou hladkost.
Obklady z pravého lámaného kamene jsou obvykle dražší, než imitace, což je z obecného pohledu logické. Nejedná se zde však už o továrně vyrobený výrobek ale o kus přírody, který je ručně opracovaný. Tím, je pak obklad na každém svém milimetru jiný, neopakující se. Samozřejmě jsou pak zvýšeny i technické vlastnosti, tedy zejména otěr, tvrdost a odolnost.
Samotné obklady pak můžete libovolně využívat v jakékoliv části interiéru. Častým nápadem je dekorování stěny za televizí, případně různé pásy od podlahy ke stěně v rámci celého bytového prostoru. Často se setkáváme s využitím také v kuchyních a koupelnách mimo sprchové kouty (obklady mohou mít ostré hrany). Pak už záleží čistě na tom, jak dobří domácí architekti jste vy sami a dokážete si svůj interiér navrhnout. Samozřejmě se dá využít služeb i externích firem, nutno však počítat se zvýšenými náklady.
Výhodou tohoto materiálu je kromě vysoké estetické hodnoty, fakt, že materiál není těžké namontovat i svépomocí, což může být plus pro domácí kutily.
Nyní se můžeme pustit s chutí do realizace a čekat, jaké trendy nás čekají v budoucnosti. S jistotou však můžete říct, že se bude jednat opět o zcela jiný styl, jak už tomu koneckonců bývá. Praví domácí designeři však vědí, že inovovat bydlení je potřeba celý život.

Fasádní obklady

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace