Často se mě ptají: „ A paní doktorko, vy jste doktorka?“

Často se mě ptají: „ A paní doktorko, vy jste doktorka?“
Foto: archiv   /  Markéta Kopčilová
Slovácko, Uherský Brod Podnikání 06 / 05 / 2024

Povídat si s Markétou Kopčilovou je nadmíru příjemné v rovině lidské. Povídat si s ní o její vášni pro zdraví je však přímo živelné. Její specializace je zároveň i její vlastní příběh, který jí změnil život. Když ji před více než 15 lety život paralyzovala těžká autoimunitní choroba, netušila ještě, že to bude zároveň její životní cesta v pomoci druhým lidem nejen se stejnou diagnózou - Crohnovou nemocí agresivního typu. Je expertem na bylinu aloe vera a brzy se s ní můžete setkat osobně na největší akci ve Zlínském kraji v oblasti prevence zdraví s názvem: Helou! Kongres zdraví v Uherském Brodě.

Začnu asi nepříjemnou otázkou, ale to se vás nejspíš ptají všichni. Jak moc vám Crohnova choroba změnila život?

Nechci to zlehčovat, jsou tu horší choroby. Ale dokážete si vy osobně představit mít denně třeba 40 průjmů? Být měsíce hospitalizovaný a být složitě léčitelný pro záněty v těle? Přijít o velký kus tenkého střeva? Ano, přijdete o běžný život mladého člověka, zábavu, dostanete se tím na totální dno. Zdraví, vztahy, peníze - vše vám mizí před očima, nikde žádná naděje. Jen vnitřní strach, že nejspíš nebudete mít nikdy děti, ani sex, že budete mít chudobu, protože vás nikde nezaměstnají. Snad jsem vás příliš nevyděsila. (úsměv)

Upřímně - celkem dost… Jak jsem ale zjistil, tuto nemoc má ale hodně lidí v okolí, takže vy jste takový maják naděje, když jste se z toho dokázala dostat. Je to tak?

Nemáme tady tak velký prostor rozebírat minulost, takže raději se dívám do budoucnosti. Měla jsem velké štěstí na kombinaci zásahu kvalitní medicíny, která mě vyvedla z akutního stavu, jak operačně, tak vhodnou medikací, za což jsem velmi vděčná. K tomu jsem však dostala dar uvědomění, že je nutné o svoje tělo pečovat více, tedy také za pomocí stravy, darů přírody a správného mentálního nastavení.

Předpokládám, že v tom nějak figurovala i aloe vera, o které přednášíte?

Ano, ale to nebyl ten první klíčový faktor mého uzdravení a dostání se do stavu remise, tedy klidové fáze, ve které jsem už řadu let. To je skutečně zázrak, stejně jako účinky gelu Aloe Vera Barbanensis Miller. Nedávno jsem dojela velmi úspěšnou jarní část Knihomol Tour po Slovácku o aloe vera. Je to můj závazek pro region, kde jsem se narodila a kde žiju, který jsem dala jako člen Hospodářské komory ve Zlíně - vzdělávat region v oblasti zdraví.

Mluví o vás jako o odborníkovi v oblasti zdraví, jak se sama vnímáte?

Mám za sebou více než 30 tisíc konzultací jak osobně, tak online. Dnes mě pro konzultace vyhledávají nemocní jak z Česka, tak ze Slovenska. Z dnešního pohledu jsem proměnila nejen svůj život, ale i tisícům dalších. Jsem za to skutečně nesmírně vděčná, díky Bohu za to. I když tento lékařský titul nemám, často se mě ptají stejně jako ve filmu Dědictví - a paní doktorko, vy jste doktorka? Já jim odpovídám, bohužel nejsem, i když jsem medicínu původně chtěla vystudovat. Jsem původní profesí inženýrka ekonomie. S lékaři, primáři, obecně s odborníky ze světa medicíny se však pravidelně setkávám na vzdělávacích seminářích, konferencích i při konzultacích. S nimi se vždy shodnu na faktu, že moje role je podepírat medicínská rozhodnutí v ose prevence - podpora akutní fáze nemoci - regenerace po jejím prodělání. Mimo to publikuji v odborných časopisech, například pro dentální specialisty, inspiruji na Akademii třetího věku, vystoupila jsem na velkých pódiích pro tisíce lidí… Jednoduše vzdělávám a je to moje vášeň. Tak mě napadá, jestli já bych tu medicínu přeci jen neměla jít dostudovat. (smích)

Dobře, říkejme tedy tomu vášeň pro zdraví. A abych použil doktorský termín, kde ordinujete?

Všechny ráda pozvu nejen na některou z veřejných přednášek, nebo do našeho vzdělávacího centra Helou! v Uherském Brodě. Především bych však chtěla oslovit celé rodiny, seniory, firmy, prostě všechny, kteří si váží svého zdraví, a pozvat je na Helou! Kongres zdraví do Uherského Brodu v neděli 19. 5. 2024. S kolegy ze vzdělávací platformy Helou! jsme se rozhodili, že naše praktické zkušenosti předneseme v jeden den, na jednom místě. Svou účast potvrdili i prvoligoví fotbalisté z 1.FC Slovácko Milan Petržela a Michal Kadlec, kterých se budeme ptát na jejich profesionální přístup k prevenci před zápasem a také na celkový životní styl na úrovni tělesného i mentálního zdraví. Věřím, že to tak bude a nebudou v daný termín hrát ještě zápas, na čemž jsme se dopředu domluvili. Uznejte, že je to fantastická příležitost, jak se s nimi potkat osobně, a navíc zjistit takové sportovní know-how.

Tak to je skvělá zpráva, takže i naše hvězdy ze Slovácka… Na co nás ještě nalákáte?

Ve velké zkratce to budou témata tělo - duše - duch, od kolébky až po křehkost stáří. Probereme problematiku ekzematické pokožky, alergií, astmatu, dětských nemocí, kloubní výživy a podpory sportujících, mentálního zdraví dětí, inspirujeme vás k vnitřnímu vztahu a zodpovědnosti ke zdraví až po téma, jak voní duše. Moje téma je přirozeně jak bylina aloe vera, tak autoimunitní choroby a péče o celkový metabolismus. Těšit se můžete na mé kolegyně Lenku Kepičovou, Martinu Radovou, Moniku Podkalskou, Pavlu Šmídovou, Dagmar Čerňovou, Hanu Vágnerovou, Soňu Patákovou. Na úvod vystoupí také starostka Uherského Brodu Miroslava Poláková se zamyšlením nad aktuálním stavem lidské mysli. Svou účast přislíbil také hejtman Zlínského kraje pan Radim Holiš. Oba udělili své záštity, čímž dávají najevo, jak důležité je tato témata veřejně otevírat.

Ale to ještě není všechno, že?

Baťovci! Tady to bereme ve jménu Baťa ve velkém. Představte si, že se nám podařilo pro tento kongres získat i podporu ředitele Klubu absolventů Baťovy školy práce, pana Lojzy Langera, se kterým přijedou dnes již 90letí absolventi Sylva Knedlová a Jan Viktora. Ti budou hovořit nejen o tom, jaké je to dožít se ve zdraví takto vysokého věku, ale především, jak si udrželi po celý život skvělé mentální nastavení a jak chtějí být stále prospěšní společnosti. To je neuvěřitelné! Když už jsme u jména Baťa, musím zde poděkovat také za přednášku Jakuba Neradilka, což je pravnuk Františka Kocourka, prvního baťovského pedikéra, který definoval v podstatě československou pedikérskou školu. Kongres zdraví podporuje i Nadační fond Jana Antonína Bati, kde je můj manžel ředitelem. V neposlední řadě chci zmínit jméno Marty Hošťálkové. To je obří téma paliativní péče a nemocničního kaplanství, které paní Hošťálková koordinuje a ve kterém ji plně podporujeme. Na místě bude výstava, workshopy a hudební vystoupení.

Poraďte čtenářům prosím ještě, kde získají vstupenky a více informací?

Tak si to shrňme, je to neděle 19. května 2024, začínáme v 9.00 a končit budeme nejpozději v 17.00. Kongres je ve velkém sále Domu kultury Uherský Brod, vstupenky jsou zde již v předprodeji, jak na webu dk.ub.cz, tak v Galerii Panského domu. A opravdu všechny informace jsou na www.kongreszdravi.cz a na sociálních sítích.

autor: Karel Výborný

Tagy článku

TOPlist