Do své práce dávám i kus sebe

Do své práce dávám i kus sebe
Slovácko Podnikání 13 / 08 / 2008

I v letošním roce je partnerem soutěže Tvář DOBRÉHO DNE pražská modelingová agentura PH Models, u které absolvovala v uplynulých dnech stáž loňská vítězka soutěže Lenka Trojanová. Průvodkyní jí byla Katarína Zarzycká, která má v agentuře na starosti spolupráci s novými tvářemi.

V agentuře máte na starosti první kontakt s modelkou. Co vaše práce obnáší?
Nové modelce dávám první rady do začátku. Jak se chovat, jak fotit. Prostě jsem první osobou, která se jí věnuje konkrétněji a která ji vede. Až má modelka za sebou první zkušenosti s focením nebo se zahraničními stážemi, tak ji přebírá Zbyněk, který pracuje v agentuře jako booker pro Evropu. Já mám na starosti spíše Asii, protože jsem tam nějaký čas působila. I když si ale modelku převezme booker, tak jsem s ní stále v kontaktu. Musím říci, že jsme v agentuře jeden tým, který žije společnou prací, takže i když říkám, že si holku převezme booker, tak to neznamená, že tím to pro mě skončilo. O všem se radíme, vybíráme, co by pro holky bylo nejlepší. Pokud je vhodná pro New York a chce ji tamní agentura, tak ji nebudeme tlačit do Tokia, a opačně.

Jaké jsou první kroky modelky v agentuře?
Modelka přijde buďto sama anebo si ji zkontaktujeme my. Při první návštěvě jí představíme naší agenturu, celý náš tým, aby věděla, s kým bude spolupracovat. Jsme rádi, když jsou u těchto návštěv i rodiče, protože nechceme, aby si rodiče mysleli, že jsme nějaká pokoutná agentura sídlící někde ve sklepě. Chceme, aby i rodiče měli v nás od počátku důvěru. Dívkám udílíte v agentuře první rady. Jakého jsou charakteru? Vezměme to třeba konkrétně naší Tváři, Lence Trojanové. V první řadě musí dívka chtít, musí to být v ní, že chce, a musí si za tím jít sama. Pokud je tam tlak z jiné strany, třeba od rodičů, tak to nemá smysl. Navíc si musí věřit, i když pochopitelně zpočátku si žádná příliš nevěří. Každá má v sobě kus exhibicionismu, který je pro modelku nutný, a tak se musí snažit jej podporovat. On se pak na fotkách projeví. Když říkám, že musí chtít, tak je to především o cílevědomosti. Na druhé straně musí být také trpělivá a mít ostřejší lokty, aby se ve světě neztratila. A pokud to vztáhnu na Lenku, tak podle toho prvního poznání, když jsme se spolu potkaly, tak na to má, chce to dělat, ale zatím si nevěří. Má sice malý handicap, že jí chybí pár centimetrů, ale i přesto si myslím, že má budoucnost. Třeba právě v Asii holkám chybějící centimetry odpouští. Na druhou stranu má krásný obličej, takže s ní budeme určitě pracovat i nadále. Navíc za šest let, co jsem do Asie začala jezdit, se trend úplně změnil. V kurzu už nejsou jemné tvářičky. Japonci se zhlédli v Americe, jsou tam na každé přehlídce a hodně se řídí New Yorkem, který je srdcem modelingu. To ale není analýza, ale jen můj názor.

Vy jste si užila dráhy modelky, jaké byly vaše první kroky?
Když mně bylo šestnáct, tak mě na ulici kontaktoval zástupce agentury Look Models a já prošla její soutěží Look Models Search, kde jsem se umístila v celostátním kole na třetím místě. Na tom celostátním kole byli už skauti z celosvětových agentur a já hned dostala nabídku od asijské agentury a na dva měsíce jsem letěla na Tchaj-wan, kde jsem procházela řadou focení pro různé časopisy, automobilky apod. Nakonec jsem se uchytila u jedné agentury a od té doby jsem Asii navštěvovala pravidelně vlastně šest let, než jsem si založila rodinu. Mezitím jsem přešla od Look Models, kde jsem poznala Petra Holance, k jeho agentuře PH Models.

Říkáte, že jste se v Asii uchytila u jedné agentury. Takže jste PH Model opustila?
To ne. Tak to nefunguje. U PH Models jsem byla nepřetržitě a tato agentura mně zajišťovala servis neustále. Tak je to se všemi modelkami. Cizí agentura projeví o služby modelky zájem a mateřská agentura ve spolupráci s cizí agenturou zajišťuje modelce letenky, ubytování, focení a veškerý další servis a následně také dohlíží na práci zahraniční agentury s modelkou, aby byly dodrženy veškeré dohodnuté náležitosti. Kdy pracuje, pro koho pracuje, za kolik pracuje a řeší jakékoliv problémy s letenkou, nedohody s klientem apod. Mateřská agentura stojí za svojí modelkou nepřetržitě.

Vraťme se zpět k Lence. Co ji čeká v nejbližší době, pokud se skutečně rozhodne dát se na dráhu modelky?
V první řadě se musí rozhodnout, jestli tuto práci chce opravdu dělat. To už jsem jednou říkala. Ona je sportovkyně a musela by si trochu upravit postavu.

Co to znamená upravit postavu?
Trochu by musela zhubnout. Pas, zadek. Utáhnout postavu. Teď je na ní vidět, že je nadřený sportovec. Měla by začít gymnastiku, ženské cvičení, jógu a podobně. Cviky na protažení svalů. Když říkám zhubnout, nemyslím tím shodit kilogramy, ale přeměnit tělo na typicky ženské tvary. Dlouhé nohy, ruce apod. Říká se to lehce, ale je to těžká práce.

Pak ji čeká vytvoření agenturních set karet?
Základní focení, kterému říkáme polaroidy už má za sebou. Na základě nich se v agentuře rozhodneme, zda budeme spolupracovat či ne. Navíc právě polaroidy vystihují modelku jaká ve skutečnosti je a klienti chtějí vidět právě polaroidy. Pak by přišly na řadu fotky, které ji nejvíce vystihnou. A pro jejich vytvoření vybereme nejvhodnějšího fotografa. Samozřejmě, že Lenku budeme mezitím nabízet na základě těch polaroidů a uvidíme jestli pro ni přijde nabídka.

Pro Lenčino úvodní focení jste vybrali japonského fotografa, který se zabývá spíše uměleckou fotografií. Proč jste sáhli právě po něm?
Chtěla jsem, aby Lenka získala zahraniční zkušenost, vyzkoušela si komunikaci v angličtině, která je také nesmírně důležitá. Pokud bychom vybrali českého fotografa, tak by to měla moc jednoduché. (smích)

Pracujete jako skautka a jakási máma mladých modelek. Čeho byste chtěla v této práci dosáhnout?
Objevit nějakou topmodelku. (úsměv)

Láká vás na té práci, že jste u jejich prvních krůčků a můžete pozorovat jejich vzestup?
Na to se těším. Už jsem objevila pár dívek, které jsou šikovné a budou pracovat. Pro mě je to srdeční záležitost. Do této práce musíte vložit kus sebe. Musíte si vzájemně důvěřovat, bez toho to nejde.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace