Hamé trápí nedostatek lidí i žalostné dopravní napojení na Prahu a Vídeň

Hamé trápí nedostatek lidí i žalostné dopravní napojení na Prahu a Vídeň
Foto: Hamé  /  Martin Štrupl, generální ředitel Hamé
Kunovice Podnikání 23 / 03 / 2017

Společnost Hamé už není synonymem pro paštiky a masové konzervy. Jedna z největších potravinářských firem v Česku v posledních letech výrazně rozšířila sortiment a dobývá zahraniční trhy. Její tržby za loňský rok opět znatelně vzrostly. I tak má ale generální ředitel Martin Štrupl vrásky na čele. „Stále více bojujeme s nedostatkem pracovních sil a za žalostný až ostudný považuji stav dopravní infrastruktury, což negativně zasahuje do byznysu,“ svěřil se v exkluzivním rozhovoru pro DOBRÝ DEN generální ředitel, který stojí v čele společnosti už pět let.

Hamé loni na jaře „spolkla“ norská Orkla. Jaký byl první rok pod jejími křídly?
Určitě je to změna. Hamé bylo vždy sólistou, odpovídalo jen samo sobě, ať už za doby českých nebo zahraničních vlastníků, se kterými jsme řešili v podstatě pouze zisk a dividendu. Teď jsme součástí nadnárodní skupiny z oboru, ze které je cítit skandinávská kultura. Změn je poměrně hodně, ale hlavně co se týká míry sdílení informací a spolurozhodování v investiční a strategické oblasti.

Takže se management Orkly zajímá hlavně o byznys?
Ano. Ve vztahu k zákazníkům, dodavatelům i zaměstnancům žádná změna nenastala. Všechno běží v zaběhnutých kolejích. Jelikož nás koupili jako fungující perspektivní firmu, nebyl důvod k větším zásahům.

Už máte aspoň předběžná čísla za rok 2016? Udržíte tržby nad hranicí 6 miliard jako v předloňském roce?
Máme za sebou dobrý rok, který je odrazem stavu současného českého i zahraničního trhu. Meziročně nám tržby vzrostly o pár procent, přesná čísla odtajníme na konci března. Zisk nezveřejňujeme, ale můžeme prozradit, že jsme si rovněž nepatrně polepšili.

Podíl tržeb z Česka se v posledních letech propadl na padesát procent. Jaké zahraniční trhy tvoří druhou polovinu?
Absolutní tržby jsou v Česku relativně stabilní už tři roky, ale podíl na celkových tržbách nepatrně klesá kvůli rychle rostoucím zahraničním trhům. Když se situace nezmění, podíl českého trhu půjde ještě dolů, byť zachováme objem prodaného zboží. Dvojkou na trhu pro nás zůstává Slovensko, trojkou Rusko, kterému už na záda dýchá Maďarsko. Loni jsme vyvezli zboží do čtyřiceti zemí, včetně USA, Číny, Vietnamu, Saudské Arábie nebo Haiti.

Zastavme se ještě u Ruska. Sankce Evropské unie způsobily předloni pokles tržeb o pětinu. Jaká byla situace na ruském trhu loni?
Výrazně se zlepšila, posílil rubl, stabilizovala se ekonomika a zaregistrovali jsme i oživení spotřebitelské poptávky. Ruský trh narostl dvouciferně. Ale jeho možnosti jsou ještě daleko větší. Když se udrží stabilní rubl a uzdraví se ekonomika, za rok to bude ještě lepší. Meziročně se nám však daří na všech trzích, kromě Rumunska.

Hamé se daří, stoupají tržby i zisk. Pocítili to i zaměstnanci? Dostali od ledna přidáno?
Ano, už loni jsme významně navyšovali mzdy a letos samozřejmě taky. Bohužel platy rostou rychleji než produktivita práce, což je špatně. Ale to je dáno situací na trhu práce…

Takže vám chybí zaměstnanci? Kolik?
I když jsme zvýšili mzdy, abychom přilákali lidi, tak nám stále asi sto chybí. Dělnických i technických profesí. Hamé jako velká a stabilní firma má přitom lidem co nabídnout. Situace na trhu práce je nejhorší v historii.

Co je podle vás příčinou?   
Problém se vleče už tři roky, ale vygradoval loni. Důvodem je nepřirozeně nízká, v podstatě nulová nezaměstnanost. Všichni hledají lidi, ale ti prostě nejsou. Negativních faktorů je celá řada, například nedostatek absolventů učňovského školství.

Jaké profese konkrétně potřebujete?
Hledáme lidi na všechny pozice, od nejzákladnější obsluhy výrobních linek, přes údržbáře, techniky až po mistry. Lidé se nám hlásí, ale potřebujeme jich hodně.

Jelikož naši lidé se příliš nehrnou, nabídli jste práci Rumunům a Ukrajincům. Jaká byla reakce?
Jejich zájem je trvalý, bohužel administrativní obstrukce jsou neskutečnou bariérou. A tak v Česku zaměstnáváme jen Slováky, kteří tvoří asi deset procent.

Sto volných pracovních míst je hodně. Nemáte problém s plánovanou výrobou?
Už s tím docela bojujeme, kvůli nedostatku zaměstnanců máme kapacitní problémy. Jelikož neočekávám, že se situace na trhu práce brzy zlepší, investujeme letos do zvýšení efektivity výroby. Nakoupíme automatizované technologie, čímž se lépe vyrovnáme s nedostatkem lidí ve výrobních procesech. A zbylá volná místo snad obsadíme z náboru, třeba i zahraničními pracovníky.

Nedostatek pracovních sil není to jediné, co Hamé trápí. Za ostudnou považujete dopravní infrastrukturu v regionu…
V republice bychom těžko hledali region s horším napojením na nějakou evropskou dopravní infrastrukturu. Za klíčovou považuju dostupnost do hlavního města, která je však velmi špatná. Dálnice D1 je dnes už nepoužitelná, vlak jede tři hodiny, což je pro mě kritická doba. A nejbližší letiště ve Vídni je dvě hodiny cesty. Jde o obrovský problém, který negativně zasahuje do byznysu. Vždyť čas jsou peníze. Obávám se, že dálničního spojení na Prahu a Vídeň se nedočkáme ani v příštích dvaceti letech…

Mrkněme se na investice. Zkuste prozradit, co plánujete?
Každoročně investujeme zhruba 180 milionů korun do všech výrobních závodů, včetně Babic a Kunovic. V Babicích se zaměříme právě na automatizované technologie do masové výroby a v Kunovicích dokončíme investici do chlazených hotových jídel, která zvýší efektivitu výroby i kvalitu výrobků.

A co se týká výrobků?
S novinkami přicházíme každý rok, letos se jako jeden z největších taháků jeví Easy Fruity ovocný snack s vitamínem C v praktické kapsičce. Ale na trh jsme uvedli i zeleninové směsi nazvané Pod masíčko určené k snadnému vaření, nebo řadu pomazánek EasySandwich - zeleninové i rybí, jako tuňákovou, makrelovou a sardinkovou. Ještě přidáváme hotová jídla a pracujeme i na nových obalech.

Novinkou marketingové a prodejní strategie jsou takzvané Hamé Pointy…
Už jich máme v republice několik, nejbližší je ve Zlíně. Hamé Pointy budujeme ve vytipovaných prodejnách na vlastní náklady, zákazníkům v nich nabízíme všechny naše produkty na jednom místě. Od paštik, kojenecké stravy a nakládané zeleniny až po novinky. Cílem je zviditelnit zboží v obchodě a nabídnout zákazníkovi kompletní sortiment, ne všichni totiž vědí, že v našem portfoliu jsou i výrobky značek Znojmia, Otma nebo Hamánek.

Objeví se Hamé Point i na Uherskohradišťsku?
Spíš ne, v Uherském Hradišti a jeho blízkém okolí už totiž máme tři reprezentační prodejny s názvem Hamka. První vznikla před čtyřmi lety v Kunovicích, vedle sídla generálního ředitelství Hamé, druhá je v Babicích a menší prodejna je i v Mařaticích. Hamé Point by tak trošku postrádal smysl.

Hamé se v uplynulém týdnu dostalo na stránky médií kvůli řidiči kamionu, který zpronevěřil europalety z centrálního skladu ve Starém Městě. Jaká si případ vyžádal opatření?
Udělali jsme hlavně personální opatření a zaměstnankyně, která s externím řidičem spolupracovala, dostala výpověď. Systém kontrol i inventur byl nastavený správně, jen je zapotřebí jej dodržovat.

Řidič podle policie do sběrných surovin prodal více než tři a půl tisíce palet, škoda přesáhla půl milionu korun. Jste připraveni ji vymáhat?
Samozřejmě, ale uvidíme, jaké budou šance. Možnosti splácení u fyzické osoby jsou vždy omezené…

Už čtvrtým rokem platí spojení Hamé a český biatlon. Hodnotíte spolupráci s odstupem času jako trefu do černého?
Určitě. Když jsme smlouvu podepisovali, vzhlíželi jsme k Německu a Rusku, kde biatlon byl a je nesmírně populární. V Česku byl na úrovni dnešního Slovenska. Ale postupem času se dostal do srdcí českých fanoušků, kteří nás doslova zaplavují žádostmi o fandítka a další propagační předměty. Biatlon je dnes podle ratingu sledovanosti v televizi druhým nejpopulárnějším sportem. Co si budeme povídat, jde o marketingový nástroj, který stojí peníze. Ale na druhou stranu je už nedílnou součástí Hamé. I proto jsme se stali také hlavním partnerem slovenského biatlonu. Podpora biatlonu přesně odpovídá naší strategii podpory aktivního životního stylu, což dokládá i široká paleta našich výrobků.

Vím, že léta jezdíte na běžkách, ale zvládl byste i střelbu?
Střelba není moje parketa. (úsměv) Ale běžky mám moc rád, běh na lyžích považuji za jeden z nejzdravějších sportů. Letos mám dokonce na běžkách naježděno víc než na sjezdovkách.

Jako zástupce hlavního generálního partnera jste nechyběl na únorovém mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu. Viděl jste „cinknout“ jednu ze čtyř českých medailí?
V Hochfilzenu jsem samozřejmě fandil, byl to úžasný zážitek. To, co Gábina Koukalová, Ondřej Moravec a ostatní předváděli, bylo obdivuhodné. Na vlastní oči jsem viděl stříbrný vytrvalostní závod Gábiny, neskutečné. Ale za biatlonisty jezdím poměrně často. Byl jsem i právě skončeném juniorském světovém šampionátu ve Slovensku a jezdím i na závody Světového poháru.

Berete si s sebou běžky?
Ano, jako nedílnou součást kufrů. Všude, kde jsem byl, tak jsem jezdil na běžkách. I v Hochfilzenu.

Hlavní partner má obrovské možnosti. Nevyužijete svého postavení k pozvání Gabriely Koukalové, Ondřeje Moravce a dalších reprezentantů na Slovácko?
No, něco se chystá. Můžu jen prozradit, že 27. května na tradiční Dětský den s Hamé ve Starém Městě v areálu Širůch přijedou i biatlonoví reprezentanti. Kdo? To je překvapení, které odkryjeme na jaře.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace